LUČENEC. V roku 1988 bol 1. december vyhlásený za Svetový deň boja proti AIDS. Odvtedy sa stal jedným z najúspešnejších kampaní, zvyšujúcich povedomie o tomto globálnom zdravotnom probléme, kedy si ľudia na celom svete, vrátane Slovenska, pripomínajú nebezpečenstvo prenosu HIV/AIDS a možnosti prevencie. Spoločným medzinárodným symbolom informovanosti o problematike HIV a AIDS je červená stužka.
„Od začiatku monitorovania prípadov bolo na Slovensku diagnostikovaných a vyšetrených 876 prípadov HIV, diagnostikovaných bolo 87 prípadov AIDS a 59 prípadov úmrtí ľudí s HIV. V Banskobystrickom kraji bolo celkove od začiatku vyšetrovania v roku 1985 zaevidovaných 47 HIV pozitívnych ľudí, u 9 z nich už prepuklo ochorenie AIDS,“ uviedol Pavol Lokša z odboru epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici. Podľa odborníkov na jedného diagnostikovaného pacienta pripadajú dvaja ľudia, ktorí o ochorení nevedia.
"Na začiatku 80-tych rokov minulého storočia sa objavilo v Kalifornii a New Yorku hlavne u homosexuálnych mužov dovtedy neznáme ochorenie a už v roku 1984 bol ako jej spúšťač identifikovaný vírus HIV a AIDS," informovala hovorkyňa RÚVZ Mária Tolnayová. Od prepuknutia pandémie sa až doteraz vírusom HIV celosvetovo nakazilo vyše 60 miliónov ľudí. V uplynulom roku sa na celom svete vírusom HIV nakazilo viac ako 2,1 milióna ľudí a ochorenie na AIDS sa stalo štvrtou najčastejšou príčinou smrti. Prenáša sa spravidla pri nechránenom pohlavnom akte, v niektorých prípadoch pri transfúzii krvi, z matky na dieťa počas tehotenstva, pri pôrode alebo pri dojčení.
Vyšetrovanie anti-HIV protilátok je v SR prístupné každému, možno ho podstúpiť aj anonymne. Testy robí Národné referenčné centrum pre prevenciu HIV/AIDS v Bratislave a regionálne úrady verejného zdravotníctva.