LUČENEC. V uplynulom období sa vo Všeobecnej nemocnici s poliklinikou v Lučenci udialo mnoho zmien. Majitelia investovali do rekonštrukcií priestorov vyše štyristotisíc eur.
Zrekonštruovali jednotku intenzívnej starostlivosti chirurgického oddelenia. Upravili stropy, vymenili okná, nainštalovali klimatizáciu. „Zlepšili sme kvalitu prostredia, v ktorom máme pacientov v ohrození života,“ zdôraznila námestníčka riaditeľa pre ošetrovateľstvo Marta Kiapešová.
ARO prešlo rozsiahlou rekonštrukciou
Pri rekonštrukcii brali ohľad aj na intimitu pacientov. Namontovali nový závesný systém, aby mal pacient pocit súkromia. Mysleli aj na personál, ktorému zútulnili pracovné prostredie.
Na oddelení ARO prebehla rozsiahlejšia rekonštrukcia. Prioritou bolo aj na tomto oddelení nainštalovať klimatizačné jednotky. „Ide o najnáročnejších pacientov a na oddelení boli v letných mesiacoch veľmi zlé podmienky. Urobili sme tu aj technické úpravy, zrekonštruovali sociálne zariadenia, dali sme nové nátery a upravil sa vstup na oddelenie,“ vymenovala námestníčka.
Majitelia nemocnice investovali aj do operačných sál. Išlo najmä o technickú a estetickú úpravu priestorov. Na tomto oddelení síce klimatizácia bola, no v rámci rekonštrukcie pridali klimatizačné jednotky aj na chodby oddelenia. Vymenili okná, vybudovali vstupné filtre. „Pacient vstupuje cez filter do prostredia, kde sa prezlečie a následne do operačných sál,“ priblížila Kiapešová.

Estetiku prostredia považujú za dôležitú
Vstupná chodba je esteticky upravená maľbou, doplnená televízorom a pohodlným sedením. „Prvý dojem je veľmi dôležitý, aby mal pacient pocit bezpečia a dôvery,“ podotkla námestníčka a dodala, že zmeny sa dotkli aj interného oddelenia.
Ukončili tu centrálny rozvod kyslíka, pričom mysleli na bezpečie pacienta, aj personálu. „Pri manipulácii s kyslíkovou fľašou je vždy potrebné počítať aj s nejakým rizikom. Keď je potrebná kyslíková liečba, pacienta vieme napojiť priamo pri posteli na centrálny systém,“ vyzdvihla Kiapešová.
Takýto centrálny rozvod je aj na pľúcnom oddelení a radiačnej onkológii. „Postupne by sme chceli sprístupniť kyslíkovú terapiu na všetky oddelenia,“ priblížila plány do budúcna.
Intenzívna starostlivosť na internom oddelení prešla rozsiahlejšou technickou rekonštrukciou s dôrazom na estetiku prostredia. Vymenili okná, súkromie pacientov vyriešili posuvnými dverami, dali vyrobiť nový nábytok. „Zdravie týchto pacientov je vážne poškodené, preto by sme im chceli poskytnúť adekvátne a dôstojné podmienky,“ konštatovala Kiapešová.

Počítačový systém zaujal na celoslovenskej konferencii
Na traumatologickom oddelení zmodernizovali VIP izby. „Bolo to pre nás dôležité, lebo sú to veľmi náročné pracoviská. Sme veľmi radi, že sa nám to podarilo zrealizovať,“ povedala námestníčka.
Pochváliť sa môžu moderným počítačovým systémom, ktorý sprehľadnil zdravotnú dokumentáciu a odbremenil personál od zdĺhavého ručného vypisovania rôznych formulárov. Tento systém predstavili nedávno aj na celoslovenskej konferencii, kde zožal veľký úspech. Systémom sú prepojené laboratóriá aj jednotlivé oddelenia, čím sa šetrí čas pri diagnostike. „Chceli by sme sa dostať na úroveň bezpapierovej nemocnice. Je pre nás dôležité, aby sestry nesedeli pri dokumentácii, ale svoj pracovný čas naplno venovali pacientom,“ vyjadrila Kiapešová.
Neustále sa zveľaďuje aj areál nemocnice. Upravili fasády budov, vynovili asfaltové koberce, zrekonštruovali garáže, spríjemnili priestory pre technické zázemie. V trende zmien chce vedenie nemocnice pokračovať aj naďalej. Novinky čakajú laboratóriá, ktoré by sa mali zmeniť túto zimu. Vybudovať plánujú moderné centrálne laboratórium.
Novinky čakajú aj nemocničnú kuchyňu
„Budúci rok máme v pláne zrekonštruovať starý aj nový chirurgický pavilón. Na tento projekt máme naplánované dva milióny eur,“ ozrejmil predseda správnej rady Ján Miadok. Ako doplnil rekonštrukcia čaká aj nemocničnú kuchyňu, ktorú chcú zmodernizovať podľa svetových trendov.
„Jedlo prinesú v termoboxoch s vysokým hygienickým štandardom priamo na meno pacienta. Znížime tým manipuláciu s riadom pre sanitárky. Potom by už pacient nemal mať pocit, že sanitárku ani nevidí, lebo dve hodiny umýva riad,“ vyzdvihla výhody nového systému Kiapešová.
V Lučeneckej nemocnici ročne hospitalizujú takmer pätnásťtisíc pacientov z okresu Lučenec, Veľký Krtíš, Rožňava ale majú aj pacientov z iných regiónov Slovenska.
