LUČENEC. Bývalá márnica s pitevňou na lučeneckom cintoríne slúži novému účelu. V pondelok 31. októbra ju oficiálne otvorili pre verejnosť ako Sieň významných osobností Lučenca. Okrem menších pietnych slávností a kultúrno – spoločenských podujatí má slúžiť aj ako nové lákadlo pre turistov. Návštevníkom a najme školákom má priblížiť významné osobnosti, ktoré prispeli k rozvoju Lučenca a sú pochované na miestnom cintoríne.
Vyhlásili tri dobrovoľné zbierky
Budova bývalej márnice a pitevne bola nevyužívaná desaťročia. Samospráva pre ňu našla nový účel, no musela prejsť kompletnou rekonštrukciou. Od roku 2013 vyhlásilo mesto tri verejné zbierky na jej obnovu. „Občania mesta mohli prispieť na obnovu exteriéru, neskôr i vybavenie interiéru. Väčšiu časť hradilo mesto z vlastného rozpočtu,“ priblížila Michaela Hrnčiarová, hovorkyňa mesta a koordinátorka projektu. V prvom roku vyzbierali na exteriér budovy takmer 1200 eur, v ďalšom už iba 60 eur. Podľa hovorkyne do jej exteriéru mesto investovalo z vlastného rozpočtu viac ako 46-tisíc eur. Kompletne zrekonštruovali fasádu, zamurovali bočný vchod a vymenili strechu.
V minulom roku zbierali na interiérové vybavenie siene. Ľudia však prispeli iba sumou 17,52 eur. „Mesto ich použilo na zakúpenie atypického nábytku, ktorý slúži ako úložný priestor a súčasne ako prezentačný pult a zakúpenie lištového systému so svietidlami na osvetlenie exponátov,“ povedala hovorkyňa. Zvyšné peniaze potrebné na interiér investovalo mesto zo svojho rozpočtu. Na jeho vybavenie, úpravu, zakúpenie potrebného zariadenia a exponáty v rokoch 2015 a 2016 vyčlenili z rozpočtu mesta spolu približne 9 800 eur.

Vystavený je aj pitevný stôl
Miestnosti sú vybavené informačnými tabuľami o prvých mešťanostoch, priemyselníkoch, osobnostiach kultúry či pedagógoch. Medzi nimi nájdeme mešťanostov ako Gustáv Pokorný, Zoltán Török alebo Alexander Wágner. Osobnosti vybrala odborná komisia, informácie sa nachádzajú v ústrednej miestnosti. Vo vedľajšej miestnosti sú vystavené dokumenty späté s cintorínom. „Sú to napríklad listy miestnych staviteľov, remeselníkov alebo priemyselných podnikov, ktoré sa zaslúžili o obnovu či elektrifikáciu cintorína,“ priblížila Kristína Becányová, vedúca Štátneho archívu v Lučenci. Vystavený je aj pôvodný pitevný stôl so starou mapou cintorína. V ďalšej z miestností je použitý atypický nábytok a drevená zvonkohra s menami osobností. Pri okne sú symbolicky postavené časti zvonkohry bez mien, ktoré sú venované neznámym osobnostiam.
Väčšina predmetov a fotografií použitých v sieni pochádza zo súkromných zbierok, pomohol aj Štátny archív. Artefakty sa podľa hovorkyne budú neustále dopĺňať. V najbližších dňoch by k hlavnému vchodu mal pribudnúť aj kiosk s interaktívnou tabuľou. „Návštevníci si tu budú môcť v rôznych kategóriách vybrať významné osobnosti a dočítať sa o nich zaujímavé informácie,“ povedala hovorkyňa.

Slúžiť má pre vzdelávanie a cestovný ruch
Sieň je zatiaľ verejnosti sprístupnená iba čiastočne. V Mestskom informačnom centre sa počas pracovných dní môžu záujemcovia prihlásiť na jej obhliadku. „Pre záujemcov je Sieň významných osobností sprístupnená počas týždňa a každú párnu sobotu na základe objednávky. Neskôr prispôsobíme otváracie hodiny podľa toho, aký bude záujem,“ doplnila.
Podľa Alexandry Pivkovej, primátorky mesta, bude sieň plniť najmä vzdelávaciu funkciu. „Chceme, aby tu naše deti, ktoré sem budú prichádzať v rámci výučby, našli zaujímavé informácie. Pútavou formou im predstaviť, ako žilo mesto a jeho ľudia v minulosti a ako k tomu prispeli práve tí ľudia, ktorí sú tu pochovaní,“ priblížila primátorka. Sieň má byť lákadlom aj pre turistov. „Okrem rodákov mnohí napríklad študujú a zaujímajú sa o históriu. Veľa mien si nájdu v archívoch a zavedie ich to sem, k tejto expozícii,“ povedala primátorka s tým, že ľudí to predovšetkým musí zaujímať. „Musíme ich pre to nadchnúť. Tak ako návštevníkom ponúkame synagógu, radnicu či kostoly, tak by sme im radi ponúkli aj túto expozíciu,“ doplnila.
História cintorína, v ktorej sa nachádza sieň, siaha podľa Becányovej ešte do čias osvietenstva. Celkovou úpravou a usporiadaním však prešiel až začiatkom 20. storočia. V rámci úprav v roku 1927 otvorili aj márnicu s pitevňou. Svoj účel prestala plniť v 70-tych rokoch, kedy v Lučenci postavili nový dom smútku. Istý čas slúžila ako sklad a až do rekonštrukcie pomaly chátrala.