FIĽAKOVO. Františkáni chcú vo Fiľakove pokračovať v rekonštrukcii miestneho rímskokatolíckeho kostola. Spolu s maďarskými partnermi podali projekt cezhraničnej spolupráce INTERREG. V prípade získania dotácie chcú pokračovať v reštaurovaní interiérových fresiek.
Potrebujú viac ako 200-tisíc eur
Počas minulých rokov sa v kostole podarilo obnoviť fresky v prednej časti pri oltári. Na zvyšné maľby v priestoroch lode im však peniaze nezvýšili. Preto sa rozhodli uchádzať o dotáciu. Ich partnermi sú františkáni z Bratislavy a maďarských miest Szentkút a Szécsény. „Oslovili nás na spoluprácu, nakoľko vo Fiľakove i v Bratislave sa slúžia maďarské omše,“ povedal miestny kňaz, páter Rajmund. Nástenné maľby potrebujú vyčistiť od prachu, sanáciu a opravu omietok, štuky, konzerváciu a nutné je opraviť okná. „Potrebné je i dokúpiť lešenie. Teraz sme schopní finančne vykryť približne jednu tretinu, zhruba 32-tisíc eur,“ priblížil páter. Celkovú sumu potrebnú na reštaurovanie však odhaduje na viac ako 200-tisíc eur.
Ruku k dielu priloží aj samospráva. „Rozhodli sme sa františkánom darovať 10-tisíc eur. V prípade schválenia projektu ich budú môcť použiť na spolufinancovanie. Ak by neboli úspešní, poslúžia na samotnú rekonštrukciu,“ povedal primátor Attila Agócs.

Kláštor by mohol prilákať viac turistov
Okrem reštaurovania fresiek by v rámci projektu chceli sprístupniť i časť kláštora. Doteraz bol verejnosti neprístupný. Spolupracovať budú s Hradným múzeom. „Predstavujeme si to tak, že napríklad návštevníci hradu by mali prístup aj do kláštora. Chceli by sme sprístupniť napríklad knižnicu, zriadiť reprezentatívnu miestnosť či rekonštrukciu historickej cely kňazov,“ vymenoval páter.

Plán františkánov uvítala aj riaditeľka múzea, Viktória Tittonová. „Spestrilo by to ponuku atrakcií mesta pre turistov. Predsa len, okrem hradu, parku a múzea v súčasnosti nemáme veľkú ponuku. Kaštieľov je dosť, ale sú v takom stave, že nie sú verejnosti prístupné,“ povedala riaditeľka. Pomôcť by františkánom mohli vo výbere výstavného fondu či zahrnúť ich do svojich propagačných materiálov. „Hovorili sme aj o ďalšej zaujímavej veci. Chceli by dať preložiť prvý diel z kroník františkánov zo 17. storočia. Písaný je ešte v latinčine. Vieme zabezpečiť ľudí, ktorí by ju preložili,“ vysvetlila riaditeľka s tým, že neskôr by slúžila širokej verejnosti. „Vydali by sme ju. Pomohlo by to aj nám v múzeu. V kronike je zachytených veľa zaujímavých faktov zo života mesta, ktoré teraz nepoznáme,“ doplnila.

V budúcnosti majú františkáni v pláne vymeniť v kostole aj podlahu a lavice. „Všetko záleží od toho, či tento veľký projekt výjde. Ak by sa to podarilo, mohli by pokračovať zbierky a peniaze neskôr použiť aj na tento účel,“ upresnil páter s tým, že nové lavice by mohli byť vyhrievané. „V kostole je zima, nedávno sme tam mali nulu. Pre veriacich by boli omše takýmto spôsobom znesiteľnejšie,“ zakončil.