KOKAVA NAD RIMAVICOU. Po zverejnení príbehu 86-ročnej babky z Kokavy nad Rimavicou, ktorú surovo napadol 24-ročný muž v jej dome, nastal v prípade zvrat. Zasiahol generálny prokurátor Jaromír Čižnár. Vďaka tomu už surovec nebehá po slobode.
Aj v tomto prípade pomohla medializácia. „Po odvysielaní reportáže dňa 17.1. 2017 generálny prokurátor Jaromír Čižnár ihneď kontaktoval krajského prokurátora v Banskej Bystrici a uložil mu, aby dal okamžite preveriť zákonnosť postupu orgánov činných v trestnom konaní a prijať potrebné opatrenia," informovala Andrea Predajňová, hovorkyňa generálnej prokuratúry.

Po telefonáte prokurátorovi nabrali veci rýchly spád. Polícia nabehla do domu muža ešte v ten deň pred polnocou a zadržala ho. "Prokurátor Okresnej prokuratúry v Lučenci dňa 18. 1. 2017 predložil sudcovi Okresného súdu v Lučenci návrh na vzatie obvineného do väzby a to z obavy, že obvinený by mohol ujsť alebo sa skrývať, aby sa tak vyhol trestného stíhaniu a z obavy z možného pokračovania v trestnej činnosti," doplnila hovorkyňa.
Nepochopiteľný verdikt ponechať surovca na slobode je teda minulosťou. Kokavčan je trestne stíhaný za zločin lúpeže na chránenej osobe a za zločin porušovania domovej slobody.
Príbeh má šťastný koniec aj v inej rovine. Keď sa verejnosť dozvedela o katastrofálnych podmienkach, v ktorých babka žije, zmobilizovala sa. Na sociálnej sieti pre ňu organizujú verejnú zbierku. Viac informácií nájdete TU.
Doplnené 19.1. o 13:50 hodine
„Je strašné, čo sa babke stalo. Odkedy sa prípad zmedializoval, odpovedám na množstvo telefonátov a mailov ohľadne tety Julky. Môžem potvrdiť, že ľudia chcú pomôcť,“ povedal Ján Chromek, starosta Kokavy nad Rimavicou.
Babku poznajú dlhé roky, podľa starostu na úrad zavítala viackrát, porozprávali sa, ale pomoc obce nikdy nechcela. Posledné štyri roky býva v dome jej synovca. „Rodina sa o ňu chce starať, aj sa o ňu stará. V minulosti bola umiestnená aj v domove dôchodcov, no odtiaľ odišla,“ povedal starosta s tým, že teta mala túlavé topánky a často striedala bydlisko.
V sprostredkovaní materiálnej či finančnej pomoci ľudí však bude obecný úrad pomáhať. „Na obecnej stránke sú podrobnosti, naša adresa a číslo účtu. Všetku pomoc, ktorú ľudia poskytnú, naši terénni pracovníci tete sprostredkujú. Na to sám dohliadnem.“ Ako doplnil, hovoril aj s majiteľom domu o jeho prípadnej rekonštrukcii. „Majiteľ sa tomu nebráni, teta Julka tam má doživotné právo bývania,“ doplnil na záver s tým, že babičku bude čakať aj psychiatrické vyšetrenie na určenie svojprávnosti.