LUČENEC. V Lučenci sa objavila vtáčia chrípka. Potvrdila to Elena Kováčiková, riaditeľka Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy (RVPS) v Lučenci.
Správca lučeneckého mestského parku v nedeľu 29. januára nahlásil náhly úhyn dvoch mladých labutí v parkovom jazierku. RVPS Lučenec vykonala obhliadku miesta. Po vyšetrení tiel vystavili podozrenie na vtáčiu chrípku a zabalené mŕtve telá zaslali na vyšetrenie do Národného referenčného laboratória pre aviárnu influenzu – Veterinárneho ústavu Zvolen. Laboratórium vírus potvrdilo.
„V stredu 1. februára uhynula v jazierku mestského parku ďalšia dospelá labuť, ktorá bola zaslaná na vyšetrenie. Predpokladá sa, že zdrojom nakazenia labutí sú iné voľne žijúce vtáky, ktoré do jazierka prilietajú počas dňa,“ ozrejmila Kováčiková.
Ako doplnila, subtyp H5N8 zistený u uhynutých labutí v mestskom parku nie je prenosný na ľudí, je však vysokopatogénny pre vtáky a hydinu.
Uhynutých vtákov sa nedotýkajte
Vtáčia chrípka je infekčné ochorenie spôsobené vírusom z čeľade Orthomyxoviridae. Vyskytuje sa najmä u moriek, kačiek, husí, kury domácej, perličiek, prepelíc, holubov, bažantov, jarabíc, labutí, kormoránov, lastovičiek či vrabcov. Ochorenie sa môže preniesť aj na iné cicavce, predovšetkým na ošípané.
Hlavnými klinickými príznakmi sú strata plachosti, znížená aktivita a príjem krmiva. „Postihnuté jedince sa zhlukujú pod tepelným zdrojom, majú našuchorené perie, nosnice častejšie kvokajú, klesá znáška. Objavujú sa aj respiračné príznaky ako kašeľ, kýchanie, chrapot, nadmerné slzenie, opuchy hlavy, viečok či výtok z nosových otvorov. Ďalej sa vyskytujú aj poruchy tráviaceho a nervového systému,“ vysvetlila riaditeľka RVPS Lučenec.
V prípade potvrdenia výskytu u voľne žijúcich vtákov sa realizujú opatrenia v monitorovacom pásme s polomerom 3 kilometre od miesta výskytu potvrdenej nákazy. „Je dôležité, aby sa ľudia pri nájdení uhynutých vtákov nedotýkali mŕtvych tiel a túto skutočnosť nahlásili kompetentným pracovníkom.“
Prevencia
Pri chove hydiny je dôležité zabrániť kontaktu s voľne žijúcimi vtákmi. Je nutné oddeliť vodnú hydinu od ostatnej a novokúpené kusy umiestniť do priestorov, ktoré boli vopred vyčistené a dezinfikované. Hydinu vo voľnom výbehu treba kŕmiť a napájať v uzavretom priestore alebo pod prístreškom, ktorý dostatočne bráni príletu voľne žijúcich vtákov.
"Akékoľvek klinické príznaky vtáčej chrípky u hydiny či zákaz chov hydiny u zamestnancov registrovaných fariem v domových hospodárstvach bezodkladne oznamovať príslušnému orgánu veterinárnej správy," dodala riaditeľka.