LUČENEC. K silvestrovským oslavám neodmysliteľne patrí aj zábavná pyrotechnika. Manipuluje s ňou kdekto. Niektorí odvážlivci si dokonca vyrábajú vlastné búchajúce a svetielkujúce hračky. Preto často dochádza k nešťastiam. "Výrobky zábavnej pyrotechniky sú predmety, ktoré obsahujú výbušninu a sú určené na vytvorenie špeciálnych efektov – či už zvukových, svetelných, dymových. Mnohí už na ňu doplatili úrazmi rúk, tváre, poškodeným zrakom a neraz aj životom," konštatovala krajská policajná hovorkyňa Mária Faltániová.
Ak sa aj po Silvestri chceme pozerať na televíziu zdravými očami či zaväzovať si šnúrky na topánkach vlastnými rukami, nemali by sme riskovať. Predovšetkým deti treba poučiť ako bezpečne narábať so zábavnou pyrotechnikou.
Najrozšírenejším druhom sú piráti. Je to pyrotechnika II. triedy, kde patria aj petardy, rímske sviece, rakety s náplňou farebných svetlíc, fontány a podobne. "Podľa vyhlášky banského úradu o výbušninách túto pyrotechniku môže nadobúdať a používať len osoba staršia ako 18 rokov. Deti a mládež do 18 rokov môžu používať len pyrotechniku I. triedy – prskavky, pištoľové kapsle, malé tyčinky s farebnými plameňmi, lietajúce motýle, ohňopády, blikavky, búchacie guľôčky a vystreľovacie konfety," upozornila hovorkyňa.
Ako dodala, pyrotechniku je potrebné nakupovať len u certifikovaných predajcov. Nepatrí do vreciek odevov a odpaľuje sa podľa návodu. Používa sa na voľnom priestranstve, aby neohrozila druhých ľudí. "Pozor na rakety, na ktorých zhorí zápalná šnúra a nevybuchnú. Nepribližujte sa k nim hneď a nepokúšajte sa ich opätovne odpáliť. Je to veľmi riskantné," dodala na záver Faltániová.
Zabúdať by sme nemali ani na tých, ktorí sa výbuchov boja - starších ľudí a zvieratá. Predovšetkým psíky veľmi zle znášajú ohlušujúce explózie. Buďme preto ohľaduplní.