LUČENEC. Formácia Steve Misik & Co. ukončila rok 2016 vydaním svojho debutového albumu. Ako už názov skupiny napovedá, frontmanom, skladateľom, textárom, spevákom, ale aj hudobníkom v jednej osobe je Štefan Mišík z Fiľakova. Pre fanúšikov lučenskej hudobnej scény je to známa tvár už z deväťdesiatych rokov, kedy so Števom Tóthom založili svoju prvú skupinu Bermudy.
Kapela ukončila činnosť, keď Števo Tóth navždy odišiel. Mišík neskôr účinkoval ako hosťujúci spevák a gitarista vo viacerých projektoch skupín Cargocult, Definition, Fairy Tale a iných.
Keď mu Slovensko začalo byť malé, túlavé topánky ho zaviedli za hranice. Pôsobil v rôznych krajinách, väčšinou v Španielsku. Na Kanárskych ostrovoch mal možnosť hrať s mnohými umelcami. „Počas môjho pôsobenia v Katalánsku a na Malorke som spolupracoval s renomovaným klaviristom a hudobným producentom Carlosom Muñozom, ale aj v ďalších kapelách a entertainment show projektoch,“ vyzdvihol Mišík. Cennou skúsenosťou pre neho bola aj spolupráca s orchestrom Setson.
Album venoval Števovi
Počiatok debutového albumu Schizoemphatic siaha až do doby fungovania Bermúd. Venovaný je Štefanovi Tóthovi. „Na skladbe My Waves sme začali pracovať spoločne. Základný riff a text je z jeho hlavy,“ pripomenul.
Album je zmesou progresívneho rocku či metalu s funky nádychom, post rocku, art rocku so štipkou alternatívneho rocku, s etno-folklórnymi prvkami, občas s jemným bluesovým feelingom, Je spoločným výtvorom množstva vynikajúcich hudobníkov. Základnú zostavu tvorí Steve s bubeníkom Mirom Bartošom a basákom Ďurim Pelčom. V počiatkoch na bicie hral rodák z Fiľakova Feri Kecskeméti a svoj rukopis na albume zanechal aj výborný basgitarista Tibor Borský.
Finálny zvuk doplnili zahraniční hosťujúci hudobníci. V skladbe Shadows, ktorá je crossoverom exotického flamenca, metalu a eastern folku, na cajon a palmas zahral španielsky rodák z Cordoby Francisco Jimenez. „Počas môjho pôsobenia v Španielsku na mňa zapôsobila tunajšia kultúra. Flamenco ma priťahovalo už od detstva, takže všetky gitarové party som sa snažil nahrať sám.“

Zahraniční hostia nosič osviežili
V akustickej skladbe May sa objavila saxofonistka Felicity z ostrova Fuerteventura. Danny Griffin v etnickými nástrojmi aranžovanej skladbe For you naspieval technikou tibetských budhistických mníchov mantru, ktorá dopĺňa atmosféru.
„Videl som ich vystupovať a hneď som vedel, že sú to, čo hľadám. Felicity je profík. Zahrá hocičo a hocikedy. Od jazzu po grind s energiou, ktorá človeka hodí o stenu,“ vyzdvihol príjemnú a pozitívnu saxofonistku, ktorá to dokáže poriadne roztočiť. „Fran je muzikant dušou a telom. Robí to, čo v danom momente cíti a je to skvelé,“ nešetril slovami chvály na svojich kolegov.
Do skladby Papľuhy so slovenským textom Steve použil fujaru Roberta Faltusa či drumbľu, ktorú nahral Norbert Varga z Fiľakova. „Podľa nástrojov sa môže zdať, že ide o folklórnu skladbu, ale je skôr tvrdšie ladená, rocková,“ vysvetlil Mišík. Ide o jedinú skladbu naspievanú v slovenčine.

Texty poukazujú na problémy civilizácie, spoločnosti a duševný svet moderného človeka. Hudba je založená na koncepte spojiť rôzne žánre, rôzne imaginárne svety a fantázie v každej skladbe, ale udržať si pritom svoju vlastnú tvár. Steve nikdy nechcel kopírovať niekoho. „Je zaujímavé, že niektorí profíci z hudobného biznisu, s ktorými som mal možnosť hovoriť tvrdia, že hľadajú originalitu. Ale keď s nimi rokuješ, zistíš, že dávajú prednosť istote pred kreativitou. Chápem to, je to obchod, ale je to smutné."
Prvý singel z albumu vyšiel už v roku 2008. Skladbu Clone svojím talentom obohatil aj Oskar Szabó. Úspech zožala v kanadských a amerických hitparádach. Tento singel nahrali doslova s holými zadkami. Počas prevozu nástrojov do štúdia im pomáhal zvukár Rolo. Predtým v aute prenášal akumulátor, s ktorým jazdil dosť dlho a dravo. Kyselina sa vyliala a nasiakla do zadných sedadiel. Počas cesty hudobníci zistili, že niečo nie je v poriadku. „Začali nás svrbieť pozadia a keď sme vystúpili, zistili sme, že na nohaviciach máme poriadne diery. Tak prischlo Rolovi meno Death Proof,“ spomenul na úsmevnú historku z nahrávania.
Natáčajú videoklip
Aktuálne dokončujú videoklip k skladbe Shadows. O kapele a jej najnovšom hudobnom počine vedia skôr v zahraničí. Skladby boli odvysielané v rádio podcastoch v Španielsku, Luxembursku, Kanade, Spojených štátoch a v Čechách. V českej televíznej hitparáde sa úspešne držia v prvej trojke. „Na Slovensku je to skromnejšie. Kontaktovali sme zopár rádií. Zatiaľ nereagovali, kontaktujeme ešte ďalšie. Niektoré menšie regionálne nám dali odpoveď, že majú záujem o spoluprácu a niektorým sa naša hudba nehodí do playlistu. Sú ľudia v rôznych pozíciách, ktorí tvrdia, že na Slovensku nemáme rockovú scénu. Podľa mňa je tu dosť tvorivých ľudí a zaujímavých kapiel v rôznych žánroch. Pokiaľ však niektoré rádiá fungujú len na báze pluggerov, ktoré hrajú dookola ten istý playlist, tak nemajú šancu byť vypočuté,“ zdôraznil.
Album chcú v tomto roku podporiť koncertami. Keďže hosťujúci hudobníci pôsobia na rôznych miestach a v rozličných projektoch, na jedno pódium ich nebude ľahké dostať. „Pár koncertov chceme odohrať aj s Felicity a s Franciscom, máme v pláne menšie turné v Španielsku a tam nemôžu chýbať,“ prezradil viac o tohtoročných plánoch. Naživo sa plánujú predstaviť aj slovenským fanúšikom, avšak bez španielskych hostí. „Z organizačných dôvodov nie je možné ich pozvať. Skladby sú prearanžované a sax part hrá ďalšia gitara,“ doplnil. Na domácej scéne by sa spevák a gitarista Steve mal predstaviť s bubeníkom Mirom Bartošom, gitaristom Vincentom Szabóom a basákom Krištofom Szabóom.
Steve sa už teraz pozerá aj do vzdialenejšej budúcnosti. Chcel by vytvoriť hudbu, ktorá by liečila. „Študujem túto tému už dávnejšie. Zaoberajú sa tým staré kultúry aj moderná veda. Niekomu sa to môže zdať smiešne alebo naivné. Bez snov a túžob však život nemá zmysel,“ dodal na záver s tým, že jediné, čo nechce, je zostať stáť na mieste s uzavretou mysľou. Bližšie informácie o tamto zaujímavom hudbníkovi nájdete na jeho webovej stránke stevemisikco.com.
Viac skladieb si môžete vypočuť TU.