LUČENEC. Mladý Lučenčan Dominik Caban získal významné ocenenie LEAF Award. Získať ho môžu výnimoční mladí ľudia od 10 do 16 rokov, ktorí sa pre iných stali inšpiráciou tým, čo urobili a akými sú ľuďmi. „Do súťaže som sa prihlásil na odporúčanie zástupkyne z našej školy. Som rád, že som sa zapojil,“ priznal talentovaný študent Strednej priemyselnej školy J. Murgaša v Banskej Bystrici.
Dominik získal ocenenie za projekt Riadenie laminárneho prúdenia vody v konkurencii ďalších 120 projektov. Výhru šesťtisíc eur musí počas nasledujúcich dvanástich mesiacov investovať do ďalšieho rozvoja svojho projektu. „Projekt mám zatiaľ v príprave. V nasledujúcom období sa mu chcem naplno venovať,“ ozrejmil úspešný študent.
Pri výbere najúspešnejších uchádzačov zohľadňovali vplyv na okolie, užitočnosť či inovatívnosť riešenia. „Laminárne prúdenie dokazuje to, že voda vedie svetlo a teda môže fungovať ako optické vlákno,“ vysvetlil svoj projekt Dominik. Laicky povedané, v bežných fontánach voda strieka a fŕka po okolí. V Dominikovej fontáne vyzerá, ako keby pretekala cez tyč alebo sklo. „Bavia ma svetelné a vodné efekty. Chcel som v tom vymyslieť niečo nové. Firmy, ktoré vyrábajú podobné fontány, sú dve - jedna v Nemecku a druhá v Amerike. Ich výsledný efekt sa ale ešte dá vylepšiť,“ myslí si.
Absolvent Základnej školy na Vajanského ulici v Lučenci urobil svojim úspechom radosť aj bývalým učiteľom. „Bola som veľmi šťastná, keď vyhral, pretože som mu fandila. My ho už považujeme za takého nášho kolegu,“ potešila sa víťazstvom bývalého žiaka riaditeľka Ľudmila Lacová. „Verím, že o Dominikovi budeme ešte veľa počuť a že raz bude našu školu zdobiť jeho fontána,“ dodala.
Práve na tunajšej základnej škole dostal vynikajúci základ pre svoj rozvoj. „Vždy ma bavila elektrotechnika, svetelné a vodné efekty, fyzikálne javy. V škole som začal chodiť na krúžok a učitelia Morková a Švoňavský ma veľmi podporovali,“ zdôvodnil svoj úspech.
Na svojom projekte pracuje už niekoľko rokov. „Pôvodne som to chcel vzdať, lebo to nebolo jednoduché, ale pani učiteľka Morková ma motivovala k tomu, aby som svoj nápad zrealizoval,“ podotkol. V školskej odbornej činnosti sa venoval vývinu svetelnej fontány, ktorá sa dá ovládať diaľkovým ovládačom alebo dokonca mobilným telefónom. Pôvodne sa táto fontána mala, podľa úspešného fyzika, dať využiť pri výučbe kvapalín, vlastností vody, deliteľnosti či pružnosti. Dnes v projekte pokročil. Jeho fontány môžu slúžiť ako estetický svetelný doplnok, v interiéri aj ako zvlhčovač vzduchu.
Toto ocenenie nie je prvé, ktoré sa mladému elektrotechnikovi podarilo získať. V roku 2013 na bratislavskom Festivale vedy a techniky dostal Cenu prof. Jána Vilčeka z Univerzity v New Yorku. Pozornosť nositeľa ocenenia za technologický pokrok v USA si získal svojou prácou Laserový projektor. V roku 2015 získal 1. miesto na celoslovenskom finále súťaže základných škôl v kategórii Elektrotechnika a elektronika, kde súťažil s prácou Skladanie farieb v laminárnej fontáne.
Pätnásťročný Lučenčan síce nemá žiadny vzor vo velikánoch svetovej vedy, no vo svojich plánoch má celkom jasno. „Chcel by som dosiahnuť niečo výnimočné,“ dodal na záver budúci vedec.