Sobota, 30. september, 2023 | Meniny má Jarolím

Rady regionálnych produktov sa čoskoro rozšíria

Miestna akčná skupina MALOHONT vyhlásila tretiu výzvu na predkladanie žiadostí o udelenie značky.

Ľubomíra Žilková.Ľubomíra Žilková. (Zdroj: Petra Rapčanová)

HRACHOVO. Rady regionálnych produktov z Gemera a Malohontu sa čoskoro rozšíria. Miestna akčná skupina (MAS) MALOHONT vyhlásila tretiu výzvu na predkladanie žiadostí o udelenie značky „regionálny produkt GEMER-MALOHONT®". Termín na predkladanie žiadostí predĺžili do 12. decembra.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako informovala Miroslava Vargová, manažérka MAS MALOHONT a koordinátorka značenia miestnych produktov, žiadosti záujemcov posúdi certifikačná komisia. "Komisia rozhodne o pridelení ďalších certifikátov pre výrobky a služby z regiónu Gemer-Malohont," povedala manažérka. Cieľom regionálneho značenia miestnych produktov je podľa nej odlíšiť, zviditeľniť a podporiť miestnych výrobcov. "Sú to takí výrobcovia, ktorí sa okrem svojej produkcie podieľajú aj na tvorbe pracovných príležitostí, na budovaní dobrého mena regiónu a na zachovávaní jeho tradícií, hodnôt a jedinečností," ozrejmila.

SkryťVypnúť reklamu

Žiadať o udelenie značky podľa nej môžu predkladať remeselníci, súkromne hospodáriaci roľníci, živnostníci či firmy so sídlom alebo prevádzkou v regióne Gemer-Malohont. "Značka je určená predovšetkým pre prírodné a poľnohospodárske produkty, potraviny a remeselné výrobky, ktoré splnia vopred stanovené kritériá."

Regionálna značka podľa manažérky prinesie výrobcom množstvo výhod. Okrem odlíšenia ich produktov od ostatných z regiónu Gemer-Malohont v sebe prináša zviditeľnenie týchto výrobkov medzi obyvateľmi i návštevníkmi regiónu. "Ich výrobky sú vďaka značke propagované doma i v zahraničí. Vytvára tiež priestor pre vzájomnú spoluprácu a účasť na rôznych podujatiach a aktivitách zameraných na podporu predaja miestnych produktov v rámci kraja i celej republiky."

SkryťVypnúť reklamu

Pred dvomi rokmi sa o regionálnu značku uchádzala aj Ľubomíra Žilková z Kokavy nad Rimavicou. Podarilo sa jej získať značku na ručne tkané ľanové výrobky. „Regionálne značenie produktov znamená pre mňa možnosť zviditeľniť seba ako remeselníčku a zároveň aj tradičné remeslo, ktorému sa venujem. Už počas prípravných stretnutí som bola pevne rozhodnutá uchádzať sa o značku, nakoľko jej získanie považujem za ocenenie mojej práce a mojich výrobkov,“ povedala Žilková.

Za dobrý a užitočný nápad považuje regionálne značenie produktov aj František Tóth, predseda ovocinársko-vinohradníckeho družstva Gemerprodukt Valice so sídlom v Rimavskej Sobote. „Označenie výrobkov z regiónu Gemer-Malohont slúži na ich odlíšenie od iných, často nekvalitných produktov a predstavuje návrat k zdravým a tradičným hodnotám,“ priblížil predseda družstva. Značku získali na svoje ovocie, zeleninu, ovocné šťavy a vína. Ako doplnil, má vlastné skúsenosti s tým, že spotrebitelia sa čoraz častejšie zaujímajú o pôvod a kvalitu produktov. Kupujú ich podľa neho nielen pre seba, ale aj pre svojich blízkych či obchodných partnerov ako originálne regionálne produkty. Za pozitívum považuje Tóth aj fakt, že kúpou miestnych produktov zostávajú peniaze v regióne a neodchádzajú do zahraničia.

SkryťVypnúť reklamu

Ján Fotta z Klenovca získal značku pred dvomi rokmi na jeho ručne tkané výrobky z ovčej vlny. „O udelenie značky som požiadal najmä kvôli propagácii mojich výrobkov, ktoré už na Slovensku v takej forme a spracovaní ako to robím ja, nevyrába nik. V neposlednom rade kvôli zviditeľneniu regiónu, v ktorom žijem.“ Vďaka značeniu sa mu podarilo osloviť širší okruh zákazníkov nielen doma, ale aj v zahraničí. Výsledkom bolo aj nadviazanie nových kontaktov, napríklad s návrhárkami z Prahy, ktoré jeho jednofarebný výrobok dotvárali plstením a vyšívaním.

"Okrem spomenutých výrobcov sú nositeľmi regionálnej značky aj včelári Majoros Jácint z Tornale, David Turčáni a Viktor Vlčko z Kokavy nad Rimavicou či Milan Krokavec z Kraskova, ktorý má okrem včelích produktov certifikované aj úle pre včely," vymenovala manažérka. Medzi produkty s regionálnou značkou patrí aj zelenina od Stanislava Kišáka z Hrachova, cesnak od Dušana Sekeráša z Orávky či kozie mlieko z Kozej farmy Kozinka vo Veľkom Blhu. Z remeselných výrobkov sú to krojované bábiky od Gabriely Medveďovej z Hrachova, kraslice od Kataríny Krokavcovej z Kraskova, keramické výrobky Danky Bakšovej z Hrnčiarskych Zalužian a maľované obrazy či drevené rezbárske výrobky od Evy Wilson z Revúckej Lehoty. "Aktuálny zoznam regionálnych výrobkov uzatvára spoločenská hra GemerNation z dielne Agentúry pre rozvoj Gemera, pričom už dnes evidujeme ďalších päť záujemcov," ozrejmila.

Ako ďalej informovala, v prípade záujmu o udelenie značky regionálny produkt GEMER-MALOHONT® musia záujemcovia vyplniť žiadosť a priložiť k nej dokumenty, ktoré dokladujú splnenie kritérií pre udelenie značky. "Potenciálnym záujemcom s tým radi pomôžeme,“ dodala.

Regionálna značka, ktorou sú označené miestne produkty alebo služby, zaručuje spotrebiteľom pôvod výrobku v regióne. Zároveň aj využívanie tradičných postupov, miestnych či regionálnych zdrojov. Certifikovaný výrobok má podľa výrobcov u zákazníkov priaznivý ohlas. „Z mojich prezentácií tkania môžem potvrdiť, že návštevníci sa zaujímajú o výrobky označené logom značky a oceňujú tento zámer. Zvyšuje to hodnotu výrobku, a tým aj hodnotu mojej práce. Som presvedčená o tom, že je to výborná prezentácia remeselníkov aj regiónu ako celku," zakončila remeselníčka Ľubomíra Žilková.

Najčítanejšie na My Novohrad

Komerčné články

  1. Vyrábajú lieky, ktoré poznali naše babky
  2. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
  3. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
  4. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
  5. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
  6. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
  7. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
  8. Všetkým lepí pred voľbami
  1. Svetový deň srdca v Nemocnici AGEL Košice-Šaca
  2. List moruše bielej pomáha znižovať hladinu cukru v krvi
  3. Zlato z malého futbalu aj plážového volejbalu
  4. Vďaka Blue Berry™ si užívam život naplno!
  5. V sobotu môžete urobiť dobrú voľbu! Union víta nových poistencov
  6. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
  7. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
  8. Vyrábajú lieky, ktoré poznali naše babky
  1. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 20 897
  2. Všetkým lepí pred voľbami 12 642
  3. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 8 336
  4. Hladinka smeruje do Košíc! 7 398
  5. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 941
  6. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí 6 053
  7. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 4 996
  8. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 4 728

Blogy SME

  1. Julius Kravjar: Výsledok volieb
  2. Miroslav Ferkl: Fakt som stratil hlas
  3. Věra Tepličková: Viete, kedy prichádza diabol?
  4. Eva Gallova: Horský hotel Gejdák s krásnou prírodou
  5. Dušan Koniar: Spotrebná daň predražuje polliter asi o dva centy
  6. Anton Kovalčík: Murder Inc. na ruský spôsob 5. Koniec zvláštneho agenta FSB. Prvá časť.
  7. Rado Surovka: Niečo tu smrdí.
  8. Soňa Fröhlichová: Vinári pri Ženevskom jazere finišujú so zberom hrozna
  1. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 83 398
  2. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 52 239
  3. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 40 662
  4. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 33 747
  5. Michal Feik: Možno veriť predvolebným prieskumom? 27 424
  6. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 22 833
  7. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 20 498
  8. Pavel Macko: Fico je naničhodník, ktorý sa môže hanbiť! 15 569
  1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  8. Monika Nagyova: Pedagógovia aj dnes trestajú deti za to, že odmietajú jesť to, čo im nechutí.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

Výsledky parlamentných volieb 2023 v Banskobystrickom kraji.

Pripravili sme pre vás zoznam odkazov, na ktorých nájdete podrobné výsledky parlamentných volieb 2023 pre okresy, mestá a obce v Banskobystrickom kraji. Prvé výsledky začnú pribúdať po 22:00.


4 h
Rómske sídlisko Dúžavská cesta.

Priebeh volieb tam býva pokojný.


5 h

Auto narazilo do mostíka.


7 h

V okresoch Rimavská Sobota a Revúca ľudia volia v 217 volebných okrskoch.


TASR 9 h

Blogy SME

  1. Julius Kravjar: Výsledok volieb
  2. Miroslav Ferkl: Fakt som stratil hlas
  3. Věra Tepličková: Viete, kedy prichádza diabol?
  4. Eva Gallova: Horský hotel Gejdák s krásnou prírodou
  5. Dušan Koniar: Spotrebná daň predražuje polliter asi o dva centy
  6. Anton Kovalčík: Murder Inc. na ruský spôsob 5. Koniec zvláštneho agenta FSB. Prvá časť.
  7. Rado Surovka: Niečo tu smrdí.
  8. Soňa Fröhlichová: Vinári pri Ženevskom jazere finišujú so zberom hrozna
  1. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 83 398
  2. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 52 239
  3. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 40 662
  4. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 33 747
  5. Michal Feik: Možno veriť predvolebným prieskumom? 27 424
  6. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 22 833
  7. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 20 498
  8. Pavel Macko: Fico je naničhodník, ktorý sa môže hanbiť! 15 569
  1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  8. Monika Nagyova: Pedagógovia aj dnes trestajú deti za to, že odmietajú jesť to, čo im nechutí.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu