Anna Sujová každý deň upiekla šesť chlebov, aby nachovala partizánov

Dvadsaťročná žena v štvrtom mesiaci tehotenstva každý deň riskovala svoj život. Nevadila jej ťažká práca, ani krutá zima. Chorým partizánom dala aj vlastnú perinu.

Anna Sujová Anna Sujová (Zdroj: ĽUBOMÍRA KARMANOVÁ)

CINOBAŇA. Prvé partizánske jednotky prišli do Cinobane 30. augusta 1944. Na námestí vyvesili Vyhlášku o všeobecnej mobilizácii. Postupne prechádzali do okolitých hôr a osád. Za partizánov sa prihlásilo tridsať mladých ľudí. Medzi nimi dve ženy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ešte stále v Cinobani žijú priami účastníci vojnových udalostí. Tí neskôr narodení sa snažia ich spomienky uchovávať, aby nikdy neupadli do zabudnutia hrdinovia, ktorí s nasadením vlastného života bojovali za slobodu. „U polesného Jána Roštára a jeho ženy Margity bývali skupiny, brigády a oddiel, ktoré sa zlúčili do práporu pod vedením Júliusa Kleskeňa,“ priblíži Mária Švikruhová z výboru Základnej organizácie Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov.

SkryťVypnúť reklamu

Každý deň riskovala život

Margita Roštárová bola partizánska spojka a prieskumníčka, ktorá zabezpečovala spravodajské služby o pohybe nemeckých vojsk. Na Hrnčiarkách bolo asi 150 až 160 partizánov. Partizánske skupiny a brigády boli vždy v spojení so štábom na Hrnčiarkách.

„Ľudia v osadách a na samotách im veľmi pomáhali s jedlom, oblečením aj strechou nad hlavou,“ hovorí Švikruhová. Jednou z nich bola aj Anna Sujová. Vtedy dvadsaťročná mladá žena v štvrtom mesiaci tehotenstva. Každý deň riskovala svoj život a život celej rodiny. So synom pod srdcom bývala v malom domčeku učupenom v lese spolu s manželom jeho mamou a pätnásťročnou sestrou. „Svokra so švagrinou spali v izbe. Na zemi partizáni. Ich kapitáňovi sme dali posteľ. My s manželom v komôrky. Ani sa nekúrilo. Keď niektorý z partizánov bol chorý, tak som mu dala aj svoju perinu. Potom som mrzla. No čo už,“ spomína dnes 93-ročná hrdinka.

SkryťVypnúť reklamu

Piekla šesť chlebov

Niekedy k nim zavítalo aj dvanásť až pätnásť partizánov. Každý, kto prekročil prah skromného príbytku dostal najesť. A nielen to. „Všetkých som opatrila. Keď prišli mokrí tak som ich aj prezliekla, osušila, oprala som im veci. Manžel ich vodil po okolitých horách, kde sa potrebovali dostať. On to tu dobre poznal. Ja som sa o nich cez deň starala. Vtedy si oddýchli a potom v noci išli, alebo prespali u nás. Nachovala som ich všetkých, aby netrpeli,“ rozpráva útla starenka s láskavým pohľadom.

Každý deň napiekla šesť chlebov. „Mali sme pec s nadstavením, tak sa mi veľa chleba vošlo. Jednou stranou tri aj druhou tri. Každý deň. Keby som neupiekla tak by boli lační. V nedeľu keď som sa chcela pomodliť, tak som aj neupiekla a potom ma to trápilo. Piekla som pre tých, čo boli u nás. Ale odnášali aj so sebou a roznášali po Hrnčiarkach chorým, raneným.“

SkryťVypnúť reklamu

Niektorí padli pri Brezne

Obilie mali vlastné. Múky namleli veľa, no nečakali, že počas zimy zasýtia toľko stravníkov. V januári už bolo po zásobách. „Z krmníka, čo sme pred Vianocami zabili, už v januári nebolo nič. A to sa veľmi šporovlivo gazdovalo,“ pousmeje sa pri spomienke na ťažké vojnové časy. „Okolo boli aj iní gazdovia, ktorí pomohli. Občas dali nejakú ovečku, tak som navarila guľáš,“ dodáva.

Na otázku, či to pre mladú ženu v požehnanom stave nebolo vyčerpávajúce, sa usmeje. „Ja som bola zvyknutá robiť. Tak som to vydržala. Rada som sa starala a tešilo ma, že sú spokojní.“ Každého vo svojom dome privítala s otvorenou náručou. Vojaci, ktorí prichádzali boli väčšinou veľmi mladí. „Aj takí osemnásť, devätnásťroční. Neskôr sme sa dozvedeli, že niektorí z nich zahynuli pri Brezne.“ Aj po toľkých rokoch sa pri spomienkach pani Anne zaleskne v očiach slza. Zaspomína na vysokého dôstojníka, o ktorého sa starala. Obsluhoval ho devätnásťročný mládenec. „Vraj ich prepadli niekde pri Brezne. Ten chlapec to neprežil. A taký zlatý chlapec to bol.“ Na chvíľu sa odmlčí.

Rumuni im nechali vši

V spomienkach sa vráti aj k Rumunom či jedinej nevítanej návšteve. „Keď išli kolo nás Rumuni ešte nám aj vši nahali. Nemci sa ku nám neodvážili. Bývali sme v lese, tam bol celkom kľud. Videli sme ich že idú kraj horou, ale k nám našťastie neprišli.“ Nie vždy však nepriateľské vojská obišli dom partizánskej matky. „Partizánov sme poskrývali do sena. Keby ich našli, všetkých by nás postrieľali,“ dodá na záver statočná žena.

Činnosť partizánov v okolí Cinobane sa sústreďovala na prieskum pohybu nepriateľa a následné odzbrojenie a zajatie. Ničili spojovaciu techniku, prepadávali nepriateľských útočníkov a hliadky. Zlikvidovali tri osobné autá s osádkou nemeckých dôstojníkov pri Bzovej, nemecké prieskumné družstvo na Šutovej jame, nemeckú dvojčlennú prieskumnú hliadku pri horárni na Hrnčiarkách. V Podkriváni vyhodili do vzduchu nákladný vlak a tunel.

V okolí Cinobane bojovalo deväť národností

„Partizánom pomáhali partizánske spojky, jeden občan z Cinobane a jeden z Katarínskej Huty. Ich úlohou bolo včasné a pravidelné informovanie o rozmiestnení nemeckých vojakov, o ich výzbroji a nálade aj informácie o blížiacom sa fronte,“ vymenuje Švikruhová, ktorá sa snaží o to, aby sa spomienky pomaly odchádzajúcich pamätníkov dostali aj do povedomia mladej generácie.

„Mnohí občania z Cinobane utekali do hôr, aby si zachránili holé životy. Počas povstania bojovalo v partizánskom boji v horách v okolí Cinobane deväť národností. Boli to vojaci Červenej armády, Slováci, Češi, Francúzi, Srbi, Židia, Rumuni, Nemci a Maďari,“ dodá.

V roku 1944 v priamom boji SNP padli šiesti Cinobančania. Ján Korim ako 24-ročný, 20-roční Michal Juriček a Jozef Wellek, 32-ročný Ján Aláč, 31-ročný Leopold Gruliš a 18-ročný Jozef Segeč. Na území Cinobane a v jej častiach padlo počas 2. svetovej vojny a SNP 54 ruských vojakov, 78 nemeckých a 15 maďarských. Aj na civilnom obyvateľstve boli straty. Počas prechodu frontu zahynulo šesť civilistov. Po vojne zahynul pri výbuchu granátu ešte jeden občan. Sedem židovských občanov sa nevrátilo z koncentračných táborov. Cinobaňa bola oslobodená 28. januára 1945 vojskami 2. ukrajinského frontu pod velením maršala Rodiona Jakovleviča Malinovského. Oslobodzovacie boje trvali tri týždne.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Novohrad

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 309
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 783
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 902
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 826
  5. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 6 313
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 133
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 701
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 2 842
  1. Jozef Pivarník: Recenzia: Kingdom Come Deliverance 2 – Konečne Hra, Kde Môžete Zomrieť na Dysentériu Skôr, Ako sa Naučíte Čítať
  2. Viktor Pamula: ( Bez )bariérové kultúrne podujatia v Spišskej Novej Vsi.
  3. Ivan R. V. Rumánek: K zájmenu "svůj"
  4. Ján Škerko: Čo sa deje práve teraz? Rúca sa starý svet.
  5. Tupou Ceruzou: Medvede
  6. Jozef Pivarník: Agent Kotlár: Muž, Ktorý Odhalil Všetko (A Možno Aj To, Čo Neexistovalo)
  7. René Melichar: Nejsem jednorožec – 10
  8. Ľuboš Vodička: Viedenské Kráľovstvo modelovej železnice
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 476
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 468
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 254
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 386
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 16 236
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 390
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 128
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 175
  1. Tupou Ceruzou: Medvede
  2. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  3. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  4. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  5. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  6. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  7. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  8. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Jozef Pivarník: Recenzia: Kingdom Come Deliverance 2 – Konečne Hra, Kde Môžete Zomrieť na Dysentériu Skôr, Ako sa Naučíte Čítať
  2. Viktor Pamula: ( Bez )bariérové kultúrne podujatia v Spišskej Novej Vsi.
  3. Ivan R. V. Rumánek: K zájmenu "svůj"
  4. Ján Škerko: Čo sa deje práve teraz? Rúca sa starý svet.
  5. Tupou Ceruzou: Medvede
  6. Jozef Pivarník: Agent Kotlár: Muž, Ktorý Odhalil Všetko (A Možno Aj To, Čo Neexistovalo)
  7. René Melichar: Nejsem jednorožec – 10
  8. Ľuboš Vodička: Viedenské Kráľovstvo modelovej železnice
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 476
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 468
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 254
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 386
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 16 236
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 390
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 128
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 175
  1. Tupou Ceruzou: Medvede
  2. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  3. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  4. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  5. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  6. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  7. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  8. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu