HNÚŠŤA. Občianske združenie Athéna poskytuje v Hnúšti už desiaty rok pomoc a poradenstvo zdravotne postihnutým ľuďom a ich rodinám. Svoje pôsobenie sa na základe ich skúseností rozhodli rozšíriť. Spustili projekt Včasná intervencia. Rodinám s hendikepovaným dieťaťom môže podľa združenia zmeniť celý život.
Hendikepovaným pomáhajú desať rokov
Ako priblížila Katarína Moncoľová, členka predsedníctva združenia a riaditeľka zariadenia Dedeso, Athéna má v súčasnosti 18 členov. „Sú nimi odborníci, rodičia postihnutých detí i dobrovoľníci. Našim spoločným cieľom je presadzovať všestranný rozvoj zdravotne postihnutých osôb, vrátane ich ďalšieho uplatnenia,“ povedala Moncoľová.
Od roku 2007 poskytujú ambulantné sociálne služby v Dennom detskom stacionári Dedeso v Hnúšti. „V súčasnosti máme 13 klientov z Hnúšte a bližšieho okolia. Sú to deti od troch rokov so zdravotným znevýhodnením- mentálnym, telesným, kombinovaným, zmyslovým či s autizmom.“ Fungujú podobne ako materská škola- ráno deti v sprievode rodičov prichádzajú do stacionára, popoludní si ich rodičia opäť vyzdvihnú. „Umožňuje to rodine žiť podobne, ako žije bežná rodina.“
Dôležité je zasiahnuť včas
Podľa Moncoľovej však za desať rokov ich činnosti pochopili, že je potrebné pomáhať deťom v ešte mladšom veku. Od septembra preto spustili Službu včasnej intervencie. Projekt podporila Nadácia pre deti Slovenska v grantovom programe Hodina deťom sumou viac ako 4100 eur. Použili tiež vlastných 3500 eur, ktoré vyzbierali minulý rok z dvojpercentnej dane. Štát podľa nej v súčasnosti takéto služby finančne nepodporuje.

Podstatou projektu má byť pomoc deťom v ranom veku, aby sa mohli vyvíjať čo najrýchlejšie. Tiež ich rodičom, aby ťažkú životnú situáciu dokázali zvládnuť. „Rodičia v rozhovoroch spomínali, aké mali ťažké začiatky. Nemali dostatok informácií a podpory, bojovali s pocitmi viny a zlyhania. Často za rôznymi odborníkmi museli dochádzať do miest vzdialených niekoľko desiatok kilometrov,“ vysvetlila Moncoľová s tým, že zásadnú úlohu v rozvoji dieťaťa pritom zohrávajú práve prvé tri roky života. Dovtedy je mozog podľa nej mimoriadne plastický a pri vhodnej stimulácii sa dokáže dobre rozvíjať.
Cestujú priamo do rodín
Služba včasnej intervencie zahŕňa podporu rodiny formou poradenstva a tiež komplexnú pomoc pre dieťa– psychomotorický vývin, vývin komunikácie a motoriky, úprava domáceho prostredia, pomoc pri výbere kompenzačných a zdravotníckych pomôcok či zapožičiavanie literatúry. „Rodinu podporujeme aj vo vzťahu k širšiemu sociálnemu prostrediu, napríklad sprostredkovaním kontaktov na odborníkov a odborné pracoviská.“
Od septembra poskytujú v rámci projektu pomoc ôsmim rodinám z okresov Lučenec, Rimavská Sobota a Revúca. „Službu je však možné poskytovať aj v okrese Poltár a Veľký Krtíš.“
Prichádzajú k rodinám priamo domov. Ako často ich navštevujú, prispôsobujú konkrétnej situácii. „Iné potreby má rodina s dieťaťom, ktoré sa práve narodilo a iné s dieťaťom, kde sa už hľadá vhodné predškolské zariadenie.“ Rodina má podľa Moncoľovej svojho kľúčového pracovníka, stretnutia sa zúčastňujú vždy dvaja zamestnanci. Tím tvoria psychologička, špeciálny pedagóg, fyzioterapeut a sociálny pedagóg. „Sú to všetko zatiaľ zamestnanci len na skrátený úväzok. V budúcnosti plánujeme rozšíriť tím aj o iných odborníkov ako aj navýšiť podľa potreby pracovné úväzky.“
Ako dodala na záver, skorý zásah a pomoc pri vývine má neskôr dopad na celý život hendikepovaného dieťaťa. „Má šancu na plnohodnotnejší a samostatnejší život,“ zakončila.