TORNAĽA. Samospráva Tornale v spolupráci s maďarským partnerom podala v uplynulých dňoch projekt na rekonštrukciu miestneho kúpaliska. V prípade schválenia projektu by do mesta mohlo pritiecť až milión eur. Cieľom projektu je vybudovanie biokúpaliska s celoročnou prevádzkou, zabezpečenie atrakcií pre deti či vybudovanie potápačského centra.
Využili cezhraničnú spoluprácu
Ako informoval Ladislav Nagy, prednosta Mestského úradu v Tornali, prioritou mesta je rozvíjanie aktivít na podporu turizmu nielen v meste, ale aj v regióne južného Gemera. „Za týmto účelom hľadáme rôzne zdroje finančne náročných opatrení. Za dobrú príležitosť sme považovali využitie cezhraničnej spolupráce s Národným parkom Aggtelek z Maďarska,“ ozrejmil prednosta s tým, že projekt sa im podarilo vypracovať za rekordne krátku dobu. Odbor výstavby ho v spolupráci s národným parkom zrealizoval v rámci projektu Interreg V-A Slovensko – Maďarsko.
Ako ďalej priblížil, v projekte sú obsiahnuté viaceré aktivity na maďarskej strane a jedna aktivita, prebudovanie kúpaliska, na slovenskej. „Predpokladaná výška dotácie pre mesto Tornaľa predstavuje sumu jeden milión eur.“ Projekt by mal podľa prednostu zabezpečiťfinancovanie geotermálno-hydrologického výskumu na území mesta. Prostredníctvom neho chcú zistiť prípadný výskyt geotermálnej vody na území mesta. „Prevažnú časť financií by sme však chceli investovať do prestavby veľkého prírodného bazénu a postupne prebudovali kúpalisko na atraktívne rekreačné stredisko,“ povedal s tým, že by sa malo prestavať na biokúpalisko bez chemickej úpravy vody. Prestavba bazénu bude zameraná aj na zvýšenie jeho atraktivity hlavne pre deti, mládež a rodiny s deťmi.

Zvýšia zamestnanosť i turizmus
„V ďalšej etape plánujeme vybudovať pri Morskom oku potápačské centrum a prevádzkovať tu školenia pre potápačov.“ Nevyhnutné bude podľa neho aj vybudovať ubytovacie kapacity, hygienické objekty či športoviská.
V prípade úspešnosti projektu mesto plánuje v prvej etape investovať milión eur z dotácie. „Ďalšie financovanie plánujeme zo zdrojov v rámci realizácie Akčného plánu pre okres Revúca, ako aj z ďalších projektov environmentálneho charakteru.“ Dodal, že prínosom pre región bude zvýšenie atraktivity pre turizmus, ale aj rozvoj zamestnanosti, zvýšenie úrovne ochrany prírody a rozvoj cezhraničnej spolupráce.
Prednosta doplnil, že k zrealizovaniu projektu dopomôže aj avizovaná výstavba chýbajúcej kanalizácie v meste. Na tento účel získali dotáciu vo výške viac ako 13 miliónov eur. „Verejné obstarávanie už bolo ukončené a podľa predpokladov Stredoslovenské vodárne začnú s realizáciou v marci budúceho roka,“ zakončil.