BANSKÁ BYSTRICA/ LUČENEC. Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚZV) aj v aktuálnom týždni sledoval vývin chorobnosti v kraji. Podľa ich hlásenia je stav v kraji stabilizovaný, lekári nahlásili takmer rovnaký výskyt respiračných ochorení (ARO) a o 16 percent menší počet chorých na chrípku a jej podobné ochorenia (CHPO).
Zatvorili dve škôlky
Podľa Márie Tolnayovej, hovorkyne úradu, evidovali v celom kraji v aktuálnom týždni 3648 chorých na ARO a 234 prípadov CHPO. "V porovnaní s rovnakým obdobím uplynulého roka je výskyt ARO rovnaký a výskyt CHPO nižší len o 0,8 percenta." Napriek tejto štatistike však hlási RÚVZ Lučenec za okres Poltár zvýšený výskyt oboch typov ochorení (45% detí) a uzavretie Materskej škôlky na Ulici sklárska v Poltári. Rovnako aj RÚVZ Rimavská Sobota za okres Revúca zatvorenie Materskej škôlky Muráň, kde boli zo 43 detí prítomné len dve. "Lekári v tomto regióne však neevidovali žiadny prípad závažného akútneho respiračného ochorenia (SARI)."
Najvyšší počet chorých na ARO je v absolútnych číslach v okrese Lučenec (647), Rimavská Sobota, kde evidujú lekári 497 prípadov, Veľký Krtíš (392), Žarnovica (382) a Žiar nad Hronom s 323 chorými. "Chrípka a jej podobné ochorenia najviac postihli pacientov v okrese Lučenec, Rimavská Sobota, Žiar nad Hronom a Banská Štiavnica." Z hľadiska veku ochorenia na ARO aj CHPO podľa hovorkyne najviac postihujú vekovú skupinu adolescentov, žiakov základných škôl a ekonomicky aktívneho obyvateľstva. V porovnaní s predchádzajúcim týždňom je približne rovnaký aj počet komplikácií z akútnych respiračných ochorení- 2,7 percenta. "Zápalové ochorenia horných dýchacích ciest, ako aj chrípky, sa skomplikovali zápalmi dutín (51 prípadov), zápalmi stredného ucha (18) a v 31 prípadoch zápalmi pľúc. Najviac komplikácií – 3,1 percenta, sa vyskytlo vo vekovej skupine najmenších detí."
Chrípka môže byť nebezpečná
Epidemiológovia upozorňujú, že chrípku či infekčné ochorenia spôsobené vírusom, ktoré útočia na dýchacie cesty, nesmieme podceňovať. "Vírus sa šíri z človeka na človeka pri kašľaní, kýchaní a rozprávaní a prípadné epidémie chrípky vedú k vysokej chorobnosti v populácii a k výrazným ekonomickým stratám."
Podľa Márie Avdičovej, vedúcej odboru epidemiológie banskobystrického RÚVZ, najviac ochorení a úmrtí zaznamenávajú u ľudí, u ktorých je vysoké riziko komplikovaného priebehu ochorenia, vrátane zápalu pľúc alebo zhoršenia základného ochorenia. "Medzi rizikové skupiny patria najmä osoby vyššieho veku, ľudia s chorobami imunitného systému, chronickým ochorením srdca, ciev, pľúc, obličiek a metabolickými chorobami," povedala s tým, že počas chrípkovej sezóny je dôležité dodržiavať správne hygienické návyky, zvyšovať odolnosť organizmu otužovaním, cvičením a dostatočným prísunom vitamínov. "Najúčinnejší a najefektívnejší spôsob, ako zredukovať počet hospitalizovaných osôb a úmrtí zapríčinených komplikáciami chrípky je očkovanie," zakončila.