HRNĆIARSKE ZALUŽANY. Mydlo sa v minulosti vyrábalo varením z mastných mäsových odrezkov. Bežne ho používali naši predkovia a mnohí si ho pripravovali vo vlastnej kuchyni.
Dnes už máme modernejšie metódy. Klasické mydlá nahradili voňavé sprchové gély. V lákavých farebných fľaštičkách sa nachádza množstvo prísad, ktoré by podľa zloženia na obale dokázal identifikovať azda iba chemik.
Babka varila mydlo starým spôsobom
Stále častejšie sa objavujú ľudia, ktorí bublinkám z obchodov neveria a skúšajú si doma vyrobiť vlastné prírodné náhrady modernej kozmetiky. Pri svojich pokusoch siahajú po receptúrach, ktoré sa dedia z pokolenia na pokolenie.
Katarína Slaninová z Hrnčiarskych Zalužian sa k zaujímavým informáciám o bylinkách dostala už v detstve. Vzťah k prírode mala jej babka, ktorá ju učila o bylinkách. „Varila si doma mydlo ešte starým klasickým spôsobom,“ spomína Katarína. Posledné kocky mydlového rodinného dedičstva opatruje dodnes.
Otec ochutnal každý lektvar
Odmalička ju lákali rôzne pokusy. Ochutnávačmi boli zvyčajne rodinní príslušníci. Tým najodvážnejším a najobetavejším bol otec. „Zjedol každý môj lektvar, ktorý som navarila,“ smeje sa vyštudovaná zdravotná sestra.
Vyvárala sirupy na kašeľ, farby na vlasy z orechových listov, voňavky z fialových kvietkov. Občas pokusy nevyšli, ale to ju neodradilo.
„Prvé mydielko som robila samozrejme to najzložitejšie, aj keď sa zdá jednoduché.“ Bolo to Kastílske mydlo, čiže čisto olivové. „Podarilo sa a bolo úžasné aj napriek tomu, že bolo odlievané do krabice od topánok. Nemala som predstavu, čo iné použiť ako formu,“ priblíži svoje prvé pokusy.
Používa len overené ingrediencie
Úspešný výsledok ju motivoval k tomu, aby sa mydlárstvom začala zaoberať hlbšie. Keď celá rodina zaspí, Katarína sa zatvorí do svojej dielničky a čaruje s rôznymi prísadami.
Jej mydlá obsahujú kozie mlieko, niektoré med. „Med si objednávam u včelára z našej obce. Mlieko je z certifikovaného domáceho chovu,“ vymenuje. Do týchto zložiek pridáva sušené bylinky.
„Formy mi vyrobil známy stolár a môj šikovný manžel,“ pýši sa dobrou rodinnou spoluprácou. „Niektoré mydielka sa podobajú na koláče. Vždy som musela manžela aj deti upozorňovať, aby nejedli tie poskrývané pekne vypadajúce vecičky,“ dodáva s úsmevom.
Spočiatku sa manžel zlostil, že jej mydlové výtvory sú krajšie ako koláč. Aj voňavejšie. „Teraz je to môj najlepší poradca a bez jeho podpory by som sa mydlárstvu venovať asi nestíhala. Iste nie tak ako teraz,“ prizná mladá žena.
Najdôležitejšou prísadou je srdce
Množstvo informácií nachádza na internete, ale najmä v knihách. Najzaujímavejšie veci objavila v tých najstarších. Mydlo, ale, z mastných odrezkov nevarí. „Používam proces za studena, pretože pracujem s tekutými rastlinnými olejmi. Ak to chcete robiť oficiálne, môžete používať len schválené a certifikované ingrediencie,“ vysvetľuje.
Časom sa dostala aj k výrobe šľahaného telového krému a šampónov. Jej najobľúbenejším je žihľavový šampón. „Je detoxikačný, dodáva lesk, podporuje rast vlasov,“ vymenuje účinky rastlinky, ktorej pozitívny vplyv na vlasy poznali už naše staré mamy. Okrem toho obľubuje mydlá s rumančekom, rozmarínom, nechtíkové či levanduľové.
Každá bylina má mnoho pozitívnych účinkov. Mydlo si máme podľa Kataríny vyberať srdcom. „Ktoré vám prvé udrie do oka, do ruky a najlepšie vám vonia, to je to pravé pre vás,“ radí.
K tejto zaujímavej záľube ju priviedli synove problémy s pokožkou. „Teraz má peknú hladkú pleť,“ pochváli sa úspechom, ktorý nie je jediný. „Som veľmi vďačná za tento dar. Môžem robiť, čo ma baví a navyše, keď tým viem aj niekomu pomôcť, je to o to vzácnejšie,“ uzavrela Katarína, ktorej najdôležitejšou ingredienciou výrobkov je, ako sama tvrdí, srdce.