LUČENEC. V tomto období niekoľko nadšencov folklóru z novohradského regiónu intenzívne pracuje na vydaní nového CD. Autorom myšlienky sú sestry Sihelské z Poltára. „Učiteľky, ktoré pripravujú žiakov na súťaže v ľudovom speve, nemajú z čoho čerpať repertoár pre deti,“ priblížila Danka prvotnú myšlienku projektu.
Na súťažiach nemajú šancu
Hudobný nosič má slúžiť hlavne ako metodický materiál pre učiteľov hudobnej výchovy. Podľa sestier Sihelských práve repertoár býva často problémom na postupových speváckych súťažiach. „Aj keď máme talentované deti, na vyšších stupňoch súťaží nemajú šancu práve preto, že neprezentujú piesne zo svojho regiónu, čo býva jedným z kritérií hodnotenia,“ ozrejmila Danka.
„V niektorých knižkách sa novohradské piesne aj objavili, lenže keď nie sú naspievané a učiteľky ich nikdy nepočuli, tak ich nevedia s deťmi nacvičiť,“ dodala Lenka. Problém vidia aj v tom, že nielen interpreti, ale ani učitelia nepoznajú jednotlivé rytmy charakteristické pre ľudovú hudbu.
„Nevedia, aký je duvajový rytmus alebo čardáš. Na školách sa deťom často ani neprezentuje ľudová hudba. Keď má byť pieseň v duvajovom rytme, ako to učiteľka zahrá na klavíri?“ pýta sa Danka, ktorá okrem toho, že je úspešnou speváčkou a hudobníčkou, pôsobila ako metodička pre folklór. „Nepoznajú jednotlivé tempá, pretože učiteľky nie sú ľudovkárky. Takto si to pustia na CD. Učiteľom to uľahčí prácu a deťom je to potom bližšie,“ myslí si Lenka.
Folklór z Novohradu je zanedbaný
Ich zámerom je odprezentovať Novohrad čo najlepšie. „Máme nádherné piesne, ale málokto ich pozná. Známe súbory ich nemajú vo svojich repertoároch. Zvyčajne sa objavujú piesne detvianske, horehronské, východniarske, ale novohradské nie,“ konštatovala Danka.
„Všade, kde ideme, počúvame tie isté piesne a potom my vytiahneme nejakú z Novohradu a všetci sú prekvapení. Máme tu naozaj krásne piesne, len tento kraj akoby bol zanedbaný. Nikto naše piesne zatiaľ nedostal na svetlo,“ zdôraznila Lenka.
Projektom chcú poukázať aj na talentovaných spevákov, ktorých máme v regióne neúrekom. „Často nás reprezentujú za hranicami krajiny, no nepoznajú ich ani obyvatelia regiónu,“ povzdychla si mladšia zo sestier Danka.
Účinkovať budú najlepší speváci
Tým, že v regióne pracovala v oblasti kultúry mala prehľad o tunajších spevákoch. „Tých, čo sa umiestňovali na popredných priečkach súťaží, som oslovila, či by boli ochotní s nami na CD-čku účinkovať.“
Jednou z oslovených spevákov je aj Ivana Ecetová, ktorá svoju kariéru odštartovala práve na regionálnych speváckych súťažiach ľudových piesní. „Veľmi som sa tomu potešila, keďže hlavne moje detstvo je silno späté s folklórom. Bolo to pre mňa jedno silné a krásne obdobie,“ uviedla speváčka, ktorá sa dnes venuje interpretácii argentínskeho tanga a world music. Účinkuje aj s Pressburger Klezmer Bandom, ktorý prezentuje hudbu východoeurópskych Židov.
Ako speváčka prezradila, pieseň, ktorú na albume bude spievať, je úzko spätá s jej starou mamou. „Priviedla ma k folklóru a sama krásne spievala. Pochádzala z Kalinova a poznala množstvo krásnych ľudových piesní nielen z tohto okolia. Bola pre mňa zdrojom všetkých piesní, ktoré som kedysi spievala,“ povedala dnes úspešná speváčka a učiteľka spevu, ktorá sa na spoluprácu so sestrami Sihelskými veľmi teší.
Piesne na spoločný projekt vyberala Danka Sihelská z rôznych zdrojov. Upravil a naštudoval ich SĽUK. „Keď už do toho máme investovať čas a peniaze, tak sme chceli, nech je to naozaj na úrovni,“ povedala Danka.
Dôležitou súčasťou realizácie bolo získavanie financií. Podali projekt, ktorý bol síce úspešný, no nezískali toľko prostriedkov, ako žiadali. „Rozmýšľali sme, či sa do toho vôbec pustiť,“ povedala Danka.
CD vydajú budúci rok
Jednou z možností bolo zohnať ešte nejakých sponzorov. „S malou dušičkou som oslovila niekoľkých ľudí. Všetci ma veľmi milo prekvapili, pretože ten nápad sa im páčil a povedali nám, nech sa do toho pustíme,“ doplnila Lenka. Na projekt prispelo viacero jednotlivcov, ale aj Mesto Poltár. Vydanie CD s novohradskými piesňami podporil Fond na podporu umenia a Banskobystrický kraj. „Chceli sme o pomoc požiadať aj Mesto Lučenec, ale odmietli nás s tým, že tu nemáme trvalý pobyt,“ vysvetlila staršia zo sestier.
V priebehu novembra a decembra by malo prebiehať nahrávanie hudobného nosiča. Najkrajšie piesne z nášho regiónu zaspievajú Laura a Adrian Rendekovci, Lenka Spodniaková, Ivana Ecetová, Mária Kadancová, Lenka Ivanová, možno Bianka Molnárová, Mike Hric a nebudú chýbať ani Lenka, Danka a Paťka Sihelské. CD by mohlo uzrieť svetlo sveta budúci rok v apríli.
