16. marca na Jókaiho ulici oslovila 78-ročnú Margitu L. neznáma Rómka s tým, že je sociálna pracovníčka. Starkej oznámila, že Sociálna poisťovňa jej poskytla jednorázový doplatok k dôchodku vo výške 8000 Sk, ale najskôr musí zaplatiť manipulačný poplatok vo výške 3000 korún. Svojej obeti nechala aj občiansky preukaz vraj, ako zálohu. Dôverčivá starká jej peniaze dala. Ukázalo sa, že občiansky preukaz bol ukradnutý.
V druhom prípade sa 14. apríla šikovnej podvodníčke podarilo oklamať 58-ročnú Darinu M. Pri dverách jej bytu na Rúbanisku II zazvonila neznáma žena a predstavila sa opäť ako pracovníčka Sociálnej poisťovne. Nasledoval ten istý scenár, ako v predchádzajúcom prípade. Pani Darina však nemala peniaze a tak podvodníčke dala do zálohy zlatý prsteň a zlatú retiazku s príveskom.
Ako tretia bola podvedená 74-ročná Katarína F., ktorú na Vajanského ulici oslovila mladá blondína v čiernom motorovom vozidle (podľa zistenia polície to bol čierny Opel Kadet). Povedala jej, že ju pozná a je poverená vyplatiť jej na druhý deň osemtisícový príspevok k dôchodku od Sociálnej poisťovne. Najskôr však musí zaplatiť manipulačné poplatky vo výške 3000 korún. Nakoľko stará dáma nemala pri sebe toľko peňazí, vyplatila jej len 800 Sk a k tomu ako zálohu tak pridala zlaté náušnice. Prišla o približne 6000 korún.
Aj v štvrtom prípade, ktorý sa stal 18. apríla, sa obeťou stala staršia pani 79-ročná Juliana O. „Bola som ešte v župane a neužila som ani lieky, keď sa ozval zvonec. Trpím totiž Parkinsonovou chorobou a bez liekov sa nedokážem dobre sústrediť. Nechcela som sa s ňou rozprávať, pretože sa mi zdala podozrivá. Začala sa však zaujímať o to, ako žijem. Presvedčila ma a pustila som ju dnu,“ rozhovorila sa pani Júlia. Vtedy ešte netušila, že sa dala nachytať na pekné reči šikovnej podvodníčky. Tá nakoniec dosiahla svoje a obrala ju o 2000 korún.
„Vypýtala som si od nej občiansky, aby som si ju overila a až tak som jej dala peniaze. Ešte si aj kávu poručila s tým, že sa hneď vráti, len vybehne na siedme poschodie. Viac som ju už nevidela, len na polícii. Bolo nás tam niekoľko starších ľudí a všetci sme sa poriadne hanbili. Aj ja. Viete, celý život som pracovala, nemala som nikdy nič so zákonom, žila som poctivo a pozná ma veľa ľudí. Rozmýšľala som o tom, prečo práve ja. Ale nakoniec som si povedala, že prečo by sme sa mali hanbiť my, starí a chorí? Nech sa hanbia tí, ktorí toto zneužívajú a klamú ľudí!“ tvrdí pani Júlia.
V poslednom prípade sa doposiaľ neznámemu páchateľovi podarilo 20. apríla využiť dôverčivosť a nepozornosť 81-ročného Jána D., ktorý pred bytovkou na Rúbanisku I/19 dobrovoľne nasadol do osobného motorového vozidla nezistenej značky a evidenčného čísla s počiatočnými písmenami DAA - (pravdepodobne ide o nemecké evidenčné číslo). Vodič mu oznámil, že od Sociálnej poisťovne obdrží doplatok ku dôchodku v sume 8000 Sk. Potrebuje preto jeho občiansky preukaz kvôli údajom, nakoľko mu musí vypísať potvrdenku. Pán Ján mu teda podal puzdro s dokladmi a po chvíli si ho vzal späť aj s potvrdenkou. O to nepríjemnejšie bolo jeho prekvapenie, keď po vystúpení z vozidla následne zistil, že jeho puzdro je „ľahšie“ o 10000 korún.
Niektoré z uvedených prípadov sa už polícii podarilo objasniť. Trestné stíhajú Michaelu M. z Lučenca. Vrátenie peňazí a cenností pôvodným majiteľom je však veľmi otázne.
„Toto je len niekoľko prípadov takejto trestnej činnosti. Mali by však byť varovaním pre ostatných. Vyzývame všetkých občanov, aby boli opatrní a pri akomkoľvek podozrení kontaktovali políciu,“ skonštatoval policajný vyšetrovateľ mjr. Baláž.
„Naši zamestnanci v žiadnom prípade nenavštevujú dôchodcov doma za účelom zmeny či doplatkov k dôchodkom. Dôchodky upravuje výlučne naše ústredie v Bratislave a o tejto skutočnosti sú občania informovaní písomne prostredníctvom pošty,“ dodáva Ivana Kiššová, vedúca oddelenia dôchodkového zabezpečenia pobočky Sociálnej poisťovne Lučenec.