HNÚŠŤA. Tento rok si pripomíname 220. výročie narodenia národného buditeľa a prvého slovenského kolportéra kníh Mateja Hrebendu. Pri tejto príležitosti vydalo Občianske združenie Horná Rimava z Hnúšte reedíciu knihy Ľuda Zúbka V službách Mateja Hrebendu.
Väčšinu výtlačkov ponúkli knižniciam
Ako priblížil Roman Lebeda, predseda združenia a viceprimátor Hnúšte, reedícia je prvou knihou, ktorú združenie vydalo. Hrebendu si vybrali pri príležitosti výročia jeho narodenia a zároveň kvôli jeho inšpiratívnemu životu. „Mali sme pocit, že Hrebendov životný príbeh má myšlienky, ktoré treba odovzdať mladým ľuďom. Bohužiaľ, zistili sme, že román vyšiel naposledy v roku 1949 a v kníhkupectvách nie je dostupný,“ priblížil Lebeda. Vydali preto reedíciu knihy v náklade 200 kusov. „Väčšinu z nich sme ponúkli do knižníc, pretože tak sa aj 200 výtlačkov môže dostať k tisíckam čitateľov,“ povedal s tým, že knihu si záujemcovia môžu zakúpiť aj v Turistickom infocentre v Hnúšti.
Podľa Lebedu si rodák z Rimavskej Píly, ktorý väčšinu svojho života prežil v Hačave, dnešnej mestskej časti Hnúšte, zaslúži viac pozornosti. „Matej Hrebenda a jeho skutky pre nás znamenajú predovšetkým symbol obety pre iných. Aj napriek ťažkému životnému osudu, chudobe a dokonca slepote ostal vytrvalý a nezlomný.“ Príklad jeho života by mal byť podľa neho inšpiráciou pre mládež.
„Horná Rimava je predovšetkým mládežníckym združením. Naši členovia majú od 15 do 35 rokov. My, starší, sa snažíme, aby sa naši mladší členovia od nás naučili niekoľko dôležitých vecí. Napríklad, že voľný čas sa dá stráviť aj rozumnejšie ako vysedávaním v pohostinstvách, že je správne využiť svoju energiu na dobrovoľnícku činnosť, a že máme byť prečo pyšní na náš región, hoci je chudobný,“ zdôraznil Lebeda s tým, že podobné posolstvá šíril práve Matej Hrebenda.
Naštudovali aj rovnomennú divadelnú hru
Román V službách Mateja Hrebendu opisuje príbeh chlapca Samka, pomocníka u slepého šíriteľa kníh Mateja Hrebendu na pozadí významných historických udalostí rokov 1861 až 1863. „Kniha pútavým spôsobom opisuje nielen život Hrebendu, ale aj ťažký život slovenského ľudu, memorandové udalosti, vznik Matice slovenskej a troch slovenských gymnázií,“ opísal. Dej sa odohráva prevažne v prostredí Hačavy, Tisovca a stredného Slovenska. Zúbek v diele prostredníctvom postavy Mateja Hrebendu zdôrazňuje potrebu čítať a vzdelávať sa. „Je to prvá kniha, ktorú sme vydali. Ak ale narazíme na podobne zabudnutú knihu týkajúcu sa nášho regiónu, je možné, že budeme v tejto činnosti pokračovať.“
Okrem reedície knihy Lebeda na základe príbehu z knihy spracoval aj libreto pre rovnomennú divadelnú hru. „Naštudoval ju režisér Róbert Mikla s detským divadelným súborom Kukátko z Hnúšte.“
Združenie Horná Rimava založili v roku 2007 a okrem záchrany kamenného mosta v Hnúšti, o ktorom sme nedávno informovali, sa venuje aj osvetovej činnosti a práci s mládežou. „Organizujeme kultúrne a športové podujatia, z ktorých najväčšou akciou je Nočný beh mesta Hnúšťa spojený s detskými pretekmi, charitou a hudobnými koncertmi.“ Pravidelne organizujú i rôzne charitatívne akcie, vzdelávacie aktivity a besedy. „Snažíme sa tiež do nášho regiónu prilákať rôzne osobnosti. Nedávno to bol slovenský historik Pavel Dvořák, známy z televíznej série dokumentov Hľadanie stratených svetov. Jeho prednášku už máme pripravenú opäť na začiatok roka 2017,“ zakončil.