RIMAVSKÁ SOBOTA. Šport ho sprevádza od základnej školy. Venoval sa taekwondu, wing tsun, eskrimu, neskôr aj športovej streľbe. Vtedy ešte netušil, že raz siahne na ten najvzácnejší kov na svetovom šampionáte. Úspech mu priniesol šport, ktorý v našich končinách nepatrí k veľmi známym.
Chanbara je japonské športové bojové umenie s mečmi. Je veľmi dynamické, zábavné a bezpečné pre všetky vekové kategórie. Používajú sa pri ňom nafukovacie meče, prilby a chrániče rúk. Pred rokom ju na internete objavil aj učiteľ nemčiny z Rimavskej Soboty Tibor Figei. „Je to vlastne taký mix bojových umení s rôznymi druhmi mečov,“ upresnil čerstvý majster sveta. Na prípravu na majstrovstvá mu stačili štyri mesiace, no získať titul nie je až také jednoduché. „Využil som svoje vyše dvadsaťročné skúsenosti z rôznych bojových umení. Prvé dva mesiace som sa zameral na kondičnú prípravu, čo v lete nebolo také ľahké a posledné mesiace to už boli tréningy zamerané na techniku, taktiku a mentálny tréning,“ priblížil. Pomohli mu deväťročné skúsenosti so športovou streľbou. Naučil sa pri nej koncentrovať. Zúročil aj svoje znalosti a skúsenosti z oblasti telesnej výchovy, ktorú vyštudoval.
O tri dni cestoval na súťaž
Súťažne si chanbaru prvýkrát vyskúšal na majstrovstvách Slovenska. „Pred rokom v novembri som na internete našiel propozície. Zapáčil sa mi plagát, tak som tam zavolal a o tri dni som už cestoval na súťaž,“ povedal s úsmevom. Nebol to však jeho prvý kontakt s mečmi. Pri eskrime trénoval s rôznymi druhmi zbraní.
Na majstrovstvách sveta v Tokiu súťažil v kategórii nižších pásov. Sily si tu zmerali dospelí, juniori aj veteráni nad 39 rokov. Dohromady asi štyridsať chanbaristov zväčša ázijského pôvodu. „To, že v ázijskom športe porazil ázijských športovcov Slovák, brali podľa mňa normálne. Niekto musel vyhrať,“ pousmial sa sympatický učiteľ nemčiny. Palce mu držali kolegovia aj žiaci zo Strednej odbornej školy v Tornali. „Študenti sa tešili z môjho úspechu a podľa mňa boli aj hrdí,“ myslí si spokojný pedagóg, ktorý na škole založil krúžok chanbary a skúsenosti odovzdáva svojim zverencom. „Skĺbiť život športovca s prácou nie je jednoduché. Vyžaduje si to veľa kompromisov a chápavého šéfa,“ vyzdvihol podporu vedenia školy aj kolegov.

Nikdy nebol veľký talent
Jeho pozitívny vzťah ku športu podporuje aj rodina. „Hlavne rodičia. Manželka pochopila, že to má zmysel. Mám trojročného syna Tomáška, ktorý už pravidelne chodí na tréningy so mnou, vďaka čomu s ním môžem tráviť viac času,“ pochválil sa Figei. Napriek tomu, že množstvo času venuje svojim aktivitám, najdôležitejšia je pre neho rodina a práca. „Mám šťastie, že moja manželka je ohľaduplná a aj moji rodičia. Bez ich pomoci a bez pomoci sponzorov by sa mi tak nedarilo,“ priznal úspešný športovec. Podľa neho nebol nikdy veľký talent, napriek tomu sa mu podarilo dosiahnuť profesionálne úspechy. „Žijem plnohodnotný život a nič dôležité mi neuniká. Napriek tomu, že dosť trénujem a veľakrát nie som doma, stojí to za to a som hrdý na všetko, čo som dosiahol. Toto je moja cesta,“ tvrdí chanbarista, ktorého šport naučil disciplíne a pokore. „Naučil ma ľahšie zvládať každodenné problémy, dal mi mnoho kamarátov, krásnych spomienok a spoznal som vďaka nemu nové krajiny. Posilnil ma ako človeka.“

Na majstrovstvá chce zobrať aj malých chanbaristov
Budúci rok sa budú konať Svetové hry v Poľsku, ktoré pre fanúšikov bojových umení znamenajú akúsi malú olympiádu. Predstaviť by sa tu mala aj chanbara a aktuálny majster sveta tam nemôže chýbať. Zúčastniť sa plánuje aj Majstrovstiev Európy v Taliansku, kde by chcel zobrať svojich zverencov. Chce im dopriať zážitok, aký si zo svetových súťaží priniesol on sám.
Napriek titulu majstra sveta zostáva Tibor Figei nohami pevne na zemi a športový úspech nevníma ako niečo výnimočné. „Zo športového hľadiska to znamená vrchol mojej kariéry. Na druhej strane život ide ďalej. Rodina a zdravie, kamaráti a povolanie, ktoré vás baví, to sú podľa mňa najdôležitejšie veci v živote,“ konštatoval na záver skromne.