LUČENEC. Denný stacionár Alžbetka slúži ťažko zdravotne postihnutým klientom od roku 2014. Denne ho navštevujú ľudia od 16 rokov a tiež v dôchodkovom veku, ktorí sú odkázaní na sociálnu službu v zariadení na určitý čas počas dňa. Podľa riaditeľa zariadenia Lukáša Petrocha tu trávi denne svoj voľný čas tridsaťosem klientov, čo je zároveň aj kapacita zariadenia.
Chceli sa naučiť zdravo variť
Denne pre nich pracovníci pripravujú program, ktorý závisí od výberu samotných klientov. Venujú sa ergoterapii, sociálnej rehabilitácii, arteterapii, muzikoterapii, biblioterapii a snoezelen terapii. Okrem toho tu majú možnosť zapojiť sa do rôznych voľnočasových aktivít. Chodia na spoločné výlety, venujú sa športu.
„Každý z nich je osobnosť a každý si vyžaduje individuálny prístup a starostlivosť. Trpia rôznymi druhmi a formami postihnutí, no aj napriek tomu sú plní elánu a pozitívnej energie,“ myslí si riaditeľ.

Pre skvalitnenie života ľudí v stacionári sa rozhodli zrealizovať projekt Zdravie s Alžbetkou. Jeho cieľom bolo prispieť k väčšej samostatnosti klientov, k ich integrácii do spoločnosti a najmä k dosiahnutiu pocitu, že sú potrební. „Zdravotne postihnutí v našom regióne nemajú dostatok možností na to, aby sa stretávali s inými ľuďmi mimo blízkych a ich komunity. Chýbajú im aktivity a činnosti kde by si rozvíjali schopnosti a zručnosti,“ vysvetlil Petroch.
Kúpili si knihy a pripravujú smoothie
To bol dôvod, prečo sa rozhodli zapojiť do projektovej výzvy. Postúpili medzi najúspešnejšie projekty a o ich podpore rozhodovala široká verejnosť svojim hlasovaním. Obyvatelia Lučenca sa zaslúžili o to, aby svoj projekt Alžbetka mohla zrealizovať.
„Potešilo nás, že náš projekt bol úspešný. Vďaka nemu sme mohli nakúpiť knihy, zorganizovať prednášky o zdravom životnom štýle a môžeme si spoločne pripravovať zdravé jedlá,“ priblížil projekt Petroch.

Podľa jeho slov z projektu zakúpili knihy, z ktorých čerpajú recepty zdravej výživy a dvakrát za mesiac si spoločne pripravia chutný obed. Zo získaných finančných prostriedkov kúpili aj kuchynský robot na prípravu ovocných a zeleninových smoothie.
Tešia sa, že to zvládnu sami
Ich prípravu si klienti obľúbili. Sami si očistia zeleninu aj ovocie a chutný nápoj s pomocou sociálnych pracovníkov zvládnu hravo. „Nielenže si cvičia pri tom svoje zručnosti a motoriku, ale tiež sa tešia, že to dokážu sami,“ vyzdvihol riaditeľ s tým, že jednotlivé aktivity prispievajú k pocitu samostatnosti a sebestačnosti. Rozvoj komunikačných zručností pri spoločnej práci je už len ďalšou pridanou hodnotou.
Klienti sa tešia z každej činnosti. „Najradšej sa rozprávajú najmä s novými ľuďmi, preberajú rôzne zaujímavosti z mesta, klebety, samozrejme, v dobrom slova zmysle,“ dodá s úsmevom riaditeľ.

Sú veľmi spoločenskí a priateľskí a práve takéto aktivity im obohacujú život. „Keď si pripravia chutný obed, podarí sa im očistiť zeleninu a pohostiť ostatných dobrým, zdravým nápojom, tak žiaria šťastím,“ uzavrel Petroch s tým, že to je ten dôvod, prečo majú podobné projekty zmysel.
