RIMAVSKÁ SOBOTA. Včelárstvo je záľuba, ktorá si vyžaduje množstvo času aj práce. Manželia Šonkoľovci jej podriadili takmer celý svoj život. Hoci je Róbert zamestnaný na plný úväzok, keď príde čas na stáčanie medu, práca ide bokom.
„Ja sa venujem len včelám. Keď príde na náročnejšie práce, manžel si zoberie dovolenku, aby mi pomohol,“ vysvetlila Katarína.
Včelárstvu sa venuje od strednej školy
Prvú včeliu rodinu získala pred pätnástimi rokmi. Po ukončení gymnázia sa rozhodla ďalej neštudovať a venovať sa výlučne svojej záľube. „Moja krstná mama sa tomu venuje už štyridsať rokov. Od nej som dostala prvé včely,“ povedala útla žena, ktorá je na ťažkú prácu okolo veľkej bzučiacej rodiny zvyknutá.
„Je to najmä fyzicky náročná práca, lebo je potrebné dvíhať ťažké. V letných horúčavách včelár musí pracovať v oblečení a v rukaviciach,“ vyzdvihol ťažkú prácu manželky Róbert. „Človek to musí robiť rád,“ dodal.
Napriek tomu je to krásna práca, ktorá spája celú rodinu. „Manžel mi veľa pomáha. Čistí rámiky, pomáha pri stáčaní a najmä pri namáhavých fyzických prácach,“ pochvaľuje si rodinnú spoluprácu.
Medová záľuba pohltila celú rodinu
Hlava rodiny privoňala k včelárstvu až vďaka manželke. „Nevadilo mi, že má takú netradičnú záľubu, práve naopak,“ prizná veselý muž.
Na výrobe zlatistého moku sa aktívne podieľajú všetci členovia rodiny. „Pomáha nám aj šesťročný syn. Baví ho to. Dúfam, že bude v našom rodinnom dedičstve pokračovať.“ Práve v súvislosti so synom si uvedomuje silu tohto zázračného produktu.
„Nemáme žiadne problémy s chorobami. Okrem medu dávam synovi aj peľ. Nikdy nebol prechladnutý a nevieme, čo je to chrípka,“ teší sa spokojná mama.
Peľ je podľa nej vitamínová bomba, ktorá je vhodná najmä ako prevencia. „Lyžička peľu pridaného do medu je hotový zázrak,“ pochváli jedinečný dar prírody.
Je to riskantný biznis
Podľa Kataríny sa dá včelárstvom celkom slušne uživiť, no zatiaľ to nie je jej prípad. „Keď má včelár viac rodín, dá sa to, ja ich zatiaľ nemám veľa,“ povedala skromná žena, ktorá aktuálne obhospodaruje 87 rodín. „Jedna rodina má zhruba šesťtisíc členov,“ ozrejmila. No ani také veľké množstvo malých členov rodiny vraj na veľké podnikanie nestačí.
„Je to riskantné podnikanie aj preto, že je ovplyvnené mnohými faktormi. Neviete, aké bude počasie, či včelstvo nenapadne nejaká choroba a podobne.“ V domácnosti tejto rodiny má tekuté zlato všestranné využitie. Med používajú pri pečení, varení, do čaju aj kávy, propolis pri prechladnutí.
Roky praxe ich postupne priviedli aj k experimentovaniu. „Med s propolisom je dobrý na prechladnutie, zmiešaný so škoricou odporúčam ľuďom s vysokým cholesterolom,“ poradila Katarína.
Sviečky rozvoňajú domov
„Keď sa med používa do čaju, treba dať pozor, aby voda nebola teplejšia ako 50 stupňov. Peľ má veľa vitamínov a enzýmov. Najlepšie je pridať lyžičku do medu,“ pridala aj ďalšie dobré rady.
Pred dvomi rokmi sa začali venovať ďalšiemu využitiu svojich produktov. Jedným z nich je včelí vosk, ktorý slúži ako podklad pri výstavbe plástov. Z vyčisteného vosku vznikajú rôzne výrobky. Asi najznámejšie sú sviečky.
„Včelí vosk bol vždy považovaný za kvalitný materiál. Voskové sviece patrili v minulosti k luxusnému osvetleniu,“ prezradil odborník.
Výrobe sviečok sa venuje celá rodina a baví to hlavne najmladšieho člena. „Najmä pred Vianocami toho máme veľa, tak nám pomáha. Takéto sviečky rozvoňajú celú domácnosť medom, čo ešte viac podtrhne príjemnú vianočnú atmosféru,“ dodala na záver skúsená včelárka.