MÝTNA. Výstavba rýchlostnej cesty R2 v Novohrade je stále v nedohľadne. V roku 2016 občianski aktivisti bili na poplach a organizovali akcie na podporu výstavby. Región je, podľa nich, zanedbaný a obávajú sa, že v blízkej budúcnosti sa to bude zhoršovať.
V máji sa v Mýtnej stretli obyvatelia, primátori aj starostovia. Pozvanie neprijal nikto zo strany vlády. "Chýbajú mi tu tí, ktorí sú kompetentní sa vyjadriť k momentálnej situácii. Chcel som, aby pred našimi občanmi jasne povedali, v akom štádiu sa tento projekt nachádza a ako sa v ňom ide pokračovať," vyjadril sa vtedy Greksa.
Obyvatelia si zaslúžia rovnaké podmienky
Podľa jeho slov sa výstavba rýchlostnej cesty posunula až na rok 2040 a práve táto informácia bola dôvodom na zvolanie stretnutia. "V uznesení vlády sa píše, že táto cesta bude vybudovaná do roku 2012. Robí si táto vláda z občanov juhu Banskobystrického kraja dobrý deň? Uznesenie vlády je len zdrap papiera, ktorý neslúži nikomu," vystúpil rozhorčený primátor Rimavskej Soboty Jozef Šimko.
Primátorka mesta Lučenec Alexandra Pivková vyzvala svojich kolegov a občanov, aby sa zaktivizovali a žiadali, čo si zaslúžia. "Treba tlačiť na to, že si zaslúžime rovnaké podmienky, aké majú iné regióny," zdôraznila.
Na výstavbu nie sú peniaze
Hlasy obyvateľov vypočuté neboli a o výstavbe cesty sa stále len polemizuje. „Podľa informácií, ktoré máme, sa nepredpokladá, že by sa v roku 2017 začalo s výstavbou,“ znepokojil sa Greksa. Podľa Národnej diaľničnej spoločnosti je pre úsek Kriváň – Lovinobaňa vydané právoplatné územné rozhodnutie a vypracovaná dokumentácia pre vydanie stavebného povolenia. „V rámci prípravy tohto úseku budeme do výstavby postupovať v zmysle schváleného programového vyhlásenia vlády,“ uviedla hovorkyňa spoločnosti Eva Žgravčáková.
Výstavba úsekov je závislá od zabezpečenia zdrojov financovania, ktoré aktuálne nie sú k dispozícii. Občianski aktivisti navrhujú, aby si štát na výstavbu požičal. „Je potrebné uvoľniť dlhovú brzdu, čo nám prisľúbil premiér pri jeho poslednej návšteve,“ zdôraznil Greksa. S týmto návrhom zorganizovali ďalšie stretnutie. „Stagnáciou regiónu stráca každý obyvateľ. Nedostatok pracovných príležitostí sa odráža aj na kúpnej sile a v závislosti na tom klesajú napríklad ceny nehnuteľností,“ doplnil starosta Mýtnej. Podľa jeho slov má celá situácia dopad na úroveň populácie v obciach mikroregiónu. Mladí ľudia z celej oblasti neustále odchádzajú. "Snažíme sa ich tu udržať aj výstavbou bytových domov, ale všetci mi hovoria, načo im tu budú byty, keď nebudú mať prácu," podotkol s tým, že v tomto smere by regiónu pomohla jedine rýchlostná cesta. "Ak by tu aj nenašli zamestnanie, umožnila by im rýchlejší presun za prácou," dodal.
Bude potrebný súhlas EÚ
Mnohí mladí ľudia sa podľa starostových slov po ukončení štúdia, rozhodujú, či v regióne zostanú žiť, alebo pôjdu na západné Slovensko alebo do zahraničia. "Ak počujú že rýchlostná cesta sa stále stavať nezačne, tak tu proste nezostanú. Načo budeme stavať diaľnicu o päť rokov do rezervácie, kde zostanú len starí ľudia," konštatoval.
Cieľom novembrového stretnutia bolo spustenie petície za odblokovanie dlhovej brzdy za účelom budovania siete diaľnic a rýchlostných ciest. Tentokrát sa zúčastnili aj zástupcovia vlády a Národnej diaľničnej spoločnosti. Poslanec NRSR Eduard Adamčík vysvetlil, že to nebude jednoduché. Podľa jeho slov k investičnej výnimke bude potrebný súhlas Európskej únie.
Výstavba rýchlostnej cesty v regióne už bola niekoľkokrát avizovaná, no projekt sa z finančných dôvodov neustále odsúva. Obyvatelia strácajú nádej, že sa cesty vyššieho štandardu dočkajú. „Prvý krát nám sľúbili v roku 2007, že cestu budeme mať do roku 2012. Ďalšie uznesenie hovorí, že len projektová dokumentácia bude hotová v roku 2016. Myslím, že opäť zostaneme bez cesty,“ obáva sa Šimko.
Boj sa nekončí
Primátorka Lučenca sa domnieva, že takéto projekty nemôžu trvať dvadsať rokov. „Výstavba rýchlostnej cesty nám bola sľúbená už dávno. To, odkiaľ vláda vezme peniaze nás nezaujíma. To je ich starosť. My tú cestu potrebujeme a budeme za to bojovať,“ zdôraznila. Boj predstaviteľov regiónu a samotných obyvateľov nekončí. Petíciou chcú osloviť toľko ľudí, aby ju vo vláde nemohli ignorovať. „Pokiaľ nebudeme nič robiť, ak nebudeme možno aj kričať, že tu rozvoj necítime a regionálne rozdiely sú obrovské, tak sa nič nezmení,“ povedala na záver Pivková.
Z rýchlostnej cesty R2 smerom od Zvolena je v súčasnosti v plnom profile hotový len úsek Pstruša - Kriváň. V polovičnom profile boli v minulosti vybudované úseky R2 pri Ožďanoch a Tornali. Začiatok výstavby a spôsob financovania viac ako 22-kilometrového úseku Kriváň - Lovinobaňa, ktorý má viesť aj popri Mýtnej, zatiaľ nie je jasný.