TORNAĽA/ MODRÝ KAMEŇ. Samospráva Tornale odstraňuje nelegálne skládky odpadu na území mesta. Na tento účel získalo dotáciu z environmentálneho fondu. Na miesta, kde najčastejšie skládky vznikali, rozmiestnili kamery a technické zábrany. O dôležitosti ochrany životného prostredia robia osvetu aj na školách. V Modrom Kameni sa vďaka dotácii zbavia dvoch veľkých skládok stavebného odpadu.
Odstraňujú dve skládky, inštalujú kamery
Ako informoval Ladislav Nagy, prednosta Mestského úradu v Tornali, žiadosť o poskytnutie dotácie na odstránenie čiernych skládok podali ešte koncom júla. Na jej základe dostali v septembri z ministerstva životného prostredia dotáciu 58-tisíc eur. „Spoluúčasť mesta je vo výške piatich percent, čo predstavuje sumu približne tritisíc eur,“ povedal prednosta.
Skládky likviduje dodávateľ, ktorého vybrali na základe verejného obstarávania. „Termín plnenia je do 30. novembra.“ Dotáciu použijú na likvidáciu skládok na Dobšinského ulici a v mestskej časti Králik. Aby predišli opätovnému tvoreniu čiernych skládok, v miestach, kde sa doteraz tvorili najčastejšie, rozmiestnili kamery a vybudovali technické zábrany na prístupových cestách. „Doterajšie skúsenosti samosprávy k efektivite opatrení sú pozitívne, aj keď nedisciplinovaní občania sa stále nájdu.“
Podľa prednostu tieto opatrenia súvisia aj s projektom rekonštrukcie kúpaliska. „Aj týmito opatreniami pokračujeme v systémových opatreniach na realizáciu svojho zámeru budovania rekreačného strediska Morské oko v Tornali a pripravujeme sa na svoj investičný zámer budovania moderného biokúpaliska,“ konštatoval prednosta.
Podľa neho sa samospráva už aj v uplynulých rokoch intenzívne zaoberala likvidáciou nelegálnych skládok. „Likvidovali sme ich z vlastných prostriedkov. Venovali sme tiež zvýšenú pozornosť ochrane životného prostredia a separácii odpadu.“ Mesto podľa jeho slov podporuje a iniciuje aj osvetové aktivity, ktoré sú organizované hlavne v školách. „Kladieme dôraz na nutnosť separácie odpadu a na nebezpečenstvo zanedbávania ochrany prírody.“
V rámci ochrany životného prostredia tiež venujú pozornosť likvidácii bioodpadu. „Do domácností boli distribuované nádoby na zber, ktorý vykonávajú v pravidelných intervaloch spoločnosť Brantner s.r.o. a Mestské služby v Tornali.“ Pravidelne organizujú tiež mobilný zber elektroodpadu či papiera. „Občanom v rôznych častiach mesta sa v hodnote odovzdaného papierového odpadu vydávajú hygienické prostriedky ako vreckovky, papierové utierky či toaletný papier.“
Skládky sú tam ešte od bývalého režimu
Rovnakú sumu 58-tisíc eur na odstránenie nelegálnych skládok získalo aj mesto Modrý Kameň. Ako informoval Aladár Bariak, primátor mesta, problémy im robili dve väčšie skládky. „Na jednej z nich sa nachádzali najmä staré panely možno ešte z čias socializmu. Nikdy sme však nemali na ich odstránenie prostriedky,“ povedal primátor.
Druhá sa vytvorila podľa jeho slov tiež najmä z drobného stavebného odpadu z domácností. Obe sa nachádzali priamo v meste, jedna z nich pri futbalovom ihrisku a druhá v lokalite Prše. „Dodávateľ, ktorý prešiel výberovým konaním, už na ich odstránení pracuje. Do konca mesiaca by to malo byť dokončené,“ zakončil primátor.