RIMAVSKÁ SOBOTA. Už sedem rokov na Gemeri a Malohonte skúmajú a zaznamenávajú členovia Poradného zboru pre folklór pri Gemersko-malohontskom osvetovom stredisku v Rimavskej Sobote zrnká ľudovej kultúry, aby ostali zachované pre ďalšie generácie. Hľadajú ľudí, ktorí si ešte pamätajú, ako a čím žil obyčajný dedinský človek, hľadajú ľudí, ktorí ešte rozprávajú nárečím a radi si zaspievajú. Počas tohto obdobia zdokumentovali už viac ako dvadsať obcí a miest v regióne.
Tento rok sa tím v zložení Alena Ďurkovičová, Jaroslav Zvara a Stanislava Zvarová zameral na rázovitý kraj Slovenského Rudohoria, pod Muránskym hradom v okrese Revúca v obciach Muráň, Muránska Dlhá Lúka, Muránska Huta a Muránska Lehota. "Na základe terénneho výskumu sme spracovali materiál pre verejnú prezentáciu, aby v spolupráci so starostami, informátormi, fotografom, kameramanom, aj tento rok vznikol komorný program. Jeho premiéru mohli diváci ako každoročne vidieť na Klenovskej Rontouke," priblížila Stanislava Zvarová.
Repríza komorného programu bude najbližšie v mieste výskumu a to v obci Muráň 5. novembra o 15.00 hod. v kultúrnom dome. "V programe sa predstavia informátori zo skúmaných obcí Eva Struhárová, Margita Sklenáriková, Emília Labošová, Margita Domániová, Marta Šutičová, Mária Machová, František Oravec, Anna Zajačková, Gizela Beňová, Pavel Štefaňár. Spevácka skupina Levenda z Muráňa," vymenovala Zvarová.
Projekt je zameraný na terénny výskum a jeho spracovanie v oblasti tradičnej ľudovej kultúry v obciach regiónu Gemer – Malohont. Vznikol ako potreba zaznamenať ešte existujúce folklórne javy v regióne. Počas siedmich rokov pracovníci navštívili obce Hrlica, Filier, Ratkovské Bystré, Španie Pole, Lipovec, Hostišovce, Muránsku Zdychavu, Revúčku, Krokavu, Brádno, Poproč, Rovné, Potok, mesto Jelšavu, obce Gemerskú Milhosť, Šivetice, Striežovce, Ostrany, Hrušovo.