Sobota, 24. október, 2020 | Meniny má KvetoslavaKrížovkyKrížovky

Dvesto československých vojakov zosmiešnilo tisíc maďarských

Maďarskú armádu v Lučenci odzbrojili bez jediného výstrelu. V noci obsadili mesto s takmer päťnásobne silnejšou vojenskou posádkou.

Rakúsky cisár a uhorský kráľ Karol I. pri prehliadke pancierového vlaku č. II v roku 1917. Tento pancierový vlak v roku 1918 získala rodiaca sa česko-slovenská armáda, ktorá ho na začiatku júna 1919 ako pancierový vlak č. 1 nasadila proti maďarským boľševikom na trati Lučenec - Lovinobaňa - Kriváň - Zvolen. Rakúsky cisár a uhorský kráľ Karol I. pri prehliadke pancierového vlaku č. II v roku 1917. Tento pancierový vlak v roku 1918 získala rodiaca sa česko-slovenská armáda, ktorá ho na začiatku júna 1919 ako pancierový vlak č. 1 nasadila proti maďarským boľševikom na trati Lučenec - Lovinobaňa - Kriváň - Zvolen. (Zdroj: Zbierka Pavla Mičianika)

LUČENEC. 28. októbra 1918 oficiálne vznikla Česko-slovenská republika. 18. novembra bola vyhlásená aj Maďarská ľudová republika. Toto obdobie bolo komplikované najmä v južných oblastiach Slovenska, kde boli približne rovnomerne zastúpení Slováci aj Maďari.

Maďarskému boľševickému vpádu na Slovensko, konkrétne v Novohrade, v roku 1919 sa podrobnejšie venuje vojenský historik Pavel Mičianik. „Obsadenie Lučenca bolo podrobne opísané v Pamätnej knihe železničnej stanice Lučenec. Tieto informácie som doplnil spomienkami hlavného aktéra tejto udalosti nadporučíka Josefa Ejema, ktorý ich napísal s dvadsaťročným odstupom v roku 1938,“ priblížil Mičianik.

Skryť Vypnúť reklamu

Správu mesta prevzal Maďarský národný výbor

Lučenec, prosperujúce priemyselné mesto ležalo na slovenskom a maďarskom rečovom rozhraní. Na konci októbra 1918 mal zväčša maďarské alebo pomaďarčené obyvateľstvo. Všetky obce ležiace na západ, sever a východ od mesta mali čisto slovenské obyvateľstvo, len v niektorých obciach na juhu prevládali Maďari.

Maďarské obyvateľstvo v Lučenci vyhlásilo, že súhlasí s utvorením Maďarskej národnej rady a pripojí sa k nej. Na ulici bolo možné stretnúť plno ľudí ozdobených bielou chryzantémou – znakom maďarskej revolúcie, maďarskými národnými, alebo červenými stužkami. Bol utvorený Maďarský národný výbor, ktorý prevzal správu mesta a disponoval Maďarskou národnou strážou. „Slovenské obyvateľstvo mesta a okolitých obcí zaujalo k týmto udalostiam neutrálny postoj,“ opísal Mičianik.

Skryť Vypnúť reklamu

Slovenskej národnej rade predsedal Ľudovít Bazovský

O veľkých a v živote českého a slovenského národa tak významných udalostiach odohrávajúcich sa 28. októbra v Prahe, ako aj o vyhlásení „Martinskej deklarácie“ dňa 30. októbra v Turčianskom Svätom Martine, lučenské obyvateľstvo ešte nič nevedelo. „Dá sa to vysvetliť tým, že po prevrate bola železničná a poštová doprava prerušená. Oduševnenosť časti maďarského obyvateľstva za národnú vec netrvala dlho,“ konštatoval vojenský historik.

Po vyhlásení Martinskej deklarácie miestni Slováci predpokladali, že Slovensko, alebo ako ho nazývali Maďari „Horné Uhorsko“, bude pripojené k Česko-slovenskej republike. Nevedelo sa však ani približne kadiaľ povedie južná hranica Slovenska. 13. novembra 1918 vznikla Slovenská národná rada hornonovohradská so sídlom v Lučenci. Jej predsedom sa stal advokát Ľudovít Bazovský. Táto rada zvolala ľudové zhromaždenie, ktoré odsúhlasilo rezolúciu o pripojení k ČSR. Maďari chceli toto zhromaždenie všemocne prekaziť, no nepodarilo sa im to.

Skryť Vypnúť reklamu

Maďarská vláda robila všetko, aby odtrhnutiu Slovenska zabránila. Začala silná propagácia po celom Slovensku a zbierali sa podpisy obyvateľov na apeláciu k mierovej konferencii, v ktorej vraj obyvateľstvo Slovenska protestuje proti českým ašpiráciám, proti obsadeniu ich milovanej vlasti a prehlasuje, že obyvateľstvo Horného Uhorska chce nažívať i naďalej vo zväzku bývalého maďarského kráľovstva. Železniční zamestnanci maďarskej národnosti v Lučenci a jeho okolí toto prehlásenie ochotne a s nadšením podpisovali. Aby účinok protestu bol väčší, podpisovali hneď celú svoju rodinu, medzi nimi nie v jednom prípade i deti, ktoré písať ešte ani nevedeli. Dúfali, že mierová konferencia nebude informovaná o tom, že protest podpisujúci sú zväčša Maďari dovezení na Slovensko, čiže štátni zamestnanci.

Maďarské trestné výpravy

Maďarské vojenské jednotky okrem boja proti čs. vojsku tiež uskutočňovali po celom Slovensku trestné výpravy do obcí, ktoré odmietali poslušnosť maďarskej vláde. „Mimoriadnou krutosťou i obeťami predčili všetky represívne akcie maďarských ozbrojených oddielov výčiny, ktorých sa dopustili tieto brachiálne jednotky na slovenskom obyvateľstve v hornom Novohrade,“ opisuje Mičianik. V niektorých novohradských obciach obyvatelia vyrabovali miestne krčmy, obchody a úrady, pritom ale nikoho nezranili. O necelé dva týždne vyrazili do týchto obcí z Lučenca vojenské oddiely vedené väčšinou rodinnými príslušníkmi poškodených. „Tieto oddiely uskutočnili proti našim Slovákom ukrutečné krvavé kúpele a rabovanie,“ píše sa v historických prameňoch. Tie uvádzajú aj ďalšie podrobnosti. „V obci Látky zastrelili na cintoríne šesť Slovákov a ďalším šiestim sa len zázrakom podarilo pred popravou ujsť do lesa. Medzi Hriňovou a Detvianskou Hutou zastrašené malé deťušky a ženy sa rozutekali po poliach, maďarskí vojaci na nich, ako na zajacov strieľali a mnoho z nich usmrtili, mnoho dospelých zastrelili a ľud vyrabovali.“ Viacero ľudí maďarskí ozbrojenci zabili aj v Kokave nad Rimavicou. V Ľuboreči a v Ábelovej ľudí bili, mučili, okradli o peniaze, potraviny i hospodárske zvieratá. Na základe týchto udalostí v hornom Novohrade podala ústredná SNR ostrý protest budapeštianskej vláde.

Územie horného Novohradu čs. armáda obsadzovala postupne. Postup prebiehal prakticky výlučne po železničných tratiach. Lučenec obsadila bleskovou akciou asistenčná rota 30. pešieho pluku z Vysokého Mýta, ktorej velil npor. Josef Ejem. Túto akciu podnikol na vlastnú päsť bez vedomia svojho veliteľa v noci z 2. na 3. januára 1919. Správy z Lučenca, že tamojší Slováci netrpezlivo očakávajú čs. jednotky, podnietila Ejema k uskutočneniu mimoriadne odvážnej akcie. „Dohodol sa so svojimi vojakmi, vypracoval si plán akcie a s pomocou pobočníka zhromaždil svoju rotu. Zatiaľ čo Ejem zabával svojho veliteľa v kaviarni, vojaci jeho roty sa v hmlistom počasí naložili na pripravený vlak,“ uviedol podľa zápiskov Ejema Mičianik.

Staničná stráž spala v čakárni

Po zvuku parnej sirény odprevadil veliteľa a bežal na stanicu. Ejem si bol taký istý úspechom, že ešte pred odchodom zo Zvolena nechal poslať Alojzovi Jiráskovi telegram, že Lučenec je po rokoch opäť dobytý. Po polnoci sa zvláštny vlak pohol zo zvolenskej stanice. Nebol osvetlený, aby nebudil väčšiu pozornosť. „Na každej stanici nahnal som prestrašeným úradníkom hrôzu poukazom, že nasledujúci transport ich obesí, ak zatelefonujú zpäť, že v stanici o nás vedeli,“ napísal vo svojich spomienkach Ejem. Hrozba účinkovala. Bez najmenšej nehody prišli až pred Lučenec. „Vrazili sme ta ako búrka, prekvapená stráž nezmohla sa ani na najmenší odpor. Vbehol som do dopravnej kancelárie, aby som zamedzil možné upovedomenie posádky. Úradník bol naším vpádom taký prestrašený, že mu doslova cvakaly strachom zuby,“ opísal vojenský veliteľ. Staničná vojenská stráž spala v čakárni. Bez najmenšieho odporu vydala pušky.

„Pracujte v tichu, streľby použite len v najhoršom prípade, ale keď už, teda poriadne a nezabudnite hlásiť splnenie úkolu,“ vydal Ejem rozkaz. Útočné skupiny vyrazili do mesta. O siedmej hodine ráno mal hlásenie od všetkých skupín, že ich úkol je splnený a guľomety postavené na všetkých križovatkách. V kasárňach pešieho pluku stráž bola odzbrojená bez jediného výstrelu, vojaci boli rozohnaní nezvyklým budíčkom výbuchov ručných granátov. „Stráž na radnici o dvaciatich mužoch a štyroch ťažkých guľometoch zastihli sme v najlepšej nálade u karát... Ako boli prekvapení aj dôstojníci, o tom svedčí najlepšie to, že sa nikto nepokúsil o nejaký odpor,“ vyhlásil spokojný Ejem.

Maďarské obyvateľstvo protestovalo

Jeho husársky kúsok bol brilantne uskutočnenou špeciálnou operáciou, keď sa mu s minimálnymi silami bez jediného výstrelu podarilo obsadiť mesto s takmer päťnásobne silnejšou vojenskou posádkou. Maďarské obyvateľstvo sa k čs. vojakom správalo nepriateľsky, takže vojenský veliteľ Ejem len svojou výbornou taktikou a ráznosťou udržiaval v meste poriadok. 3. januára 1919 maďarské obyvateľstvo na veľkom zhromaždení protestovalo proti obsadeniu mesta. Po zhromaždení začali demonštrovať a žiadali odstrániť české a slovenské zástavy. Situáciu v meste stabilizoval až príchod II. práporu 34. pluku 9. januára 1919.

Podrobnejší opis udalostí v tomto období, dotýkajúcich sa nášho regiónu Pavel Mičianik uverejnil v zborníku zo Stretnutia priateľov regionálnej histórie, ktorý pokrstili v Hradišti. Na 248 stranách sa čitatelia zborníka môžu dočítať aj o ďalších historických udalostiach v našom regióne od rôznych autorov. Zborník je možné si zdarma vyzdvihnúť v Lučenci v kníhkupectve Dováľ, Kníhkupectve Golem, Kníhkupectve Martinus, v Novohradskom múzeu a galérii, v Novohradskej knižnici, Novohradskom osvetovom stredisku, v Miestnej ľudovej knižnici v Kokave nad Rimavicou, v Rimavskej Sobote v Gemersko-Malohontskom múzeu a vo Fiľakove v Mestskej knižnici.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vitajte v postapokalyptickom svete
 2. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 3. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 4. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 5. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 6. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 7. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 8. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 9. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 10. Zelená Bratislava
 1. Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností
 2. Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?
 3. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
 4. Svet môžeme zlepšiť dobrými skutkami
 5. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 6. Najnovšie technológie a inovácie na Gemeri? Normálka
 7. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 8. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 9. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 10. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 1. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 17 031
 2. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 14 893
 3. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 13 029
 4. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 015
 5. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 11 875
 6. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 10 725
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 10 389
 8. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 665
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 567
 10. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 9 534
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

Slovensko v nedeľu 25. októbra prejde z letného na stredoeurópsky čas

Ručičky hodín presúvame už od roku 1979, na budúci rok sa to má ukončiť.

Ilustračné foto

FOTO: Ľudia z Muráňa aj Prednej Hory sa dočkali, živlom spustošenú cestu začali opravovať

V pláne je aj úprava dočasnej obchádzkovej trasy cez Národný park Muránska planina.

Cestu plánujú sprejazdniť do 31. decembra tohto roka.

Kultúrne inštitúcie v Lučenci sa pre verejnosť zatvárajú

Napriek tomu sa v nich chystajú prezentovať svoju činnosť prinajhoršom opäť v online priestore.

Výstavné siene aj knižnica sa opäť zavrú.
Antigénový test na Covid-19.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Na Liptove pribudol v piatok dosiaľ najvyšší počet infikovaných

Situácia sa začína zhoršovať už aj v okrese Ružomberok.

TMR zatvára strediská Jasná a Vysoké Tatry

V prípade priaznivého vývoja situácie na Slovensku by mohli znova otvoriť 6. novembra.

Ľudia stoja v radoch pred odbernými miestami

Odberové miestnosti sa otvorili o ôsmej hodine ráno.

Už ste čítali?