FIĽAKOVO. Riešenie problému fetovania toluénu v marginalizovaných komunitách naberá na obrátkach. V stredu 11. januára o ňom rokovali na Mestskom úrade vo Fiľakove. Na stretnutí sa zúčastnil aj splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity, Ábel Ravasz. Prvé kroky na obmedzenie predaja toluénu už podľa jeho slov ich úrad podnikol.
Ako sme už v minulosti informovali, primátor Fiľakova Attila Agócs a splnomocnenec Ábel Ravasz chcú docieliť obmedzenie predaja toluénu na Slovensku. O probléme a ďalších krokoch rokovali spolu s úradníkmi zo sociálnej kurately, Regionálneho úradu verejného zdravotníctva, terénnymi sociálnymi pracovníkmi, pracovníkmi komunitného centra, zástupcami mestskej polície a lekármi. „Práve koordinovanou prácou všetkých spomenutých úradov a orgánov by sme mohli docieliť efektívne riešenie situácie,“ povedal Agócs. Na stretnutí si podľa jeho slov vymenili skúsenosti z oblasti terénnej sociálnej práce a riešili i možnosť legislatívnych zmien.

Podľa Agócsa fetovanie nie je len problémom Fiľakova, ale všetkých oblastí s vysokou mierou nezamestnanosti, najmä na juhu a východe Slovenska. „Nie je to však len problém rómskeho etnika, ale najchudobnejších vrstiev vo všeobecnosti. Nesmieme dovoliť stigmatizovať rómsku komunitu takýmito socio-patologickými javmi.,“ konštatoval.
Fetovanie sa stáva každodenným problémom
„Regionálna kancelária spolnomocnenca vlády pre rómske komunity dostáva každý deň správy o tom, že najchudobnejšie vrstvy majú problémy s fetovaním. Ako ale povedal aj primátor, nie je to len rómsky problém. Táto téma je však pre mňa dôležitá,“ vyjadril sa po stretnutí Ravasz.
Podľa jeho slov sa na rokovaní všetci zúčastnení zhodli v tom, že problém je potrebné riešiť na troch úrovniach. Prvá je legislatívna, kde je podľa Ravasza potrebné zmeniť zákony tak, aby toluén nebol komukoľvek voľne prístupný. „Musíme si preštudovať legislatívnu úpravu v Česku, kde je predaj toluénu obmedzený. Môžeme sa tiež riadiť európskou smernicou.“ Prvým krokom je podľa neho zistiť, či je potrebné zmeniť zákon, alebo prispôsobiť konkrétne smernice týkajúce sa predaja takýchto látok.
Ako ďalej priblížil, na druhej úrovni musia riešiť problematiku v súvislosti s terénnou a komunitnou prácou. „Potrebujeme ľudí, ktorí sú ochotní rozprávať sa s potenciálnymi alebo aktívnymi užívateľmi týchto látok. Ak by sa obmedzil predaj toluénu, potrebujeme s tými ľuďmi pracovať, aby nehľadali jeho náhrady,“ vysvetlil splnomocnenec. Nápomocné pri tejto činnosti by mali byť podľa neho aj rómske hliadky. Projekt rómskych hliadok skončil v októbri minulého roka. „Náš úrad pracuje na oživení tohto projektu. Verím, že v prvom polroku 2017 sa nám ho podarí opäť spustiť.“
S toluénom sa začína kšeftovať
Treťou cestou by malo byť aktívne monitorovanie verejných priestorov. „Nejde o represiu, ale o to, aby sme znížili napätie. Ak skupinky ľudí fetujú na verejnosti, dáva to zlý príklad mladým a pohoršuje starších. Môže to zároveň spôsobovať aj prehlbovanie extrémizmu v súvislosti so spomínanou stigmatizáciou Rómov,“ konštatoval.

Sprievodným javom fetovania je okrem poškodzovania zdravia podľa Agócsa aj súvislosť s trestnoprávnymi činnosťami. „V meste sme sa stretli asi v piatich prípadoch s tým, že fetovanie súvisí s podpaľačstvom. Ďalej núkanie toluénom mladistvých dospelými. Dokonca sa začína toluén objavovať ako predajná droga,“ povedal primátor.
Ako vysvetlil, majú skúsenosť s tým, že si dotyčný kúpi fľašu toluénu a po častiach ho predáva ďalej, čím si na ňom zarobí. „Je to už forma akéhosi priekupníctva. Za podobné skutky sa už dá vyvodiť trestnoprávna zodpovednosť,“ konštatoval. Zároveň je podľa primátora problém týmto ľuďom pomôcť riadne sa zamestnať. „Ak je človek v takomto stave závislosti, len veľmi ťažko mu môžete ponúknuť prácu. Najprv ho musíme odizolovať od problému fetovania a až potom s ním ďalej pracovať a integrovať na trh práce,“ ozrejmil.
Prvé výsledky ich spoločnej snahy budú podľa Ravasza závisieť od náročnosti zmien, ktoré ich čakajú. „Ak bude potrebné meniť zákon, bude to časovo náročnejšie. Keby išlo len o zmenu smernice, vieme to zvládnuť pomerne rýchlo. To všetko ešte musíme zistiť,“ povedal splnomocnenec s tým, že prvé kroky už podnikli. „Prvé stretnutia s dotknutými ministerstvami, napríklad hospodárstva či zdravotníctva, či zber údajov, dát a dobrých príkladov už prebieha. V najbližšej dobe už budeme vedieť, ako ďalej postupovať,“ zakončil.