RIMAVSKÁ SOBOTA. Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote pripravuje besedu s historikom Pavlom Mičianikom. Verejnosti vo štvrtok 20. októbra o 16-tej hodine predstaví knihu Samuela Činčuráka- Vojna. Malé poznámky z môjho života na bojišti v rokoch 1914-1918. Kniha obsahuje spomienky vojaka rakúsko-uhorskej armády.
Do Novohradu ho priviedla láska k Ozdínčanke
Ako informoval historik Pavel Mičianik, dolnozemský Slovák Samuel Činčurák sa narodil sa v roku 1883 v Pivnici v srbskej oblasti Báčka. Do Novohradu ho priviedla láska. "Od roku 1912 sa natrvalo usadil na Slovensku, keď sa oženil so Zuzanou Betinovou z Ozdína, v okrese Poltár," priblížil historik. Podľa neho v literárnej tvorbe Samuela Činčuráka prevažuje náboženská tematika. "Súhrn jeho prozaickej tvorby vyšiel od roku 1909 do roku 1948 v štrnástich tituloch." Jeho osud je prepletený aj s Rimavskou Sobotou. V roku 1952 tu zomrel. Pochovaný je v Ozdíne.
Historik povedal, že vojnový denník a zápisky, písané s malým časovým odstupom od opisovaných udalostí, patria k najautentickejším prameňom dobových udalostí. "Väčšinou ich po sebe zanechávajú vysokopostavení príslušníci armády. O to unikátnejšie a vzácnejšie sú rozsiahle zápisky Samuela Činčuráka, vojaka rakúsko-uhorskej armády. Počas päťdesiatjeden mesačného pobytu na bojiskách prvej svetovej vojny prešiel srbským, ruským i talianskym frontom," povedal historik s tým, že vojak prežité udalosti opísal podrobne, otvorene a kriticky, s množstvom detailov a faktografických údajov.
Blahobyt dôstojníkov, hladujúci civili
"Pútavým jazykom zaznamenal nielen vlastné zážitky a skúsenosti, ale prezentuje aj názory z pozície obyčajného slovenského človeka. V jeho spomienkach nenájdeme patetické frázy o hrdinstve, vlastenectve, či veľkých a slávnych bojoch. Podáva svedectvo o vojne tak, ako ju prežívali státisíce či milióny obyčajných vojakov, bez príkras a surovo," konštatoval. Ako ďalej pokračoval, v etickej rovine Činčurák v knihe najviac odsudzuje morálku dôstojníkov a niektorých vojakov, najmä za smilstvo, podvody, kradnutie a šmelinárstvo, ktoré bolo dôstojníckych kruhoch každodenným javom. Vojak analyzuje sociálne, stavovské, triedne i náboženské rozdiely, ktoré sa prejavovali v blahobytnom postavení generality, dôstojníctva či poddôstojníctva. "Na druhej strane vykresľuje obraz ponižovaného mužstva, zajatcov a civilného obyvateľstva, ktorých údelom bola len všadeprítomná smrť a mátajúci moloch hladu. Realisticky to dokumentuje množstvo autorových otrasných svedectiev, až naturalistických obrázkov," doplnil na záver.
Pavel Mičianik, ktorý bude besedu viesť, pôsobí na Filozofickej fakulte Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Je známy prácami z oblasti vojenskej histórie. K najvýznamnejším patrí štvorzväzková práca Slovenská armáda v ťažení proti Sovietskemu zväzu I – IV (1941 – 1944). Svoju pozornosť venuje tiež iným vojnovým konfliktom v 20. storočí.