LUČENEC. Zrekonštruovaná radnica v Lučenci začala oficiálne slúžiť svojmu účelu. Samospráva ju odovzdala do užívania v piatok 21. októbra. Slúžiť bude na zasadania mestského zastupiteľstva, reprezentatívne účely, obrady či ako sídlo novovzniknutého mestského múzea.
Mestská radnica prešla v roku 2015 rozsiahlou rekonštrukciou. Náklady na ňu sa vyšplhali na takmer 2,5-milióna eur. Približne 2,3- milióna tvoril nenávratný finančný príspevok, mesto projekt spolufinancovalo piatimi percentami. Okrem toho investovalo 167-tisíc eur z vlastného rozpočtu na nepredvídané náklady, ktoré sa počas rekonštrukcie objavili.

Dátum, ktorý samospráva vybrala na odovzdanie radnice, nie je náhodný. Presne pred 122 rokmi 20. októbra odovzdali novopostavenú budovu mestského domu, súčasnej radnice. Svojmu účelu slúžila až do roku 2000, kedy sa vedenie mesta presťahovalo do prenajatých priestorov. Ďalších 15 rokov ju nahlodával zub času a pomaly chátrala. „Je nám veľkou cťou, že môžeme takýto skvost, našu ďalšiu národnú kultúrnu pamiatku, odovzdať verejnosti,“ povedala Alexandra Pivková, primátorka mesta. Budovu obnovili za šesť mesiacov. „V rekordne krátkom čase sme zrekonštruovali niečo, na čom pracovalo množstvo ľudí. Niekedy odkryli to, čo sme vôbec nepredpokladali,“ konštatovala primátorka. V budove zrekonštruovali infraštruktúru, kompletne obnovili interiér a umelecko- remeselným spôsobom aj exteriér v pôvodnom neorenesančnom štýle.

Počas odovzdávania budovy verejnosti predstavili aj prvé čiastočné expozície, ktoré sa nachádzajú na poschodí budovy. Expozície budú súčasťou zbierok mestského múzea, ktoré tu bude sídliť. Jeho zriadenie odsúhlasilo mestské zastupiteľstvo v júni tohto roka. „V súčasnosti je stála expozícia sprístupnená len čiastočne. Návštevníci môžu vidieť expozíciu bývania v období biedermeieru, zastúpenú salónnou kultúrou a budoárom,“ priblížila historička Andrea Moravčíková z mestskej rozpočtovej organizácie LUKUS. Sprístupnená je i expozícia dvoch významných tovární z prelomu 19. a 20.storočia- Rakkotyayho továrne na smaltovaný riad a Sterlichtovej smaltovne. „Posledná sprístupnená expozícia je kampanologická, venuje sa 200 ročnej tradícii výroby zvonov v meste,“ doplnila historička.
Podľa primátorky núdzu o vystavované predmety nebudú mať. „Mnohí nám avizujú, že majú doslova poukrývané skvosty, ktoré zbierali niekoľko desaťročí. Radi by sme prezentovali aj takúto činnosť našich občanov,“ povedala primátorka. Okrem stálych expozícii a dočasných výstav sa podľa nej budú v radnici organizovať aj tvorivé dielne a podujatia počas víkendov. „Chceme sem pritiahnuť aj mladých ľudí. Cez polytechnickú výchovu chceme prilákať deti s rodičmi, aby tu trávili svoj voľný čas, napríklad počas sychravých dní,“ priblížila primátorka.

Vo veľkej sále, ktorú nazývajú aj Fénix, plánujú organizovať spoločenské podujatia, malá radná sála bude slúžiť na reprezentatívne účely. Mestské zastupiteľstvo tu bude prvýkrát zasadať už v utorok 25. októbra. Na prízemí sa budú organizovať krátkodobé výstavy. Pri odovzdávaní si návštevníci mohli pozrieť prvú výstavu, tentokrát Esther Shilo, ktorá z papiera vystriháva „čipky“. V budúcnosti ju vystrieda expozícia o histórii železničiarstva či projekt Stará a nová škola.
V súčasnosti stále prebieha rekonštrukcia Ulice Dr. Herza a územia v okolí radnice. „Stavba ešte nie je dokončená, ale už teraz vidieť, že postupujeme v rovnakom historickom duchu. Využívame materiály príznačné pre náš región, napríklad čadičové kocky, ktoré vždy v Lučenci boli používané,“ povedala primátorka. Ako doplnila, do chodníkov plánujú vkladať informácie o historických budovách, ktoré sa na ulici nachádzali a nachádzajú. „V druhej etape v budúcom roku budeme upravovať aj takzvané Malé predradničné námestie. Chceme ho poňať ako externú expozíciu pre mladých umelcov,“ priblížila plány mesta. V budúcom roku chcú dokončiť aj rekonštrukciu radničného dvora, ktorý má slúžiť ako parkovisko. „Samozrejme, tiež bude zrekonštruované v historickom štýle.“

Ako priblížila Andrea Moravčíková, história súčasnej budovy radnice siaha až do roku 1892. „Vtedajšia budova, v ktorej sídlil mestský úrad, už nevyhovoval požiadavkam samosprávy. V tomto roku sa mestskí radní rozhodli vybudovať na jej mieste nový reprezentatívny mestský dom,“ ozrejmila. Výberová komisia sa napokon rozhodla pre projekt budapeštianskej firmy Nagy a Kolbenheyer. Základný kameň položili o rok neskôr, umiestnili doň aj sklenenú fľašu- časovú schránku. Na tú dobu bola budova veľmi moderná. „Zastupiteľstvo si dožiadalo aj vybudovanie toaliet, ktoré sa vtedy bežne v domoch nenachádzali.“ Neskôr, v 30. rokoch 20. storočia tu dočasne sídlil aj úrad pre bezpečnosť. „Pod zadným schodiskom bola malá sála, ktorá slúžila ako dočasné väzenie, kým si ho nepostavil súd v druhej časti ulice.“ Mestský úrad sa sem kompletne presťahoval pravdepodobne po Druhej svetovej vojne. Prízemie budovy slúžilo na komerčné účely, najmä ako sídlo bánk. Budova hostila aj historicky známe osobnosti. „Tomáš Garrigue Masaryk navštívil mesto a radní páni ho pravdepodobne privítala práve v tejto budove,“ doplnila historička.
„Dielo sa podarilo. Je to niečo nádherné, kus histórie Lučenca. Budem veľmi rada, ak ju budeme znova využívať na to, na čo pôvodne slúžila. Tak, ako nám ju zanechali naši predkovia,“ zakončila primátorka.