V múzeu odhalia reliéf s pohnutým osudom

Po tom, ako sa ocitol v havarijnom a nepoužiteľnom stave, sa ho počas posledných štyroch rokov snažili zachrániť. Výsledok odhalia v posledný novembrový deň.

Reliéf.Reliéf. (Zdroj: GMM)

RIMAVSKÁ SOBOTA. V posledný novembrový deň budú mať návštevníci Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote možnosť vidieť odhalenie zreštaurovaného reliéfu gemerského rodáka Barnabása Hollóa s názvom "Založenie akadémie vied 3. novembra 1825". Podujatie sa uskutoční pod záštitou veľvyslankyne Maďarska na Slovensku Évy Czimbalmosné Molnár. Reliéf odhalia pri príležitosti 225. výročia narodenia grófa Štefana Széchenyiho. Program doplní vystúpenie Éva Delényi z Budapešti, príbuznej Barnabása Hollóa, ktorá zahrá na tárogató.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Tvorený je kompozíciou sedemnástich postáv

Ako priblížila Angelika Kolár, historička umenia múzea, vzácne sochárske dielo gemerského rodáka Barnabása Hollóa získalo Gemersko-malohontské múzeum v roku 1918 kúpou od vdovy po autorovi. "Ide o veľkorozmerný (445 x 193 cm) sadrový model reliéfu Založenie akadémie vied 3. novembra 1825, podľa ktorého bol v roku 1893 vyhotovený bronzový odliatok, osadený na bočnej fasáde sídla akadémie vied v Budapešti, kde sa nachádza dodnes," priblížila Kolár.

Ako ďalej informovala, Barnabás Holló sa narodil v roku 1865 v obci Alsó-Hangony v Maďarsku a od roku 1876 študoval na Zjednotenom protestantskom gymnáziu v Rimavskej Sobote. "Neskôr sa dostal na Umelecko-priemyselnú akadémiu v Budapešti a v rokoch 1889-1892 ďalej študoval u významného uhorského sochára Alojza Stróbla. Už ako mladý, nádejný sochár sa v roku 1891 dostal k významnej zákazke - vytvoriť reliéf znázorňujúci založenie akadémie vied- zachytiť scénu, keď Štefan Szechényi na zasadnutí Uhorského snemu v Prešporku 3. novembra 1825, svojou štedrou donáciou položil základ vzniku celouhorskej vedeckej inštitúcie." Reliéf je podľa Kolár tvorený kompozíciou sedemnástich postáv. Pre región Gemera-Malohontu je významný najmä Štefan Máriássy. Na zasadnutí bol prítomný ako delegát župy Gemer. Dôležitý je aj gróf Juraj Andrássy, vtedajší delegát turnianskej župy, ktorý sa do histórie zapísal ako hlavný župan Gemera-Malohontu v rokoch 1838 - 1844.

SkryťVypnúť reklamu

Osud dielu neprial, zachránili ho na poslednú chvíľu

Podľa Kolár originálny sadrový model reliéfu vytvoril Holló už v roku 1891. "Po jeho smrti bol vystavený aj na retrospektívnej výstave venovanej umelcom zosnulým v roku 1917, organizovanej Spoločnosťou výtvarných umelcov v priestoroch Múzea krásnych umení v Budapešti. Po skončení výstavy bolo dielo prevezené do vtedajšieho Gemerského župného múzea v Rimavskej Sobote, ktoré ho zakúpilo od vdovy po Barnabásovi Holló za 3 000 korún." Až do roku 1930 ležalo rozobraté a uložené v bedniach, v ktorých ho priviezli. "Po rozbalení sa zistilo, že je dielo značne poškodené a vyžaduje reštaurovanie. Vedením reštaurátorských prác poverili miestneho výtvarníka Eugena Makovitsa a v priebehu júla 1930, už zreštaurovaný reliéf, osadili vo výstavných priestoroch múzea." Tu sa podľa Kolár nachádzal až do roku 1975. Počas rekonštrukcie múzea bol demontovaný a opäť rozobratý na niekoľko častí. "Pre jeho havarijný stav ho ďalej nebolo možné prezentovať verejnosti."

SkryťVypnúť reklamu

Reliéfu však svitlo na lepšie časy. V rokoch 2012 až 2016 prebehlo komplexné reštaurovanie diela v troch etapách. Autorom reštaurátorských prác bola spoločnosť RESTAURO ATELIER s.r.o. pod vedením Štefana Siváňa. "Financovanie prvej etapy bolo zabezpečené zo zdrojov Maďarského národného kultúrneho fondu v rámci podpory projektov zo zahraničia v roku 2012. Druhá etapa bola realizovaná až v roku 2015 s finančnou podporou z dotačného systému Ministerstva kultúry SR a tretiu, záverečnú etapu bolo možné vykonať vďaka finančnej podpore zriaďovateľa múzea Banskobystrického samosprávneho kraja," zakončila.

Odhalenie refiéfu sa uskutoční 30. novembra o 13-tej hodine sa v Gemersko-malohontskom múzeu v Rimavskej Sobote.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Novohrad

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 701
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 23 136
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 961
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 8 020
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 6 487
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 6 215
  7. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 666
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 564
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu