KOKAVA NAD RIMAVICOU. Liešnica, obecná časť Kokavy nad Rimavicou, sa desaťročia pasuje s rovnakým problémom. Prístupová cesta je v dezolátnom stave. Liešničanom spôsobuje veľké výdavky. Autá majú pravidelne v servise.
Vodiči strácajú súčiastky z áut
Ňuňukovci bývajú v Liešnici celý život. Cesta od Vlkova im spôsobuje vrásky na čele minimálne dvadsať rokov. Situácia je podľa nich stále horšia. „Trápime sa s tým už dlho, nič sa nemení,“ povedal Ján Ňuňuk mladší. Ako priblížil, rozlámaná cesta plná výtlkov nie je len estetickým problémom, načiera im do peňaženiek. „Dosť čo človek musí míňať na benzín, ešte aj na opravy áut dávame veľa. Čapy nevydržia dlhšie ako rok, nápravy podobne. Kúpite nový motor a za dva roky máte po ňom,“ povedal s tým, že nie je ničím neobvyklým, ani keď niekto po ceste „stratí“ olejovú vaničku. „Akurát nedávno sa to jednému stalo. Keď to tu niekto nepozná a nevie, kedy pribrzdiť, rozbije si podvozok.“ Autá rodina strieda pravidelne. „Zoderú sa tu. Nové si ani nekupujeme, aj tak by sa tu zničili.“

Obec v súčasnosti rieši situáciu zasypávaním výtlkov štrkom. „Vydrží to dva týždne. Keď viac prší, ani toľko nie.“ Situáciu podľa nich zhoršujú ťažké mechanizmy, ktorými z lesa vozia drevo. Tie cestu podľa Ňuňukovcov rozlámali na kusy. „V minulosti sa zvážalo oveľa viac ako teraz. Nákladiaky veľmi preťažovali, zvážali počas zlého počasia a odniesla si to cesta,“ konštatoval Ján. Podľa jeho otca je situácia z času na čas aj nebezpečná. „Po okraji sú koľaje, v ktorých jazdia autá. V zime sa hore dostanete len po nich. Ak ich miniete, môžete sa poľahky zošmyknúť zo svahu,“ povedal. Odhŕňať tu kvôli rozlámanej ceste podľa nich ani nemá význam. „Väčšina snehu tam aj tak ostane, vezmú to len zvrchu.“
Oblasť má potenciál pre agroturizmus
Dávid Turčáni žije s priateľkou v Liešnici štvrtý rok. S Ňuňukovcami súhlasí, že situácia s cestou je vážna. „Keď tu zvážajú drevo a kamióny chodia po tých výtlkoch, trasie sa nám dom. A to sa nachádza sto metrov od cesty,“ povedal. Rozlámaná cesta poznačila aj ich peňaženku. Za štyri roky museli dvakrát meniť výfuk. „Štrk či šotolina nie sú riešením. Tie sa z výtlkov za chvíľu vyhádžu. Aspoň keby sa podarilo zohnať vyfrézovaný asfalt, bolo by to neporovnateľné.“ Dávid s priateľkou sa venujú včeláreniu, v Liešnici založili vzdelávaciu včelnicu Včelí kRaj. Pravidelne k nim preto chodia návštevy zo Slovenska i zahraničia a zlá cesta podľa neho kazí dojem návštevníkov. „Stále hovoríme, že tento kraj má potenciál pre agroturizmus. My robíme med, susedia chovajú dobytok. Mohlo by sa to tu rozbehnúť,“ povedal Dávid s tým, že na podobných maličkostiach to môže skrachovať. „Agroturizmus by bol prínosom aj pre obec, preto by jej na tom malo záležať,“ doplnil.

Sanitky majú problémy, kuriéri nechodia vôbec
Podľa Dany Kojnokovej je prístupová cesta problémom všetkých. "Cesta je v zlom stave až po koniec Liešnice. Najmä v lete je veľmi prašná. Umyjeme auto, no kým prídeme do Vlkova, je opäť zaprášené," povedala Dana. V zime je podľa nej cesta dokonca nebezpečná. „Keď voda vo väčších výtlkoch zamrzne, veľmi sa šmýka. A cesta je dosť úzka,“ doplnila s tým, že okrem spomenutých problémov aj ich auto potrebuje častý servis „Veľmi sa opotrebúva a ničí. Ako všetkým.“
Jozef Spodniak sa presťahoval do Liešnice z Prahy pred piatimi rokmi. „Cesta mi tiež robí problémy. Päť rokov je to stále rovnaké,“ povedal. Všetci sa zhodnú v tom, že okrem pokazených áut je najväčším problémom prístup pre sanitky. „Záchranná služba sa sem dostáva veľmi ťažko a dlho to trvá. Keď ide o život, je to nebezpečné,“ povedal Jozef s tým, že iba nedávno tu jedna sanitka aj havarovala. „Aj kuriéri sem odmietajú chodiť. Povedia nám, aby sme si pre zásielky prišli do Vlkova,“ doplnil ho Dávid.
Na opravu podali projekt, odpoveď stále nedostali
Ako povedal Ján Chromek, starosta obce, samospráva o pretrvávajúcom probléme vie a snaží sa ho riešiť. „Nevyzúvame sa z toho, vieme, že cesta je obecná a sme za ňu zodpovední,“ povedal starosta. Viac ako trojkilometrovú cestu však podľa jeho slov samospráva opraviť nedokáže. „Nemáme toľko v rozpočte. Staráme sa o ňu, ako je v našich silách.“ Výtlky podľa neho aj v minulosti zalievali betónom alebo zasypávali drťou. „Problémom je aj to, že nie je odvodnená a tým sa tiež ničí.“

Liešnická cesta vedie k protipožiarnej nádrži. Obyvateľom by vďaka tomu mohlo svitnúť na lepšie časy. Pre protipožiarne cesty bola v minulom roku v rámci Programu rozvoja vidieka vyhlásená výzva, prostredníctvom ktorej mohli obce požiadať o dotáciu. Obecnú horu i cestu k nej dáva obec do prenájmu poltárskej firme Ekoles s.r.o., ktorá v nej ťaží drevo. „Firma v minulom roku v spolupráci s obcou podala žiadosť o nenávratný finančný príspevok vo výške viac ako 900-tisíc eur,“ informoval starosta.
Podľa konateľky firmy Martiny Tóčikovej by dotácia hradila všetky náklady, spoluúčasť firmy nie je nutná. Od septembra minulého roka im však žiadosť neschválili. Prečo, to zatiaľ nie je nikomu jasné. „Projekt je v poriadku. Administratívne doplnenia sme dodali v termíne a pridelenie sme urgovali niekoľkokrát. Máme čakať, nakoľko výzva stále trvá,“ povedala konateľka. Starosta doplnil, že ak by aj žiadosť neschválili, budú sa pokúšať naďalej. „Výzvy budú prebiehať do roku 2020. Dovtedy to budeme neustále skúšať. Ak sa nepodarí, zvážime možnosť vziať si na rekonštrukciu cesty úver,“ zakončil.
TRAMPOTY S CESTOU KOKAVA NAD RIMAVICOU - SIHLA
Liešnická cesta nie je jediným problematickým úsekom v okolí Kokavy nad Rimavicou. Osemnásťkilometrová cesta, ktorá obec spája so Sihlou, je v dezolátnom stave. Starostovia obcí okresu zaslali začiatkom roka aj petíciu na Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) a Regionálnu správu ciest BBSK za jej urýchlenú opravu. Župa použila ušetrené peniaze z roku 2015 na rekonštrukciu ciest kraja, do spomínaného úseku však napriek tomu neinvestovala. „Finančné zdroje, ktoré kraj v minulom roku ušetril, sú už prerozdelené. Rekonštrukcie ciest štandardne prebiehajú tak, že sa rekonštrukcia danej cesty určí ako priorita a zaradí sa do registra investícií. O zaradení do tohto registra a rekonštrukcii rozhodujú krajskí poslanci,“ informovala Michaela Piliarová, vedúca oddelenia styku s verejnosťou a protokolu BBSK.
Ako sa v minulosti pre TASR vyjadril starosta Utekáča Miroslav Barutiak, technický stav cesty je v havarijnom stave. „Spodná vrstva makadamu je už miestami na povrchu cesty,“ priblížil. Podobne ako v Liešnici aj tu komunikáciu v posledných rokoch ničia najmä kamióny odvážajúce z okolitých lesov drevo. „Aj keď ide o dôležitú spojnicu pre obyvateľov regiónu, zdravotná služba má v tejto oblasti problémy rýchlo sa dostať k pacientovi.“
Cestu medzi svoje priority zaradila župa ešte v roku 2010. „Interpeloval som v tejto téme pred tretím zasadnutím zastupiteľstva predsedu Mariana Kotlebu. V súčasnosti sa pripravuje jej projektová dokumentácia,“ ozrejmil Ján Chromek, krajský poslanec a starosta Kokavy nad Rimavicou. „Rekonštrukcia cesty je stále jednou z priorít župy,“ zakončil.