Vepor praje láske, vzniklo tu tridsaťjeden manželstiev

Folkloristi v Klenovci pôsobia už desiatky rokov. Tlieskali im Francúzi aj Španieli. Národné ľudové tradície predstavili na Ukrajine v Luxembursku či v Dánsku.

Ženská spevácka skupina VEPORŽenská spevácka skupina VEPOR (Zdroj: ARCHÍV VEPOR)

KLENOVEC. Súbor Vepor začal písať svoju históriu v roku 1971, no korene organizovaného folklóru v Klenovci siahajú až do roku 1921. S divadelnými ochotníkmi tu pôsobila aj folklórna skupina.

Ako dobrovoľné záujmové teleso sa spomína už v roku 1963. Prvým umeleckým vedúcim a choreografom bol Ján Trnavský, ktorý súbor viedol do roku 1982. V roku 1989 umelecké vedenie súboru prevzali manželia Stanislava a Jaroslav Zvarovci, ktorí bremeno starostí o súbor nesú dodnes.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Klenovec sa pýši vynikajúcimi hudobníkmi

SkryťVypnúť reklamu

V Klenovci boli od nepamäti výborní muzikanti a tak súbor o nich nikdy nemal núdzu, aj keď získať ich nebolo jednoduché.

„Hrával s nami primáš Imrich Oláh Dróto, ktorý sa vďaka svojej jedinečnej variačnej technike dostal do povedomia, nakoľko jeho hru nahral Československý rozhlas,“ vyzdvihol vedúci Jaroslav Zvara.

Známym cimbalistom bol Vojtech Cibuľa - Béluška, ktorého cimbal spracoval Svetozár Stračina. Primášom ľudovej hudby bol aj učiteľ Michal Jakub, ktorý zozbieral piesňový materiál pre spevákov. Od roku 1987 je primášom ľudovej hudby Ján Deme.

Priestor dostávajú aj pokračovatelia rodinnej hudobnej tradície ako mladá zložka ľudovej hudby. Od roku 1971 sa tu vystriedalo 26 muzikantov.

„V súbore pôsobila sólistka speváčka Vierka Kováčová a od roku 1977 Stanislava Zvarová. Ďalšími sólistami sú Ján Vrbinský, Ľubomír Zvara, Lucia Zvarová, Paula Vrbinská,“ vymenoval Zvara.

SkryťVypnúť reklamu

V súbore sa vystriedalo 187 členov

Neodmysliteľnou súčasťou je mužská a ženská spevácka skupina. V nich striedavo pôsobilo štyridsať spevákov. Obľúbeným nástrojom, ktorý si našiel svoje miesto medzi členmi je heligónka. Heligonkárske duo Ľubomír Zvara a Ján Kožiak dopĺňajú aj tanečníci, z ktorých v súčasnosti hrajú Jozef Bulka, Viktor Brádňanský, Kristian Pockľan a Tomáš Plavucha. So súborom spolupracovali aj fujaristi Milan Katreniak a Peter Chmelko.

Počas dlhoročnej histórie sa v súbore vystriedalo 187 členov, ktorí tu pôsobili viac ako dva roky. Svoju lásku k ľudovému umeniu predviedli takmer vo všetkých obciach okresu a nechýbajú na žiadnom významnom podujatí či festivale. Za 45 rokov sa predstavili divákom v 17 štátoch Európy. „Našu národnú kultúru sme prezentovali na zahraničných festivaloch v Juhoslávii, Francúzsku, Španielsku, Luxembursku, Dánsku, Monaku, Grécku, Nemecku, Srbsku, Chorvátsku, Rumunsku, Čiernej Hore, Taliansku, Ukrajine, Maďarsku, Čechách, Poľsku. Celkovo sme absolvovali 82 zahraničných zájazdov,“ pochválila úspechy súboru Stanislava Zvarová.

SkryťVypnúť reklamu

Pýšiť sa môžu aj výsledkami v súťažiach a množstvom ocenení. Za zmienku stojí cena obce Nová Huta v Rumunsku, medaila Daniela Gabriela Licharda od Národného osvetového centra či medaila Matice slovenskej. „Niekoľkokrát sme účinkovali vo folklórnej relácii Kapura, kde v roku 2008 zahrali heligonkári. V roku 2010 sme zatancovali tanec rontouka a o dva roky neskôr zaspievala ženská spevácka skupina,“ vymenovala Zvarová.

V súbore tancujú deti bývalých členov

Úspešný je pre súbor aj rok 2016. Na regionálnej súťaži hudobného folklóru získali šesť zlatých pásiem a postup na krajskú súťaž. „Na krajskej súťaži hudobného folklóru sme získali bronzové a strieborné pásmo. Zlaté pásmo získala mužská spevácka skupina,“ doplnil Zvara.

Môžu sa pochváliť aj účinkovaním v dokumentárnom filme Stratený domov a natočili folklórny film Obrázky z čertovej doliny. „V roku 2012 sme získali Cenu obce Klenovec,“ dodala Zvarová s tým, že na konte majú množstvo magnetofónových kaziet aj CD nosičov.

Spoločné záujmy, cestovanie a dlhé hodiny nácvikov vytvorilo nielen množstvo vzácnych priateľstiev, ale aj vážnych vzťahov. Súbor stál pri zrode 31 manželstiev, z ktorých deti Tomáš Dovala, Denisa Parobeková a Lucia Zvarová dnes v súbore aktívne pôsobia.

„Pokračovateľmi tanečnej tradície svojich rodičov sú aj Zuzana Karabínošová, Michal Jakabšic a Viktor Brádňanský,“ priblížil Zvara.

Spievajú rusínsky aj goralsky

Tvorba súboru je zameraná na spoznávanie tradičnej ľudovej kultúry svojej obce a regiónu Gemer – Malohont. V repertoári majú okrem ľudových tancov, piesní a hudby z Klenovca a širšieho regiónu aj tance z Terchovej. „Na počesť Juraja Jánošíka, ktorý sa spája s Klenovcom. Venujeme sa aj goralskej kultúre, nakoľko pod Veporom žilo sedem goralských rodín. Na spomienku Novoklenovčanov, ktorí žili v Podkartpatskej Rusi, zachovávame aj rusínske ľudové piesne a tance. Z blízkych regiónov máme v repertoári aj tance z Horehronia a Podpoľania,“ vysvetlil umelecký vedúci.

Okrem tancov a piesní sa súbor zameriava aj na spracovania kalendárneho a rodinného obradového folklóru. Je spoluorganizátorom obecných podujatí. Členovia pomáhajú pri realizovaní tvorivých dielní remesiel, tanečných dielní, hudobných dielní a výchovných koncertov pre žiakov ZŠ.

Tento rok súbor oslavuje 45. výročie svojho založenia. Významné jubileum oslávi galaprogramom Koť sa Kľenovšáňe.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Novohrad

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 97 670
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 077
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 764
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 000
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 266
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 951
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 790
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu