LUČENEC. Odovzdávanie radnice v Lučenci sprevádzali dve kultúrne podujatia. V piatok 21. Októbra na prízemí zrekonštruovanej budovy otvorili výstavu Esther Shilo s názvom Strihané príbehy. Návštevníci budú do novembra v týchto priestoroch vidieť jej precízne obrazy vystrihnuté z jedného kusu papiera.
Ako priblížila Alena Rezková, riaditeľka Domu Matice slovenskej v Lučenci, ktorá výstavu priniesla do Lučenca, Shilo žije v Izraeli, no má slovenské korene. „Jej rodičia sa počas Druhej svetovej vojny presťahovali do Izraela. Esther sa už narodila tam, rodičia ju ale naučili po slovensky a má pozitívny vzťah k Slovensku. Vracia sa sem pravidelne,“ povedala riaditeľka.

Shilo tvorí obrazy vystrihovaním papiera. Výsledný efekt pripomína čipku. V tomto tradičnom židovskom druhu umenia patrí medzi popredné autorky. Precízne vystrihovanie nožničkami na manikúru predvádza aj na svojich hodinách. „Podľa legendy vznikla táto technika tak, že keď bola taká zima, že rabínovi zamrzol atrament a nemohol písať príbehy zo Starého zákona, začal ich vystrihávať,“ priblížila riaditeľka.
Na výstave prevažujú diela s tematikou zo Svätého písma, niektoré však zachytávajú aj prírodu a výjavy zo života Židov. Diela sú strihané asymetricky aj symetricky. Autorka na svoje diela používa špeciálny papier, ktorý sa dováža z Nemecka či USA. Jeho farby nezničí ani svetlo.
Strihanie papiera je starobylá židovská technika, ktorú Židia prevzali od Palestínčanov. Vznikla v 14. storočí, pôvodne sa jej venovali najmä muži. Strihané zobrazenie Desatora umiestňovali na stenách synagóg či domov.
Po odovzdaní radnice sa v jej obradnej sieni na poschodí uskutočnil tretí ročník Jazzového lístia. „Prvé dva ročníky sa konali v priestoroch Mestskej tržnice, teraz sme sa presťahovali do nových, pekných priestorov,“ povedal Stanislav Spišiak, organizátor podujatia.
Na malom jazzovom festivale sa predstavili tri kapely. Prvou bola skupina CZ SK Matúš Jakabčic Big Band. „Je to hudobné teleso tvorené z popredných slovenských a českých jazzmanov.“ Nasledovali Henry Tóth so svojou skupinou Légia a Zuzana Mikulcová s kapelou. „V minulých ročníkoch vystúpili aj zahraničný interpreti. Tento rok sa podujatie konalo iba jeden deň a my sme vsadili na čisto slovenských interpretov,“ priblížil. Koncerty si prišli pozrieť desiatky návštevníkov.