LUČENEC. V porovnaní s uplynulým týždňom sa zvýšil výskyt chrípky a jej podobných ochorení (CHPO) až o štvrtinu. Podľa Márie Tolnayovej, hovorkyne Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici. to signalizuje v našom kraji už skutočný začiatok tohtoročnej chrípkovej sezóny.
Najviac chorých je v Lučenci
Chrípka vyčíňa v tomto mesiaci niekoľkonásobne viac, ako vlani. Kým v porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška je chorobnosť na akútne respiračné ochorenia (ARO) takmer na rovnakej úrovni, počet chorých na CHPO je vyšší až 2,5-násobne. "Na pôvode ochorení sa zatiaľ podieľajú predovšetkým vírusy, ktoré nespôsobujú ťažšie akútne ochorenia," priblížila hovorkyňa s tým, že tomto kalendárnom týždni je počet komplikácií približne rovnaký, ako v minulom týždni. "Tieto ochorenia sa skomplikovali zápalmi dutín v 40 prípadoch, zápalmi stredného ucha v 18 prípadoch a v 19 prípadoch zápalom pľúc. Najviac skomplikovaných prípadov je vo vekovej skupine adolescentov a žiakov základných škôl," ozrejmila.
V nelichotivom rebríčku chorobnosti už tradične okresy nášho regiónu zaujali popredné priečky. Najvyšší počet chorých na ARO je v absolútnych číslach v okresoch Lučenec (725), Banská Bystrica (524) a Veľký Krtíš (510). "Čo sa týka chrípky a jej podobných ochorení je najvyšší počet pacientov opäť v okrese Lučenec, Revúca, Banská Bystrica, či Rimavská Sobota a Poltár. Chorí sú predovšetkým žiaci základných škôl a najmenšie deti."
Dôležitá je prevencia
V súvislosti s reálnym začiatkom chrípkovej sezóny odborníci opätovne upozorňujú, že je nevyhnutné venovať sa prevencii. V školách i domácnostiach je potrebné venovať vyššiu pozornosť nielen hygiene prostredia, ale hlavne osobnej hygiene. "Časté a dôkladné umývanie rúk, časté vetranie domácností a učební, čistota v kúpeľniach, toaletách - to by malo byť v chrípkovom období samozrejmosťou. Navyše je potrebné vo zvýšenej miere konzumovať čerstvú zeleninu a ovocie," povedala hovorkyňa.
Epidemiológovia odporúčajú aj očkovanie, pre ktoré je najvhodnejším časom október a november, môže sa však očkovať aj počas zimy. "Svetová zdravotnícka organizácia odporúča očkovanie proti chrípke predovšetkým pre tehotné ženy, deti vo veku od šesť mesiacov do päť rokov, osoby staršie ako 65 rokov, ľudí s chronickými ochoreniami dýchacích ciest, srdcovocievneho systému, metabolickými a imunitnými poruchami a zdravotníckym pracovníkom," zakončila.