FIĽAKOVO. Ministerstvo životného prostredia udelilo dekréty Geopark Slovenskej republiky trom geoparkom. Sú nimi Novohrad-Nógrád globálny geopark UNESCO, Banskoštiavnický a Banskobystrický geomontánny geopark. Týmto aktom bola 9. decembra vyhlásená Sieť geoparkov SR.
„Tento akt je významný z hľadiska inštitucionalizácie Medzirezortnej komisie Siete geoparkov Slovenskej republiky a napĺňania Akčného plánu pre implementáciu opatrení na zabezpečenie realizácie aktualizovanej koncepcie, ktorý bol vládou SR schválený v januári 2015,“ priblížila Ivona Cimermanová, výkonná manažérka geoparku v Novohrade. Ako ďalej priblížila, komisia funguje už dva roky a je poradným orgánom ministerstva životného prostredia. „Doteraz sa členovia vyberali a pripravili už spomínaný akčný plán. Od začiatku v nej boli aj zástupcovia troch existujúcich geoparkov,“ ozrejmila. Komisia prijala okrem akčného plánu aj definície a postupy, za akých podmienok sa územie môže stať geoparkom. „Zároveň sa komisia uzniesla na tom, že existujúce tri geoparky nemusia podstupovať uvedené procedúry, keďže fungujú už niekoľko rokov. Podmienkou bolo iba, aby písomne doložili prehľad svojej činnosti za posledné dva roky.“

Ako ďalej priblížila, cieľom Siete geoparkov je koordinácia, podpora rozvoja a spolupráce geoparkov. „Je platformou pre spoluprácu a výmenu vedomostí, odborných znalostí a skúseností medzi členmi národnej siete, ako aj medzi odborníkmi z rôznych oblastí. Prezentuje verejnosti hodnotu geoparkov, dôležitosť ochrany a prezentácie geologického dedičstva.“
Trom geoparkom titul Geopark Slovenskej republiky podľa manažérky pomôže k zviditeľneniu a prezentácii témy geoparkov na verejnosti i v odborných kruhoch. „Pomôže zvýšiť záujem, aktivizovať turizmus či lokálnu ekonomiku. Zároveň zdôrazní význam týchto území pri posudzovaní projektových žiadostí na financovanie z rôznych domácich a zahraničných zdrojov,“ povedala manažérka s tým, že pre geoparky je získanie titulu tiež ocenením za ich doterajšiu činnosť. Zástupcovia geoparkov však zdôrazňujú, že by pre svoju činnosť, ktorá je z veľkej časti postavená na dobrovoľníckej práci, potrebovali finančnú podporu. „Všetci fungujeme ako združenia, nie sme systematicky finančne podporovaní zo strany štátu. Pomohlo by to hlavne elementárnej existencii geoparkov a vytvorilo by podmienky na kvalitnejšie fungovanie a ďalší rozvoj,“ doplnila.

O vyhlásení Siete geoparkov informovalo na svojej stránke aj ministerstvo životného prostredia. Podľa odboru komunikácie slúžia geoparky vo svete ako moderný nástroj cestovného ruchu. Ich cieľom má byť aj podpora regionálneho rozvoja a starostlivosti o krajinu. „Envirorezort týmto krokom prispieva k napĺňaniu cieľov Agendy 2030, ale aj k zvyšovaniu povedomia spoločnosti o geoparkoch,“ informoval na stránke štátny tajomník Norbert Kurilla, ktorý dekréty v mene rezortu odovzdal. „Našou snahou je podporovať vznik ďalších národných, ale aj cezhraničných geoparkov,“ doplnil.
Vznik siete geoparkov podporil aj Jozef Klinda, tvorca vládnej koncepcie geoparkov Slovenskej republiky. „Chcem sa poďakovať všetkým, ktorí prispeli ku vzniku geoparkov a som rád, že sa ustanovila táto sieť geoparkov, čím sme umožnili každému spoznávať prírodu, ktorú si musíme chrániť,“ zakončil.