Keď zatvárali baňu, plakali aj najtvrdší chlapi

Za deväťdesiat korún mali ubytovanie, stravu aj zdravotnú starostlivosť. S kamarátom baník zostane, aj za cenu vlastného života.

(Zdroj: Ľubomíra Karmanová)

VEĽKÝ KRTÍŠ. Ján Ziman má už 77 rokov, no baníctvo má zakorenené hlboko v srdci. Vôňa bane a čaro štôlní mu učarovali už v detstve. Pochádzal z baníckej rodiny na Gemeri. Otec ťažil železnú rudu v Železníku a Ján ako malý chlapec občas zašiel do práce s ním. „Ja som chcel byť stolár, lebo to na dedine bolo aktuálne. Vždy sa niečo prerábalo, opravovalo a väčšinou sa robilo s drevom. Vyučení stolári mali veľa práce, tak som to chcel robiť aj ja,“ spomína dôchodca.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prácu s drevom si vyskúšal už po vojne. „Stružlikali sme si pušky, samopaly, tak sa mi to zapáčilo.“ Ale osud ho nakoniec zavial k baníctvu. „Mal som kamaráta na dedine, ktorý študoval v Spišskej Novej Vsi, tak som išiel tam,“ priblíži dôvod jeho rozhodnutia, ktoré nikdy neoľutoval. „Mal som na to aj postavu, lebo tie chodby boli také, že som mohol prejsť aj so všetkým zaťažením, ktoré baník so sebou musí mať,“ podotkne s úsmevom.

SkryťVypnúť reklamu

Dostal umiestenku

Ako elektroinštalatérsky učeň po dedinách robieval elektriku. Vzdelanie si doplnil maturitou v odbore banská mechanizácia, elektrifikácia a strojárstvo baní. Po ukončení baníckej priemyslovky dostal ministerskú umiestenku.„Ministerstvo vedelo, kde je potrebných koľko ľudí a podľa toho rozmiestňovali baníkov. Riaditeľ školy dostal za úlohu s nami pohovoriť, kde by sme chceli ísť, zohľadňovali aj to, aby sme boli blízko rodiska,“ vysvetlí vtedajší systém.

Na svoj nástup do práce si pamätá celkom presne. Do Bukoveckého závodu vo Veľkom Krtíši nastúpil 1. júla 1960. „Zárobky veľké neboli, ale ceny a byty boli lacné. Základ sme mali 1800, neskôr nad 2200 korún.“ Za ubytovanie na slobodárni, stravu a zdravotnú starostlivosť zaplatil 90 korún. „Mali sme ako baňa dvoch lekárov priamo tam na slobodárni,“ vyzdvihuje zamestnanecké výhody. Najradšej spomína na priateľov a výborný kolektív.

SkryťVypnúť reklamu

V Krtíši si založil rodinu

V Krtíši sa aj zaľúbil a založil rodinu. „Ženu mám zo svojho rodiska. Chodila na návštevy k rodine. Keďže sme boli z jedného kraja, tak sme držali pokope. Jej švagriná chodila so mnou do meštianky. Tak sme sa tak spoločne navštevovali,“ povie rodinne založený dôchodca. Zosobášili sa v roku 1964 a vychovali spolu štyri deti. „Najstarší vyštudoval baníctvo,“ pochváli sa spokojne.

Aj na dôchodku zostal baníctvu verný. Pred piatimi rokmi založili banícky cech. „Máme šesťdesiatosem členov. Vediem kroniku a najmä sa snažíme uchovať banícku tradíciu. Veď toto naše mesto vzniklo na bani. Nemalo by sa na to zabudnúť,“ myslí si.

Pri poslednej tone ronili slzy

Keď jeho baňu zatvorili, bol už na dôchodku. „Keď vyšiel posledný vozík, všetci sme slzy ronili. Celý život bol človek spojený s tou baňou. Založili sme si tu život, zakotvili tu...,“ nedokáže zakryť smútok ani dnes. „Horšie dopadli tí, ktorí prišli o prácu. Mnohí sa presunuli na Moravu. Boli sme v minulosti jeden podnik, vždy sme si vypomáhali, mnohí začali chodiť na týždňovky tam,“ dodá.

SkryťVypnúť reklamu

Kto raz okúsi čaro štôlne, podľahne jej navždy. „V bani každý za každého stojí. Neexistuje, že by tam človek zostal sám. Je tam taká solidarita, že keď sa niečo stane, tak s kamarátom zostanete aj za cenu vlastného života. Príkladom bola Handlová. Veď tam traja naši ostali,“ zdôrazní silu baníckej spolupatričnosti.

On sám sa nikdy nedostal do situácie, kedy by bol v ohrození života. „Raz mi spadlo na hlavu kus uhlia a ako som sekol zubami, tak sa mi jeden zlomil. To bola jediná ujma na zdraví, ktorá sa mi stala,“ dodal na záver muž, ktorý svoj život prežil v ťažkej práci, no spokojne po boku verných kamarátov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Novohrad

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 97 419
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 061
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 750
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 994
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 265
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 987
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 776
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu