Stanislav Mičev: Keď je pre človeka práca povolaním a nielen zamestnaním, je to dar

Múzeum SNP je v jeho rukách.

Chceme dosiahnuť aby do múzea chodili návštevníci z celého sveta a hlavne, aby sa sem radi vracali, hovorí Mičev.Chceme dosiahnuť aby do múzea chodili návštevníci z celého sveta a hlavne, aby sa sem radi vracali, hovorí Mičev. (Zdroj: Stanislav Mičev.)

Vyštudoval pedagogický smer, viac ho to však ťahalo k vedeckej práci. Stanislava Mičeva ovplyvnila kultúra v Banskej Bystrici v medzivojnových rokoch a dnes ho poznáme ako riaditeľa Múzea SNP a historika. Päť rokov pracoval na ministerstve kultúry a dva roky pre Ministerstvo spravodlivosti v Kanade.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Každý človek sa formuje už v detstve. Vaše detstvo je spojené predovšetkým s Banskou Bystricou, kde pôsobíte dodnes. Ako si spomínate na vaše školské roky na základnej škole na Mládežníckej ulici?

– Začínal som na základnej škole v neďalekých Selciach, potom krátko na Radvanskej základnej škole, a potom na ZŠ na Mládežníckej ulici. Dnes na to nevyzerám, ale na základke som veľa športoval a pomerne dlho som držal aj rekord školy na 60 metrov v skoku do diaľky. Býval som neďaleko školy na Mládežníckej ulici, kde našťastie moji kamaráti boli väčšinou športovci, a tak sme hrávali futbal, nohejbal a bedminton a v zime sme korčuľovali. Často sme chodili aj na Suchý vrch. Moji rodičia boli málo doma, a tak som sa už za mladi naučil variť, čo dodnes využívam.

SkryťVypnúť reklamu

V čom bolo detstvo vašej generácie iné, detstvo dnešných detí?

- Vtedy sa väčšina aktivít robila cez pioniersku organizáciu. Ako deti sme však politikum nevnímali nijako intenzívne, ale rôzne krúžky, ktoré existovali na škole, alebo v Dome pionierov sme radi využívali. Dnes je mimoškolská činnosť viac súčasťou privátneho sektora.

Menili by ste s nimi?

– Nad takýmito vecami nerozmýšľam. Doba a politická situácia sa zmenila a aj deti majú viac možností na vzdelávanie. Napríklad v cudzích jazykoch, v počítačovej zručnosti. Dostali možnosti cestovať do zahraničia, čo mojej generácii veľmi chýbalo. Nám zostalo more v Bulharsku a nepoznali sme vôbec západnú kultúru. To nás ochudobnilo.

Poznáme vás predovšetkým ako riaditeľa Múzea SNP a historika, na Pedagogickej fakulte UMB ste však skončili aprobáciu slovenský jazyk – história. Čo rozhodovalo pri výbere vášho povolania?

SkryťVypnúť reklamu

– Mal som možnosť ísť učiť, pretože som vyštudoval pedagogický smer. Viac ma to však ťahalo k vedeckej práci a zaprášeným papierom v archívoch. Najväčší vplyv na výber povolania mala práve tvorba diplomovej práce s názvom Kultúra v Banskej Bystrici v rokoch 1918 – 1938. Nachádzal som množstvo nových informácií o svojom meste a aj o mojich príbuzných v tomto období. S čiastkovými prácami som vyhral niekoľko kôl Študentskej vedeckej odbornej činnosti a moja diplomová práca bola vysoko hodnotená. Učitelia mi hovorili, že by som sa mal venovať vede a to rozhodlo. V Banskej Bystrici veľa možností na to nebolo, a preto som voľné miesto v Múzeu Slovenského národného povstania uvítal. Zo školy išiel „ideologicky“ dobrý životopis a nakoniec ma prijali.

SkryťVypnúť reklamu

Do Múzea SNP ste nastúpili v roku 1984 ako vedecký pracovník, neskôr ste však vystriedali ďalšie posty. Do múzea ste sa vrátili na jeho čelo v roku 2006. Dnes máme k dispozícii moderné trendy ako digitalizáciu zbierok a podobne. V čom je dnes práca zamestnanca múzea iná ako v roku 1984, keď ste do neho nastúpili?

- Rozdiel je obrovský. Do štúdií nemusí nikto vpisovať ideologické vsuvky a vedecká práca je slobodná. Výrazne iné sú technické podmienky výkonu práce. Koncom osemdesiatych rokov sa múzeom valili davy návštevníkov nielen z Československa, ale aj z iných socialistických krajín. Lektori, medzi nimi aj ja, sa nezastavili. Napriek tomu, že bola takáto situácia, som ako expert, historik, mal možnosť pracovať skoro dva roky pre Ministerstvo spravodlivosti v Kanade. Teraz sme najmodernejším múzeom na Slovensku a v digitalizácii múzejných zbierok sme svetovou jednotkou.

Kam chcete nasmerovať vaše múzeum, aby bolo pre ľudí vždy príťažlivé?

- Máme v pláne úplnú rekonštrukciu budovy Múzea Slovenského národného povstania a aj vytvorenie nových expozičných priestorov. V roku 2019 chceme otvoriť múzeum s novou multimediálnou expozíciou, novými výstavnými priestormi, výstavným depozitárom s využitím najmodernejších technologických zariadení. Chceme dosiahnuť aby do múzea chodili návštevníci z celého sveta a hlavne, aby sa sem radi vracali. Máme na to všetky predpoklady.

Päť rokov ste pôsobil ako riaditeľ odboru kultúrnych aktivít na Ministerstvo kultúry. Čo vám dala táto skúsenosť?

- Mám veľký prehľad o miestnej a regionálnej kultúre, naučil som sa robiť celoplošné analýzy a vypracovávať dôležité koncepčné materiály pre kultúru a jej rozvoj. Pracoval som na decentralizácii v oblasti kultúry, podieľal som sa na práci celoštátneho Prípravného výboru pre štrukturálne fondy Európskej únie v prvom programovacom období za oblasť kultúry a cestovného ruchu. Pripravoval som materiály pre rozvoj tradičnej kultúry. Bolo toho naozaj veľa. Ťažko vypichnúť čo bolo najdôležitejšie. V období môjho pôsobenia na Ministerstve kultúry vzniklo množstvo kľúčových materiálov a na mnohých som sa podieľal.

Máte v Banskej Bystrici, ale aj na strednom Slovensku miesta, ku ktorým inklinujete najviac?

– Naozaj veľmi ťažké si vybrať. Náš kraj je taký rozmanitý a krásny. Od hrebeňov Nízkych Tatier po nížiny juhu nášho kraja. Máme nádherné kultúrne pamiatky, okolo ktorých často chodíme bez povšimnutia a hlavne máme dobrých a krásnych ľudí. Pri tejto otázke však strácam vecnosť a stávam sa sentimentálny.

Ako trávite vzácny voľný čas?

– Mojim voľným časom je moja práca. Znie to možno paradoxne, ale naozaj, keď je pre človeka práca povolaním a nielen zamestnaním, tak je to dar. Venujem sa jej naplno a ona ma za to odmieňa prostredníctvom ľudí, ktorí k nám chodia. Práca mi umožnila aj zahraničné kontakty a spoznávanie iných kultúr. A to je nesmierne obohacujúce.

Čo vám vie urobiť v živote radosť a naopak – čo vás vie nahnevať?

- Radosť mám zo všetkého, čo robí radosť iným. Hnevám sa na hlúposť, ktorou je akákoľvek nenávisť, násilie a vojna. Vojnové konflikty nikdy nič nevyriešili a nikdy ani nevyriešia. Preto naplno dôverujem historickej pamäti obyvateľov tejto krajiny.

Najčítanejšie na My Bystrica

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 706
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 633
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 537
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 821
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 013
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 994
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 653
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 6 223
  1. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  2. Ján Škerko: Rozhovor ministra vnútra s hľadaným extrémistom
  3. Ján Šeďo: Z pohľadu mysliaceho človeka vládnu šmejdi a vzťahoví analfabeti.
  4. Miroslav Ferkl: Kampaň či agresia
  5. Juraj Kumičák: Kolaborant
  6. Marek Strapko: Pellegrini svojimi pytačkami ohrozuje suverenitu Slovenska
  7. Peter Homola: Nájdený papyrus v slovenčine!
  8. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Sabinov
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 786
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 541
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 387
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 11 023
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 379
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 351
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 151
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 429
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  2. Ján Škerko: Rozhovor ministra vnútra s hľadaným extrémistom
  3. Ján Šeďo: Z pohľadu mysliaceho človeka vládnu šmejdi a vzťahoví analfabeti.
  4. Miroslav Ferkl: Kampaň či agresia
  5. Juraj Kumičák: Kolaborant
  6. Marek Strapko: Pellegrini svojimi pytačkami ohrozuje suverenitu Slovenska
  7. Peter Homola: Nájdený papyrus v slovenčine!
  8. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Sabinov
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 786
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 541
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 387
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 11 023
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 379
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 351
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 151
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 429
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu