RIMAVSKÁ SOBOTA. Nie je nad dobrý čaj, v ktorom si človek vylúhuje čerstvú bylinku. Čaru pestovania voňavých rastlín podľahla aj Linda Vincelová z Rimavskej Soboty.
Nikdy čajom zvlášť neholdovala. „Vedela som, že majú liečivé účinky, ale priznám sa, málokedy som si zaliala nejakú bylinku,“ hovorí.
Život na dedine ju automaticky priviedol aj k záhradkárčeniu. Oceňuje najmä možnosť vybehnúť v lete do záhrady a natrhať si čerstvé oregano na pizzu, alebo medovku do osviežujúcej limonády.
Od klasiky sa dostala až k exotike
Bylinky sa stali súčasťou jej každodenného života. „Výhodou je, že to chutí aj deťom. Sú zdravé. Vždy je lepšie miesto sladeného džúsu ponúknuť deťom vodu ochutenú čerstvou bylinkou. Okrem toho, keď je to bylina, ktorá sa volá cola, to vždy zaberie,“ smeje sa starostlivá mama.
K jej rozmanitej bylinkovej záhrade tento rok pribudla práve táto exotická rastlinka. „Keď sme sa presťahovali do domu, založila som si bylinkový záhon. Najskôr s klasikou,“ podotkne.
Pestovala levanduľu, mätu, medovku, neskôr pribudol tymián, materina dúška, bazalka, šalvia, rozmarín, oregano. Postupne sa jej záhon rozrastal o netradičné kari, ligurček, čili či už spomínanú colu.
„Chutí deťom, aj dospelým a je vhodná do teplej, aj do studenej vody,“ pochvaľuje si tohtoročný objav.
Vhodné sú ako korenie aj ako čaj
Mnohé sú známe ako čaj, iné zase využívame viac ako koreniny. „Napríklad oregano má silné protizápalové účinky. Všetky bylinky, ktoré používame v kuchyni ako korenie, môžeme využiť aj ako čaj,“ hovorí o svojich skúsenostiach pestovateľka.
Pestuje najmä tie, ktoré majú liečivé účinky. „ Ja najviac obľubujem medovku. Túto rastlinku by som zvlášť v dnešnej hektickej dobe vyzdvihla,“ konštatuje.
Medovka je podľa nej balzam na nervy. Ukľudňuje, preto je dobré piť ju pred spaním. „Minimálne raz denne si dám aspoň jeden čaj. Medovku, alebo mätu má rada aj dcéra.“
V lete sa najčastejšie používa mäta. Veľmi vhodná je aj v zime. „V lete osvieži v zime zohreje. Okrem toho vytvára žalúdočné šťavy, takže pomáha pri trávení,“ tvrdí. Na zohriatie je výborná aj medovka a materina dúška. Práve materina dúška je vhodná aj pri prechladnutí, na paradentózu či pri zápale ďasien. Šalvia sa osvedčila v klimaktériu. “Nápoje sladíme výlučne stéviou. Je sladšia ako cukor, ale neporovnateľne zdravšia.“
Linda sa nepovažuje za žiadnu odborníčku. Bylinky sú pre ňu hobby. Okrem pestovania sa venuje aj zbieraniu informácií. „Čerpám najmä v knižnici. Kníh o pestovaní je neúrekom. Rada využijem aj internet. Snažím sa dozvedieť, čo najviac,“ priznáva vášnivá pestovateľka.
Pestovať sa dá aj na balkóne
Tí, čo nemajú záhrady, si môžu bylinky pestovať na balkóne. „Je to výhoda v tom, že v zime ich môžeme presťahovať do tepla. Problém môže byť v tom, že majú obmedzený priestor a tak je potrebné ich hnojiť,“ radí.
Výhoda pestovania v záhrade je zase v tom, že nie je nutné polievať chlórovou vodou, pretože dostávajú prírodnú vlahu. Majú viac priestoru pre koreňový systém, tým aj viac živín, vďaka čomu nie je potrebné hnojenie.
Nevýhodou je najmä to, že sa dajú zvyčajne využiť len do prvých mrazov. Niektoré vymrznú. Nevydrží Stévia, jednoročná je aj bazalka. Takéto sa musia sadiť každý rok.
„V záhrade ma na tom baví najviac to, že to pekne vyzerá, krásne vonia, priťahuje to hmyz a ešte to aj zúžitkujeme,“ uzavrela s úsmevom Linda.
