LUČENEC. Pre Obchodnú akadémiu v Lučenci začal školský rok veľmi úspešne. Dve najdôležitejšie úlohy, ktoré si vedenie školy stanovilo, sa im podarilo splniť. Nielenže sa im podarilo obhájiť minuloročné prvenstvo v rebríčku najlepších stredných odborných škôl v Banskobystrickom kraji, ale získali aj chartu Erazmus+.
„Charta je veľmi dôležitý dokument, ktorý nás oprávňuje žiadať po dobu piatich rokov finančné prostriedky na zahraničnú prax našich študentov,“ ozrejmila riaditeľka školy Katarína Benčíková. Vyhnú sa tak zložitému procesu písania projektov, posudzovania a očakávania, či budú úspešné.
Okrem toho, je to aj ocenenie za profesionalitu a odbornosť pri realizácii mobilitných projektov. Charta školu oprávňuje, aby mohla do roku 2021 podávať žiadosti o finančný grant na zahraničné stáže v zjednodušenej forme.
Prví sa dostali do zahraničia v roku 2006
Hlavným cieľom vedenia školy už od nástupu súčasnej riaditeľky na jej post, bolo umožniť žiakom vycestovať a spoznať krajiny Európskej únie. Práve preto škola v roku 2006 využila možnosť zapojiť sa do projektu Comenius – Školské partnerstvá.
„Som veľmi rada, že moji kolegovia zmýšľali rovnako ako ja a tak sa nám spoločnými silami podarilo dosiahnuť, aby sa naši študenti dostali do Belgicka, Nemecka a Fínska,“ priblížila riaditeľka.
Počas troch rokov sa jednotlivých mobilít mohli zúčastniť žiaci a učitelia, pre ktorých to bola vynikajúca skúsenosť. Nielen preto, že mohli porovnávať študentov, školy a ich vybavenosť, ale najmä kvôli získaniu jazykových skúseností.
„Počas trvania tohto projektu sa žiaci naučili v spolupráci so zahraničnými partnermi založiť si a prevádzkovať fiktívnu firmu, pripraviť podnikateľský plán a v tomto duchu skúmať rozdielne ekonomické podmienky v jednotlivých zúčastnených krajinách .“ podotkla Benčíková.
Portfólio krajín neustále rozširujú
Zámerom vedenia bolo dostať na prax v zahraničí čo najväčší počet študentov. Kým v projekte Comenius mohlo vycestovať niekoľko žiakov, nový program Leonardo da Vinci ponúkal oveľa väčšie možnosti. Škola okamžite využila túto príležitosť a začala pripravovať projekty.
Vďaka programu sa na prax do zahraničných firiem v Čechách, Maďarsku, Veľkej Británii, Nemecku a Malte dostalo od roku 2009 približne 150 žiakov. „Máme za sebou už štyri úspešne zrealizované projekty. V pláne máme portfólio firiem a krajín neustále rozširovať,“ uviedla riaditeľka.
S doterajším pôsobením v zahraničí majú pozitívne skúsenosti nielen samotní žiaci, ale aj učitelia a spokojní sú aj rodičia. Výhodou je najmä to, že všetky náklady spojené s vycestovaním na trojtýždňovú zahraničnú stáž sú financované z prostriedkov Európskej únie. Túto dôležitú skúsenosť si tak môžu dovoliť aj žiaci, ktorí by sa kvôli nedostatku finančných prostriedkov na zahraničnú prax nikdy nedostali.
Leonardo sa pretransformoval na Erasmus +
Škola, okrem toho, že vysiela žiakov do zahraničia, neustále pracuje na rozširovaní partnerstiev, ale vystupuje aj ako hostiteľská organizácia, ktorá sprostredkovala prax zahraničných študentov v lučenských firmách. „V súčasnosti sme začali komunikovať s novými partnermi zo Španielska, Francúzska a Chorvátska,“ vyzdvihla nové kontakty Benčíková.
Realizácia programu Leonardo da Vinci, ktorý sa postupne pretransformoval na Erasmus +, priniesla samotným žiakom mnoho výhod. Devízu pobytu v zahraničí vidia koordinátorky projektu Edita Gálová a Antónia Francistyová najmä v zdokonalení sa žiakov v cudzích jazykoch. „ V krajine partnera sa museli postarať sami o seba, prepravovať sa do práce, orientovať sa v meste. Samostatnosť, flexibilita a prispôsobenie sa mentalite a tradíciám národa, to je ďalšia pridaná hodnota,“ myslí si Gálová.
„Rozšírili si všeobecný rozhľad v oblasti ekonomiky, v odbornej jazykovej príprave, zužitkovali, uplatnili a zdokonalili svoje vedomosti a zručnosti, ktoré počas štúdia na našej škole získali. Týmto sme určite prispeli k ich uplatneniu sa nielen na domácom ale i európskom trhu práce.“ doplnila Francistyová.
„Podporili a motivovali sme žiakov v ich odbornej a jazykovej príprave. Podporili sme ich osobnostný rozvoj, zvýšili sme ich záujem o štúdium cudzích jazykov, umožnili sme im rozvíjať ich komunikačné schopnosti, kreativitu, prehĺbiť si osobné skúsenosti,“ vymenovala ďalšie výhody riaditeľka, ktorá v nich vidí zvýšenie kreditu školy.
Najlepší v kraji
V súvislosti s tým vyzdvihla hodnotenie škôl v rámci Banskobystrického kraja, v ktorom získali prvenstvo v rebríčku najlepších stredných odborných škôl. „Udržali sme si prvé miesto z minulého školského roka, čo nás veľmi teší. V rámci Slovenskej republiky sme v súčasnosti deviatou najlepšou strednou odbornou školou,“ zdôraznila úspech školy.
Obchodná akadémia nie je len škola, ale aj životný štýl. „Toto motto vymysleli naši absolventi, teda tí, ktorí si v našej škole niečo odžili a asi vedeli, prečo v nich evokuje práve tieto slová,“ uznanlivo sa s názorom žiakov stotožňuje vedenie.
Podľa riaditeľky sú úspechy školy výsledkom tímovej práce. „Som hrdá, že som riaditeľkou tejto školy a som hrdá na svoj tím nielen pedagogických ale aj nepedagogických zamestnancov, ktorí sú ochotní vynaložiť všetko svoje úsilie na neustále zlepšovanie profilu našej školy,“ vyzdvihla prácu kolegov.
„Máme nastavenú latku vo vzdelávaní našich žiakov, ktorú sme si dokázali nielen udržať, ale podarilo sa nám ju posunúť vyššie,“ uzavrela Benčíková.

