Samosprávy počas zimy pomáhajú ľuďom bez prístrešia

Hoci väčšinou nemajú žiadny príjem, za tieto služby si musia zaplatiť. Ceny začínajú pri 50-tich centoch.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: tasr)

LUČENEC/ RIMAVSKÁ SOBOTA/ VEĽKÝ KRTÍŠ/ FIĽAKOVO. Teploty začínajú v noci klesať pod nulu a v uliciach miest sa potulujú desiatky ľudí, ktorí nemajú strechu nad hlavou. Samosprávy pre nich zriadili nocľahárne, ktoré sú už v týchto dňoch otvorené. Niektoré poskytujú iba nocľah a sociálne zariadenia, iné aj práčovňu, šatstvo či teplé jedlo. Hoci ľudia bez prístrešia nemajú väčšinou príjem, za tieto služby si musia zaplatiť. Ceny sa začínajú pri päťdesiatich centoch za noc.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V Lučenci ponúkajú stravu či oblečenie

Samospráva Lučenca prevádzkuje nocľaháreň pre bezdomovcov od decembra 2006. Nachádza sa na Ulici Dr. Herza s prístupom z Ulice Olbrachtovej. „Nocľaháreň je účelovým zariadením mesta, zriadené ako zariadenie sociálnych služieb pre občanov bez prístrešia, kde sa im poskytuje ubytovanie na účel prenocovania s možnosťou vykonania nevyhnutnej osobnej hygieny,“ povedala Michaela Hrnčiarová, hovorkyňa mesta. Okrem nocľahu ľuďom v núdzi podľa nej poskytujú aj nevyhnutné ošatenie a obuv, v zimnom období ich zahrejú teplým nápojom.

SkryťVypnúť reklamu

Nocľaháreň v Lučenci má kapacitu 15 miest, z ktorých 10 je určených pre mužov a 5 pre ženy. Využívať ju môžu nielen obyvatelia s trvalým pobytom v meste, ale aj ostatní s trvalým pobytom mimo Lučenca. V tomto roku mesto otvorilo nocľaháreň už 1. septembra a otvorená bude do 30. apríla budúceho roka. Bezdomovci ju môžu využívať každý deň v čase od 19.00 do 7.00 hodiny ďalšieho rána. „Prevádzková doba v zariadení sa pri zhoršení poveternostných podmienok predžuje podľa potreby.“ Výška úhrady za poskytované služby v nocľahárni je podľa hovorkyne jedno euro. „Cena je za prenocovanie a vykonanie osobnej hygieny. V osobitných prípadoch sa cena stanovuje individuálne.“

Ako ďalej uviedla, mesto každoročne pripravuje pre ľudí bez prístrešia a ďalších sociálne znevýhodnených ľudí v spolupráci so školským zariadením teplé jedlo, napríklad kapustnicu. „Podáva sa v priestoroch nocľahárne, ubytovne na Rúbanisku II/78 a v komunitnom centre na Rapovskej križovatke. Pri tejto príležitosti deťom poskytujeme sladkosti, hračky a školské pomôcky, šatstvo a iné potreby,“ vymenovala.

SkryťVypnúť reklamu

V blízkej budúcnosti plánuje samospráva vymeniť 15 postelí za nové. „Vymenia sa najviac opotrebované matrace a zakúpia sa i nové stoličky a vešiaky.“ Ako doplnila, samospráva v pomoci bezdomovcom a sociálne znevýhodnením pomáha počas zimy v spolupráci s charitatívno – sociálnym centrom Sv. Rity v Lučenci, občianskym združením Krop z Vidinej, miestnou neziskovou organizáciou IN Network Slovakia a s dobrovoľníkmi, ktorí prinášajú do nocľahárne najmä šatstvo a obuv.

Poskytujú tiež podporné sociálne služby

Okrem zimnej prevádzky nocľahárne v jej spoločných priestoroch poskytujú celoročne aj podporné sociálne služby. „Konkrétne v stredisku osobnej hygieny a v práčovni každý pracovný deň od 9.00 do 14.00 hodiny. Poskytované služby vytvárajú lepšie hygienické podmienky pre marginalizovanú skupinu obyvateľstva,“ priblížila hovorkyňa. Tieto sociálne služby môžu okrem ľudí bez prístrešia využívať aj ľudia v hmotnej núdzi či nízkopríjmové rodiny. „Ide o rodiny, ktoré nemajú zabezpečené dostatočné podmienky na vykonávanie základnej osobnej hygieny, pranie, údržbu bielizne a šatstva.“

SkryťVypnúť reklamu

V Rimavskej Sobote je približne 90 bezdomovcov

Ako priblížila Angela Kecskemétyová, vedúca oddelenia sociálnych vecí Mestského úradu v Rimavskej Sobote, v ich meste majú nocľaháreň s kapacitou 17 miest, z toho je 13 určených pre mužov a 4 pre ženy. Nachádza sa na Hviezdoslavovej ulici oproti sídlu mestskej polície. Otvorená je v období od 15. októbra do 14. apríla nasledujúceho roka. Služby nocľahárne môžu záujemcovia využiť medzi 19.00 hodinou večer a 7.00 hodinou ráno. „Prísť môžu do 21.00 hod., potom už bránu zatvárame.“ Okrem postelí majú bezdomovci prístup aj k sociálnym zariadeniam. Práčovňu zatiaľ neprevádzkujú.

Napriek tomu, že sa v meste pohybuje približne 90 bezdomovcov, kapacita nocľahárne mestu podľa nej postačuje. „Väčšinou dokonca nie je ani naplno využívaná,“ povedala vedúca. Prenocovanie je, podobne ako v Lučenci, spoplatnené. „Tí, ktorí majú trvalý pobyt v meste a vedia preukázať, že sú v hmotnej núdzi, platia 50 centov. Obyvatelia mesta, ktorí nie sú v hmotnej núdzi, platia jedno euro a ostatní z iných obcí platia 1,20 eura,“ povedala vedúca s tým, že množstvo ľudí, ktorí sa ocitli v uliciach mesta, je práve z okolitých obcí. Na jedno miesto dostávajú podľa vedúcej dotáciu z ministerstva práce vo výške 120 eur na pol roka. „Za neobsadené miesta po vyúčtovaní pomernú čiastku vraciame.“

V roku 2015 mali v priemere obsadených 10 miest. „Dokopy naše služby využilo 41 rôznych ľudí, z toho 31 mužov.“ Oproti približne 90 ľuďom, ktorí sa pretĺkajú ulicami, je to nízke číslo. Podľa vedúcej je problémom najmä alkohol. „Do nocľahárne ich prijímame iba v triezvom stave, čo je často problém. Zároveň ich odrádza asi aj poplatok. Pokiaľ nie je tuhá zima, uprednostnia radšej ulicu, aby nemuseli zaplatiť.“ Dokopy zamestnávajú v nocľahárni na dobu určitú troch zamestnancov, každú noc je v službe jeden z nich.

V súčasnosti podľa nej vybavujú spoluprácu s miestnou jedálňou. „Chceme im zabezpečiť na každý deň teplú polievku. Pripravujeme aj letáky, ktoré budú roznášať sociálni pracovníci, aby sa o tejto možnosti ľudia bez prístrešia dozvedeli.“ Doteraz mali dostupnú iba kuchynku, kde si mohli ohriať prinesené jedlo. „Na Vianoce sme im však zabezpečovali kapustnicu a vianočnú večeru spolu s balíčkami od Červeného kríža.“

Vo Veľkom Krtíši bývajú v menších bunkách

Podľa Milana Šišku, vedúceho odboru sociálneho, školstva, kultúry a športu na Mestskom úrade vo Veľkom Krtíši, mesto prevádzkuje nocľaháreň s kapacitou 24 miest. „Kapacita mestu postačuje. Priemerne je obsadených 10 miest. Niekedy aj viac, podľa počasia. Ak je väčšia zima, chodí k nám viac ľudí,“ priblížil vedúci. V prevádzke je od októbra do konca marca nasledujúceho roka v čase od 20-tej hodiny. „Prijímame ich do 22.00 hodiny, nocľaháreň musia opustiť medzi 8.00 až 10.00 ráno.“

Rozdelenie kapacít na mužské a ženské miesta u nich nemajú. „Sú ubytovaní v menších osobitných bunkách po 2 až 4 lôžka. Ženy ubytúvame spolu, mužov tiež,“ priblížil. Každá miestnosť má osobitné sociálne zariadenie s teplou vodou a menšiu kuchynku na ohrev jedla. Počas tuhej zimy im pripravujú čaje, prípadne teplú polievku. Inak stravu bezdomovcom neposkytujú. „Ľudia v hmotnej núdzi, ktorí o tom majú doklad, u nás zaplatia za noc 50 centov, ostatní 1 euro.“ K dispozícii majú za osobitný poplatok aj práčovňu. Každú noc je v službe jeden strážnik a dve upratovačky každé ráno zariadenie vyčistia.

S problémom s alkoholom sa podľa neho v nocľahárni stretávajú zriedka. „Za celú sezónu sa stanú možno jeden- dva prípady, keď príde opitý človek. Väčšinou vedia, že ich pod vplyvom alkoholu nepríjmeme, tak chodia radšej triezvi,“ doplnil.

Vo Fiľakove nocľaháreň nepotrebujú

Vo Fiľakove nocľaháreň neprevádzkujú. Podľa primátora Attilu Agócsa ju nepotrebujú. „V našom meste je veľmi rozšírené takzvané účelové bezdomovectvo. Približne päťsto Fiľakovčanov má uvedené ako adresu mesto Fiľakovo,“ priblížil primátor, podľa ktorého sa ľudia takýmto spôsobom snažia uniknúť zo sociálnej pasce, hlavne pred exekúciami. „Reálne bezdomovectvo je však u nás skôr výnimkou.“

Počas roka sa podľa neho ocitnú bez strechy nad hlavou približne dvaja ľudia, aj to iba na krátke obdobie. Ich pohyb monitoruje mestská polícia a s riešením takýchto situácií im pomáha referát sociálnych vecí mestského úradu. „Ľudia patriaci do sociálne najslabších vrstiev majú často rómsky pôvod, a medzi Rómami sú rodinné putá dodnes veľmi silné. Na riešenie sociálnych krízových situácií využívajú rozvinutú sieť rodinných kontaktov. Situácia je teda napriek zdanlivým číslam celkom priaznivá,“ zakončil.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Novohrad

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 345
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 558
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 224
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 950
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 287
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 449
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 864
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 362
  1. Jozef Černek: Virtuálna batéria od ZSE: Skvelý nápad alebo len dobre zabalený blud?
  2. Anton Kovalčík: Pápež Pius XII. v druhej svetovej vojne. Rok 1944.
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka
  4. Jozef Drahovský: Balíky pre rôznych adresátov v jednom boxe som zatiaľ zažil len u Packety v Z-Boxe.
  5. Vladimír Krátky: Mára Š e f k o n v o č ( Maroš Šefčovič )
  6. Ján Gálik: Protestné zhromaždenie v Ružomberku 4.4.2025
  7. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola.
  8. Ján Karas: Keď sa moc odtrhne: Arogancia, ktorá prekonala infláciu
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 612
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 57 026
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 090
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 478
  5. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 22 504
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 904
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 467
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 14 889
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Jozef Černek: Virtuálna batéria od ZSE: Skvelý nápad alebo len dobre zabalený blud?
  2. Anton Kovalčík: Pápež Pius XII. v druhej svetovej vojne. Rok 1944.
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka
  4. Jozef Drahovský: Balíky pre rôznych adresátov v jednom boxe som zatiaľ zažil len u Packety v Z-Boxe.
  5. Vladimír Krátky: Mára Š e f k o n v o č ( Maroš Šefčovič )
  6. Ján Gálik: Protestné zhromaždenie v Ružomberku 4.4.2025
  7. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola.
  8. Ján Karas: Keď sa moc odtrhne: Arogancia, ktorá prekonala infláciu
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 612
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 57 026
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 090
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 478
  5. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 22 504
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 904
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 467
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 14 889
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu