Rómskych remeselníckych majstrov ubúda

Metly či váľky už nie sú výrobky, ktoré by na trhu patrili k vyhľadávaným. Dobrý kováč sa nestratí ani v dnešnej dobe.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: OBEC BREHY)

LUČENEC. V minulosti do dedinského koloritu neodmysliteľne patrili Rómovia, zaoberajúci sa remeslom. Najčastejšie to boli kováči, metlári alebo váľkári. „Vyrábali aj tkaničky, pletené stoličky a mnohé iné praktické veci. Ľudia ich brali ako súčasť obce a jej života. Ich výrobky boli žiadané, lebo boli praktické a hlavne trváce,“ ozrejmila riaditeľka Novohradského osvetového strediska (NOS) v Lučenci Mária Ambrušová.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Motyky, rýle, klince, podkúvanie koní, ale aj výroba nepálených tehál boli sezónne práce. O metly bol záujem po celý rok. Na výrobe sa podieľala celá rodina. Spoločná práca prispievala k hrdosti nad výsledným produktom.

SkryťVypnúť reklamu

Kováčstvo si priniesli z Indie

Prvé správy o rómskom kováčstve v Uhorsku siahajú až do 15. a 16. storočia. Predpokladá sa, že spracovanie kovov si priniesli Rómovia zo svojej pravlasti. Súpisy Cigánov z čias Márie Terézie potvrdzujú, že kováčstvo bolo popri muzikanstve najčastejším zamestnaním Rómov.

Na Slovensku sa mohli usadiť len s dovolením panovníka. Ako protislužbu poskytovali svoje remeselné zručnosti. Kováčske práce mohli vykonávať na základe povolení, ktoré vydávali župani jednotlivých stolíc.

„V roku 1563 dostali Cigáni usadení v Liptovskom Hrádku povolenie kovať pre gazdov potrebné náradie ako klince, motyky, sekery, vidly a tiež halapartne pre nočných strážnikov,“ uviedol Michal Abelovský z NOS.  

Pracovali v osadách

V roku 1714 vydal podobný dekrét skupine Rómov župan Zvolenskej stolice. Vyrábali klince, kotly, vrtáky, poľnohospodárske náradie. „Rómovia nevlastnili pozemky a tak pracovali vo svojich osadách, kam prichádzali za nimi zákazníci,“ dodal Abelovský.  

SkryťVypnúť reklamu

Niektorí vlastnili prenosnú dielňu. Pri práci sedeli na stolčeku, alebo pracovali v podrepe. Jednou z možností bola aj jama, v ktorej stáli po pás, aby pohodlne dosiahli do ohniska aj na nákovu.

Srdcom dielne bolo ohnisko. Bola to jamka zahĺbená do hlinenej podlahy, vyložená kameňmi alebo tehlami a vymazaná hlinou. Do ohniska ústil vývod mecha. Mechy obsluhovala žena. Napravo od ohniska sa nachádzala nákova. Náradie dopĺňali kliešte, ktoré si kováči zhotovovali sami a kladivá rôznej veľkosti.

Pracovať začínali okolo tretej ráno. Sedliaci s koňmi prichádzali pred svitaním. Kováčovi pomáhala celá rodina. Okolo ôsmej hodiny sa išlo jesť. V práci pokračovali až večer.

Rozšírená bola výroba váľkov

Výrobou surových nepálených tehál si Rómovia pomáhali pri stavbe vlastných obydlí. Váľky predávali aj miestnym obyvateľom. Touto prácou sa viac zaoberali ženy a väčšie deti, alebo muži, ktorí nepoznali žiadne remeslo.

SkryťVypnúť reklamu

Pri výrobe váľkov zarábali pomerne dobre, pretože po 1. svetovej vojne až do 50-tych rokov to bol bežný stavebný materiál. Ich zhotovenie bolo jednoduché. Najskôr bolo potrebné nájsť vhodnú zem mimo obce. Nesmela byť sypká, piesčitá, kamenistá, ale lepkavá. Po odstránení trávnatého povrchu v tvare kruhu s priemerom asi štyri metre zem prekopali, očistili od koreňov,  poliali vodou a vymiešali šliapaním.

Zriedenú zem zasypali plevami, neskôr pridávali slamu. „Potom ju prenášali na nosidlách pre dvoch na vybranú väčšiu plochu. Váľky vytláčali pomocou drevenej formy,“ dodal Abelovský.

Pri dobre organizovanej práci vyrobili denne 500 až 600 kusov. Váľky vyrábali obyčajne cez letné horúčavy, kedy rýchlo vyschli a mohli sa skladovať.

Metlárstvo je umenie

Majstri metlári tvrdia, že zhotoviť dobrú metlu je umenie. V našom regióne sa metly vyrábali z brezového prútia. Boli dva druhy metiel. Guľatá bez kostry s dreveným poriskom. Táto má širokú spodnú časť na zametanie. Potom to boli metly ploché, zhotovené z výpletu zhora na drevenej kostre a mali porisko.

Potrebných bolo asi desať konárov dĺžky 80-150 cm. Na hrubšom konci sa nožom zbavili kôry a na troch miestach sa omotali a stiahli húžvou alebo drôtom. „Niektorí metlári sťahovali horný koniec drôtom prevlečeným cez hrubšie konce konárov, aby bola aj vyschnutá metla pevná,“ opísal Abelovský.

Druhý koniec metly nechali neočistený, niekedy aj s lístím. Brezovými metlami sa zametali dvory, chodníky, ulice, chlievy a v zime sneh.

Rómske remeselnícke tradície, šíriace sa z pokolenia na pokolenie, zanikajú. Rodín, v ktorých sa tajomstvá kováčstva, výroby váľkov či metiel uchovávajú, pomaly ubúda.

 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Novohrad

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 405
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 574
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 341
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 412
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 6 005
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 564
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 555
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 076
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu