KOKAVA NAD RIMAVICOU/ LIEŠNICA. Vzdelávacia včelnica Včelí kRaj má novú dominantu. Stal sa ňou krytý včelín, v ktorom budú kurzy a prednášky prebiehať aj v nepriaznivom počasí. Sezóna sa vďaka stavbe predĺži až do októbra. Projekt zrealizovali vďaka príspevkom nadácií i jednotlivcov.
Kurzy v každom počasí
Ako priblížil David Turčáni, predseda občianskeho združenia kRaj, projekt Včelí kRaj mal od svojho vzniku snahu vybudovať krytú učebňu. „Program totiž doteraz závisel len od dobrého počasia a v prípade dažďa sa podujatie muselo zrušiť alebo presunúť na iné miesto. S každou prichádzajúcou akciou či kurzom sme s napätím sledovali predpoveď počasia. Náš sen o krytých priestoroch je dnes skutočnosťou,“ povedal Turčáni.

Nový včelín je podľa neho multifunkčným priestorom nielen na chov včiel. Slúžiť bude aj ako environmentálne centrum zamerané na včelárstvo a opeľovanie krajiny. „Stavba sa stala srdcom projektu Včelí kRaj a bude slúžiť na kurzy, tvorivé dielne, exkurzie a prednášky.“ Podľa jeho slov včelín v sebe spája tradičnú architektúru i funkčnosť. „Spolupracovali sme na ňom s architektom Robom Sekulom a jeho realizáciu mali na starosti odborníci na drevostavby z Drevolution. Stavba vychádza z typickej architektúry kokavských lazov, zároveň prináša aj nové architektonické prvky.“
Ich snahou podľa Turčániho bolo, aby stavba zapadla do krajiny. Za jedinečný na včelíne pokladá najmä lamelový vonkajší obklad. „Vpúšťa do včelína svetlo, zároveň stále vidíte krajinu a ste jej súčasťou. Pre nás je v dnešnej dobe, keď trávime stále viac času v budovách, dôležité byť v krajine, vytvárať program vo vonkajšom prostredí.“ Lamelový obklad podľa neho zároveň vo vnútri vytvára zaujímavú štruktúru a v noci pri zapnutom svetle prináša pútavý vizuálny efekt svetla a tmy.
Prispeli nadácie i jednotlivci
Projekt Včelín zrealizovali vďaka finančnej podpore MAS MALOHONT vo výške 2500 eur, Nadácie Tesco v sume 1300 eur, spolu 3500 eurami prispela aj Nadácia Tatra banky a z grantu Nadácie Ekopolis použili na projekt tisíc eur. „Využili sme tiež individuálne dary cez projekty Dobrá krajina a Globalgiving.org, dokopy v hodnote štyritisíc eur,“ povedal Turčáni s tým, že peniaze využili na kompletnú stavbu od návrhu projektu až po jeho realizáciu. „Peniaze boli potrebné aj na vytvorenie geodetických plánov, platby notárovi, architektovi či statikom. Uhrádzali sme tiež odborné, terénne a stavebné práce či potrebný materiál.“
Včelín má byť darčekom k desiatemu výročiu založenia združenia i k piatej sezóne, ktorú otvoria v tomto roku. „Už v apríli privíta prvých návštevníkov včelárskych kurzov a školské výlety. Vďaka stavbe sa predĺži naša sezóna do septembra až októbra.“

Rozbehnúť plánujú aj nové projekty, chystajú viacero noviniek. „Rok 2017 chceme ukončiť včelárskou konferenciou. Zmenou tiež prejde program pre školy, ktorý bude ešte viac zážitkový a nebude len o včelách. Zapojená bude ďalšia časť opeľovačov a užitočného hmyzu. Využijeme aj malé gazdovstvo, ktoré bude vzdelávať o tradičnom obhospodarovaní krajiny,“ povedal Turčáni s tým, že včelárske kurzy pre začiatočníkov rozšíria o špecializované kurzy a včelárske nedele.
V novej sezóne tiež pripravujú spoluprácu s výtvarníkom Jurajom Gáborom, autorom projektu Zraková pyramída a nominantom Ceny Oskara Čepána. „Jeho projekt Počúvadlo bude mladším bratom Včelína a poteší návštevníkov hlavne v horúcich letných dňoch, keďže bude situovaný pod korunami stromov,“ prezradil na záver.
NAJ regiónu Malohont
Občianske zduženie kRaj pôsobí na území MAS Malohont desať rokov. V roku 2013 vytvorilo vzdelávací projekt Včelí kRaj. Je prvou vzdelávacou včelnicou na území Slovenska, ktorá počas celej sezóny ponúka zážitkový program pre školy, laickú i odbornú verejnosť. Nachádza sa v doline Liešnica pri Kokave nad Rimavicou, kde sa strieda tradičná vidiecka a prírodná krajina. Program je zameraný na tradíciu chovu včiel a význam opeľovania. Projekt sa stal v roku 2013 Dobrovoľníckym projektom roka i Projektom v oblasti životného prostredia. Na portáli regionmalohont.sk získal projekt Včelí kRaj titul NAJ regiónu Malohont.