Piatok, 19. júl, 2019 | Meniny má Dušana
FOTO

Nie sme zlí! Dajte nám šancu!

Detské domovy na Slovensku prechádzajú už siedmy rok transformáciou. Podľa zákona o sociálnej pomoci sa menia na detské domovy rodinného typu. V posledných týždňoch sa rozvírila hladina okolo Detského domova v Hrachove.

Detské domovy na Slovensku prechádzajú už siedmy rok transformáciou. Podľa zákona o sociálnej pomoci sa menia na detské domovy rodinného typu. V jednom dome by malo bývať sedem detí s piatimi vychovávateľmi. V posledných týždňoch sa rozvírila hladina okolo Detského domova v Hrachove. Ten patrí medzi dva, ktoré v Banskobystrickom kraji fungujú ešte internátnym spôsobom.

„Podstatou transformácie je pomôcť deťom z detských domovov, aby si vedeli predstaviť život v normálne fungujúcej rodine. Na Slovensku existuje snaha nájsť v detských domovoch súrodenecké skupiny detí a ubytovať ich spolu. Zmenila by sa vlastne celá výchova. V Hrachove sme si vyhliadli rodinné domy, ktoré by sa dali odkúpiť. Pre náš detský domov by bolo ideálne zakúpenie troch rodinných domov. No keď sa o tom dozvedeli obyvatelia obce, nastal zrazu problém. Jeden z domov je väčší a malo sa do neho nasťahovať 14 detí aj s vychovávateľmi. Ľudia z ulice napísali petíciu, pod ktorú sa im v Hrachove podpísalo takmer osemdesiat percent obyvateľov. Nad našim detským domovom zrazu visela hrozba úplného zániku,“ hovorí riaditeľka domova Erika Gavurová (na fotografii). Problémom je možno aj to, že väčšina detí pochádza z rómskych rodín a u všetkých je diagnostikované mentálne postihnutie. Bolo však spôsobené najmä sociálnou izolovanosťou a málo podnetným rodinným prostredím, z ktorého deti prišli. Ešte do júla minulého roka detský domov fungoval ako špeciálna základná škola. Od septembra však deti navštevujú základnú školu v obci, kde im vytvorili štyri špeciálne triedy.

Článok pokračuje pod video reklamou

„Verejnosť si myslí, že deti z detských domovov majú všetko a nič im nechýba. Kto s nimi nerobí, alebo sa aspoň trochu nevie vžiť do ich situácie, len ťažko pochopí, čo všetko práca s takýmito deťmi obnáša. Niektoré z nich už prešli aj piatimi ústavmi či domovami. Keď si aj niekoho obľúbili, zrazu ich premiestnili inde. Stále si musia zvykať na nové podmienky. Zákon o detskom domove rodinného typu mnohí ľudia zatracujú, no ja v ňom vidím ideálne riešenie z hľadiska pomoci deťom. Vo výchove blízkej rodinnému prostrediu so samostatným stravovaním, hospodárením a samostatným rozpočtom vidím veľké plus. Deti si zvyknú na slobodný život v rodine a budú sa vedieť o seba aj postarať. Myslím si, že ak by sa s nimi začalo pracovať už skôr formou života v rodinnom type detského domova, tak by mentálne postihnutie nebolo až také výrazné. Ich životné príbehy sú rôzne. Keby som mohla prečítať denník jedného mentálne postihnutého dievčaťa, tak by mnohým ľuďom tiekli slzy. Ja som mala tú česť, že som ho prečítala. Pre ľudí zvonku je možno nepochopiteľné, keď vychovávateľka v noci zakryje dieťa, ktoré našla odkopané a ono ráno povie, ďakujem. Pri tomto čarovnom slovíčku si uvedomujeme, že naša práca má zmysel a že kráčame správnou cestou,“ dodala E. Gavurová.

V detskom domove v Hrachove býva 30 detí. Väčšina z nich sa teší, že sa už čoskoro nasťahujú do rodinných domov. Tvrdia, že im to pomôže ľahšie sa zaradiť v dospelosti do „normálneho“ života. V základnej škole sa im to už podarilo. „Vyšli sme detskému domovu v ústrety a nemáme s deťmi žiadne výchovné problémy. Okrem vyučovania navštevujú aj výtvarný, poľovnícky a počítačový krúžok. K dispozícii majú veľkú telocvičňu a celý športový areál. Nebránime im, aby sa kamarátili a stretávali s ostatnými deťmi školy,“ skonštatoval riaditeľ Základnej školy v Hrachove Kamil Migra.

 

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Tipy kde v lete ušetrite najviac a čo si určite nenechajte újsť
 2. Dovolenka na Malorke: Tipy na hotely pre rodiny s deťmi
 3. Už to na vás niekedy padalo?
 4. Príbeh Maťa Homolu: Od malička srdcom pretekár
 5. Najefektívnejšie vám hladinu železa v tele doplní hémové železo
 6. Dvanásť zaujímavých výletov na spestrenie dovolenky v Turecku
 7. Tohtoročná Pohoda bude BEZ starostí
 8. Výnimočná učiteľka z Ružomberka
 9. Tipy, ako si vybrať najlepší televízor a ušetriť až 1960 €
 10. Hodnotenie profesionála: Dovolenka v Bulharsku
 1. Dovolenka na Malorke: Tipy na hotely pre rodiny s deťmi
 2. Buďte na cestách v bezpečí pomocou kamery Mio MiVue 751 !
 3. Elektromobily kúpime lacnejšie. Na cestách bude viac ekovozidiel
 4. Tipy kde v lete ušetrite najviac a čo si určite nenechajte újsť
 5. Oslava 50. výročia pristátia na Mesiaci aj v Košiciach
 6. Už to na vás niekedy padalo?
 7. Príbeh Maťa Homolu: Od malička srdcom pretekár
 8. 15. ročník letnej školy pre študentov z TEC Monterrey, Mexiko
 9. Najefektívnejšie vám hladinu železa v tele doplní hémové železo
 10. S Erasmom v Českej republike
 1. Sporením sa oberáte o peniaze. Najmä v týchto štyroch prípadoch 19 631
 2. Dvanásť zaujímavých výletov na spestrenie dovolenky v Turecku 10 173
 3. Hodnotenie profesionála: Dovolenka v Bulharsku 10 032
 4. Výnimočná učiteľka z Ružomberka 7 882
 5. Rezervujte si last minute dovolenku so zľavou až do 70% 6 522
 6. Najefektívnejšie vám hladinu železa v tele doplní hémové železo 5 212
 7. Tipy, ako si vybrať najlepší televízor a ušetriť až 1960 € 4 868
 8. Elektromobily kúpime lacnejšie. Na cestách bude viac ekovozidiel 4 337
 9. Nauč sa ovládať svoje auto! Skryté funkcie kľúča 4 233
 10. Koľko stojí najlacnejší elektromobil? Cena vás poteší 4 008

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

Haličania oslávia sto futbalových rokov

Prvá časť sa uskutoční už v sobotu.

Z histórie haličského futbalu.
Ľudia, žijúci v tomto paneláku, prežili rušnú noc.

Hory letných zážitkov vo Vysokých Tatrách

Známy cestovateľský sprievodca Lonely Planet vyhlásil Vysoké Tatry za najvýznamnejšiu letnú európsku destináciu. Objavte ich čaro a doprajte si tatranské leto plné vašich vlastných zážitkov.

Hlinený unikát ukážu návštevníkom múzea

Novohradské múzeum a galéria v Lučenci pripravili podujatie Dotkni sa Novohradu v rámci ktorého pomôžu návštevníkom objaviť keramiku

Hlinený oltárik z Haliče.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Ukradli mi Korytnicu, tvrdí muž, čo ju staval na nohy

Korytnica má smolu. Nielen preto, že biľagu mesta duchov sa zrejme nezbaví

Pridal, brzdil, ukazoval im hanlivé gestá. Cyklisti sa obrátia na políciu

Zatiaľ neznámy vodič úmyselne blokoval cyklistov, ktorí do neho takmer narazili.

Vybrali SME

Už ste čítali?