RIMAVSKÁ SOBOTA. Najbližšia vernisáž, ktorá sa uskutoční v priestoroch Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote, bude zameraná na biológiu. Prostredníctvom výstavy predstavia skrytý život hrabošov.
Ako priblížila Monika Gálffyová, biologička múzea, vernisáž výstavy Život hraboša severského panónskeho prebehne za pomoci interaktívnych prvkov- model hrabošej nory, hľadanie pachovej stopy alebo určovanie drobných cicavcov v sovích vývržkoch.
"Výstava pútavou a hravou formou približuje život a ochranu vzácneho podunajského endemita hraboša severského panónskeho a jeho prirodzené prostredie mokradí. Je vynikajúcim prostriedkom environmentálnej výchovy pre žiakov základných aj stredných škôl," ozrejmila biologička.
Základnými témami interaktívnej výstavy sú podľa nej život hraboša severského v mokradiach Podunajska, ekologické vzťahy v mokradiach či zmeny krajinnej štruktúry počas historických období. "Rovnako aj dôležitosť ochrany jeho prirodzených biotopov prostredníctvom opätovného zavedenia tradičných spôsobov hospodárenia do oblasti Podunajskej nížiny," vysvetlila.
Ústrednou časťou výstavy bude sústava panelov znázorňujúcich prirodzený biotop hraboša, ktorými sú trstinové a ostricové porasty. Panely vytvárajú model nory hraboša v nadživotnej veľkosti. "Do vnútra „nory“ nazrú návštevníci cez multimediálnu plochy, a budú sledovať skrytý život tohto nenápadného cicavca." Ako doplnila, výstava umožní návštevníkom aj vyskúšať si, ako vidia korisť dravé vtáky, pomocou čuchu nájsť koniec pachovej stopy či vyskúšať si určovanie drobných cicavcov vo vývržkoch sov.
Vernisáž výstavy Život hraboša severského panónskeho prebehne v stredu 12. októbra o 15-tej hodine v priestoroch Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote. Výstavu pripravilo Bratislavské regionálne ochranárske združenie a návštevníci si ju budú môcť pozrieť do 30. novembra.