FIĽAKOVO. Vo Fiľakove od jesene stojí čas. Historické hodiny na kostolnej veži rekonštruujú. Kým sa františkáni, pamiatkari a samospráva dohadujú na finálnom vzhľade ciferníkov, ručičky sú odmontované. Obyvatelia sú netrpezliví a chcú späť svoje staré hodiny, na ktoré boli desaťročia zvyknutí.
Hodiny na kostolnej veži demontovali františkáni, ktorí sú vlastníkmi kostola, ešte koncom jesene. Čo sa spočiatku zdalo ako niekoľkodňová záležitosť, pretrváva približne štyri mesiace. Hodiny stoja. Fiľakovčania sú kvôli tomu rozčúlení. „Kým sa neodmontovali ručičky na hodinách, nikto by nebol povedal, ako veľmi sú na ne obyvatelia mesta naviazaní. O zmene väčšina z nich nechce ani počuť,“ povedal Attila Agócs, primátor mesta.
Poslanci zmenu nechcú, ľudia sú netrpezliví
Ciferníkom i ručičkám by totiž františkáni spolu s pamiatkarmi chceli prinavrátiť pôvodný vzhľad. A tu nastal problém. Mestským poslancom sa tento nápad nepoznáva. Všetky tri ponúknuté varianty odmietajú. „Ja navrhujem, aby hodiny vyzerali rovnako ako doteraz, len zrekonštruované. Nápad sa mi nepáči, pretože kvôli historickému zdobenému vzhľadu ručičiek by bol čas z väčšej vzdialenosti nečitateľný,“ vysvetlil mestský poslanec Ladislav Fehér.
V súčasnosti sa pamiatkari aj františkáni prikláňajú k verzii, kde by obe strany ručičiek boli zdobené, čo podľa poslanca spôsobí chaos. „Tlmočím aj názor ľudí. Na ceste ma odstavujú a pýtajú sa, čo sa s hodinami deje. Keď im to vysvetlím, nápad sa im nepozdáva. Hodiny vyzerali rovnako nejakých 60 rokov, všetci sme na ne zvyknutí. A čas bol jasne čitateľný takmer z každého konca mesta,“ doplnil.
Primátor kvôli nezhodám zvolal stretnutie všetkých dotknutých strán. Ku konštruktívnemu riešeniu však zatiaľ nedospeli. „Ja tu fungujem najmä ako mediátor. Nečakal som, že vznikne okolo hodín takýto chaos. Na jednej strane chápem, že rozhoduje majiteľ a pamiatkari. Avšak rozumiem aj obyvateľom, ktorí každú zmenu vnímajú veľmi citlivo,“ povedal primátor. Ako dodal, najpodstatnejšie je, aby boli hodiny naďalej ľahko čitateľné. „Môžeme však len vyjadriť svoj názor, nevieme rozhodnutie nijako ovplyvniť. To, že nás v tejto veci oslovili, bolo vyslovene na dobrej vôli františkánov,“ doplnil.

Páter je na hodiny odborník
Opravu vežových hodín inicioval páter Rajmund, ktorý vo Fiľakove pôsobí druhý rok. Na prácu je odborníkom na svojom mieste. „Predtým som pôsobil v Bratislave. Pracoval som na hodinách na Michalskej bráne, mestskej radnici, na Dóme sv. Martina či na starej tržnici,“ vymenoval páter.
Podľa neho bolo nutné začať aj s rekonštrukciou fiľakovských hodín, nakoľko boli mechanizmy zastaralé a boli do nich v minulosti urobené neodborné zásahy. „Hrdzaveli aj ciferníky, dokonca sme na jednom z nich objavili aj stopy po strelách. Pôvodné drevené ciferníky v spodnej vrstve boli vyhnité, plechy na nich sa odúvali a brzdili ručičky,“ vysvetlil páter. Neukazovali dokonca ani presný čas a nevedeli ich synchronizovať. „Momentálne pracujeme na obnove súčiastok v dielni. Počasie nám nedovoľuje veľmi napredovať s prácami na veži. Pomáhajú nám s tým miestni hasiči.“ Po obnove budú hodiny podľa neho zmodernizované a synchronizované s atómovým časom. „Samé sa budú aj nastavovať na letný a zimný čas.“
Pri postupnom odkrývaní vrstiev našiel páter i červený kruh v strede ciferníka. Tento vzhľad pochádza zo začiatku minulého storočia. Na jedných z hodín ostal kruh niekoľko dní, čo obyvateľov pobúrilo a žiadali jeho odstránenie. Svoje rozhorčenie vyjadrili najmä cez sociálne siete. „Dole s červeným kruhom!“ napísala Edita J. „Hodiny chceme späť také, aké boli. Žijem tu 53 rokov, sme na ne zvyknutí,“ súhlasil Ivan H. „Naše hodiny nám veľmi chýbajú,“ napísala Marietta A. „Bol to len pokus, ja sám som videl, že je to nevhodné riešenie,“ reagoval páter. Kruh po niekoľkých dňoch na tlak verejnosti odstránili.
Páter sa stretol s rôznymi reakciami. „Niektorí mi sem na faru prišli vynadať, jedni prišli dokonca aj s plačom. Na druhej strane je na tom pozitívne to, že vidieť, ako sú ľudia s kostolnou vežou zžití,“ povedal páter.

Konečné slovo budú mať pamiatkari
V súčasnosti sú v hre tri varianty ciferníkov. Františkáni a pamiatkari sa prikláňajú k verzii bieleho ciferníka so zdobenými čiernymi ručičkami. „Treba urobiť osvetu a ľuďom vysvetliť, že takto hodiny vyzerali možno v 18. storočí. Chceme sa k tomu pôvodnému výzoru vrátiť,“ vysvetlil. „Mne je jedno, ako budú vyzerať, len nech fungujú čím skôr. Vždy sa na vežu automaticky pozriem a príde mi to ľúto,“ vyjadril sa 62-ročný Fiľakovčan Jozef.
Podľa Ladislava Huňavého z Krajského Pamiatkového úradu Banská Bystrica, pracovisko Lučenec vyberú napokon výzor, na ktorom sa dohodnú s františkánmi. „Je to národná kultúrna pamiatka. Pôjdeme do pôvodného vzhľadu a prikloníme sa k variante, ktorá sa bude historicky ku kostolu hodiť najviac,“ povedal Huňavý s tým, že mesto má možnosť sa vyjadriť, no ich názor pre pamiatkarov nebude smerodajný. „Rozhodujúce slovo budeme mať my. Konečné rozhodnutie padne pravdepodobne v tomto týždni,“ zakončil Huňavý. Hodiny by chceli sfunkčniť na začiatku jari.