LUČENEC. Základná škola s materskou školou na Kubínyiho námestí v Lučenci bude mať od januára nového zriaďovateľa. Rozhodli o tom mestskí poslanci na ostatnom zasadnutí zastupiteľstva.
Ponúknu vyššiu kvalitu vzdelávania
Ako sme už v minulom čísle našich novín informovali, o školu prejavila záujem obchodná spoločnosť Deutsch – Slowakische Akademien so sídlom v Brezne. So zmenou zriaďovateľa súhlasila aj rada školy. Zastupiteľstvo odsúhlasilo podpísanie nájomnej zmluvy na dobu 15 rokov za symbolické jedno euro ročne. Podľa samosprávy je možné poskytnúť symbolické nájomné z dôvodu osobitného zreteľa. V tomto prípade je ním verejnoprospešný účel, zachovanie a rozvoj vzdelávania.
„Spoločnosť nám ponúka možnosť vyššej kvality vzdelávania a prínos vo vzťahu k polytechnickej výchove. Zamerať sa na zručnosti a schopnosti detí, ktorým sa v tomto čase možno nevenuje až taká pozornosť,“ povedala primátorka Alexandra Pivková s tým, že v súčasnosti je výučba najmä o bifľovaní a encyklopedických vedomostiach. „Pozitívom je duálne vzdelávanie, prínos investícií do školy a možno vytvorenie väčšej konkurencie medzi základnými školami.“
Na deti bude čakať prax
Duálne vzdelávanie, ktoré predstavuje akúsi prax pre deti, zatiaľ na okolitých školách takmer vôbec nefunguje. Podľa primátorky je v tejto dobe dôležité vyvíjať zručnosti už od raného detstva, čo si začínajú uvedomovať aj samotné školy. „Už aj škola Haličská 7 prejavila záujem o výučbu s polytechnickým vzdelávaním. Hľadáme zdroje na dofinancovanie vybavenia ich učební.“ Ako sa uvádza v materiáloch pre poslancov, spoločnosť si vybrala Lučenec ako jeden z regiónov Slovenska s vysokou mierou nezamestnanosti. Prostredníctvom duálneho vzdelávania chce pripraviť žiakov školy pre trh práce na Slovensku, ktorý zápasí s nedostatkom technicky odborne a prakticky pripravených absolventov škôl.
V súčasnosti študuje na škole 290 žiakov a 90 detí navštevuje materskú školu. Deutsch – Slowakische Akademien (DSA) sa zaviazala zabezpečiť pre nich zachovanie rovnakých podmienok štúdia. Týka sa to všetkých, ktorí na škole v súčasnosti študujú a tiež žiakov, ktorí boli prijatí na štúdium v aktuálnom školskom roku. Štúdium bude pre nich bezplatné do doby riadneho ukončenia štúdia. Či však škola v budúcnosti spoplatní štúdium zatiaľ nevedno. „Nový zriaďovateľ môže urobiť takéto zmeny, ale vždy len po konzultácii s mestom. Práve to, že si zadefinovali spoluprácu s mestom a miestnymi podnikateľmi znamená, že sa budú snažiť nájsť zdroje na investície a prefinancovanie vzdelávania v oveľa vyššej kvalite, ako v štátnych školách,“ povedala primátorka.
Zmenu vnímajú pozitívne aj v škole
Nový zriaďovateľ má do školy priniesť moderný prístup k vzdelávaniu a trendy, ktoré sú v regióne novinkou. „DSA, v pozícii nového zriaďovateľa, posilní technické zameranie výučby vo väzbe na prax a duálne vzdelávanie. Tiež plánuje rozšíriť výučbu nemeckého jazyka,“ informoval Slavomír Maličkay, riaditeľ pre komunikáciu spoločnosti DSA. Zdôraznil však, že nepôjde o klasické bilingválne štúdium a doterajší rozsah výučby anglického jazyka, ktorý je prioritným, zostane zachovaný. „DSA je pripravená využívať pri výučbe jazykov skúsenosti a know – how materskej nemeckej spoločnosti, vrátane najmodernejších metód štúdia formou e – learningu a distance learningu. V praxi to znamená vzdelávanie realizované prostredníctvom počítačových sietí, teda internetu a intranetu,“ ozrejmil Maličkay. Podporiť plánujú aj športové aktivity. V tejto oblasti vidí priestor na spoluprácu lučeneckej školy so športovými klubmi v Nemecku. „Nový zriaďovateľ ponúkne žiakom aj možnosť stáží a exkurzií v partnerských školách a odborných strediskách na Slovensku aj v Nemecku,“ doplnil Maličkay.
Riaditeľ Jaroslav Zachar vníma zmenu zriaďovateľa pozitívne. „Škola sa poberie novým smerom a lepším trendom. Dostaneme nové možnosti, čomu sa veľmi tešíme,“ povedal riaditeľ. Personálnych zmien sa neobáva. Spoločnosť sa zaviazala, že vo vzťahu k terajším zamestnancom školy nebudú dotknuté pracovno-právne vzťahy. „Právnici mesta a spoločnosti DSA vypracovali zmluvu, ktorá je postavená tak, že zamestnancov sa zmena nedotkne.“ Ako doplnil, verejnosťou sa začali šíriť fámy o tom, že mesto školu predalo. „Kvôli tomu zvoláme na stredu veľké rodičovské združenie, kde vysvetlíme rodičom situáciu a že sa nemajú čoho obávať,“ zakončil.
Deutsch – Slowakische Akademien je dcérskou spoločnosťou združenia Europäische Bildungswerk für Beruf und Gesellschaft – EBG (Európske vzdelávacie centrum pre povolanie a spoločnosť) so sídlom v Magdeburgu. Od roku 1990 pôsobí vo viacerých spolkových krajinách . V súčasnosti má v Nemecku 36 stredných odborných škôl a odborných stredísk, vrátane viacerých centier pre rekvalifikáciu nezamestnaných. DSA má na Slovensku zriaďovateľské kompetencie na Strednej odbornej škole v Trebišove a na Strednej odbornej škole polytechnickej v Trnave. Prevádzkuje aj Základnú školu Rozkvet v Považskej Bystrici a Základnú školu na Mukačevskej ulici v Prešove.