ŽELOVCE. V obci Želovce v okrese Veľký Krtíš prebieha projekt výmeny verejného osvetlenia. Päťdesiatročné pôvodné osvetlenie bolo poruchové a postupne dosluhovalo. Samospráva sa rozhodla kvôli minimalizovaniu nákladov rekonštruovať osvetlenie formou vydržiavania.
Odsúhlasili rekonštrukciu menej tradičnou formou
Ako informoval Július Makó, starosta obce, pôvodné osvetlenie bolo dané do užívania ešte v 60. rokoch. Svietidlá boli podľa neho energeticky nehospodárne. Neónové výbojky mali spotrebu 150W, postupom času a vplyvom počasia dochádzalo aj k ich kazivosti. „Hľadisko nehospodárnosti a kazivosť zohrali významnú úlohu pri našom rozhodovaní jestvujúci stav zmeniť,“ povedal starosta.
Obecné zastupiteľstvo chcelo minimalizovať náklady na rekonštrukciu osvetlenia. Preto podľa starostu v marci odsúhlasili rekonštrukciu menej tradičnou formou, vydržiavaním. Realizátorom a zároveň držiteľom verejného osvetlenia sa stala spoločnosť IMAO ELECTRIC s.r.o. so sídlom v Považskej Bystrici.
Spoločnosť preberá verejné osvetlenie v obci do svojho majetku na dobu desať rokov s tým, že zrekonštruuje osvetlenie na vlastné náklady, bude vykonávať jeho údržbu a všetky opravy počas desiatich rokov. Po tejto dobe prejde osvetlenie späť do majetku obce. Za túto údržbu zaplatí obec v priebehu 10-tich rokov spoločnosti sumu 180-tisíc eur. „V tejto sume sú zahrnuté všetky obstarávacie náklady svietidiel, náklady na údržbu ako aj na prevádzku osvetlenia, vrátane platieb za odber elektrickej energie po dobu desať rokov,“ priblížil starosta. Z ekonomického hľadiska vychádza celková prevádzka jedného svietidla na 4,19 eur na mesiac.
Ostatné projekty im zamietli
Rekonštrukcia v obci stále prebieha. Podľa starostu už vymenili 222 svietidiel a rovnaký počet výložníkov. „Verejné osvetlenie už plní svoj účel. V budúcnosti ešte dôjde k výmene štyroch rozvádzačov s riadiacou elektronikou.“ Celý proces rekonštrukcie osvetlenia chcú dokončiť do konca tohto roka.
Samospráva sa zaoberá aj problematikou chýbajúcej čističky odpadových vôd. Náklady na jej výstavbu predstavujú sumu viac ako 4,1 milióna eur. „K tomuto projektovému zámeru bolo vykonané verejné obstarávanie ešte v roku 2013. Obec už v minulosti podala aj žiadosť o nenávratný finančný príspevok,“ povedal starosta s tým, že žiadosť im zamietli. „Nespĺňali sme podmienku minimálne 2000 evidovaných obyvateľov.“ Podobne dopadol aj projekt výstavby nájomných domčekov. Obec chcela postaviť 14 domov s nákladom približne 595-tisíc eur. „Žiadosť o nenávratný finančný príspevok bola obci aj v tomto prípade zamietnutá, avšak z nie celkom jasných dôvodov,“ zakončil. O dotácie na tieto projekty sa obec chce uchádzať aj v budúcnosti.