MODRÝ KAMEŇ. To, čo bolo roky pred zrakmi návštevníkov ukryté, sa zaskvie v plnej paráde. Z východného krídla hradu Modrý Kameň, ktoré ešte donedávna naháňalo strach, je vďaka úspešne zrealizovanému projektu skvost. Po väzenských celách akoby sa zľahla zem. Zmenili sa na barokovú sálu s historickými piliermi. Dokonca tu vznikne divadlo.

„Baroková sieň, ktorá vznikla po obnove priestorov, bola daná do užívania tento rok, konkrétne 26. januára. Predtým bolo toto miesto technickým zázemím múzea, ukrytým pred zrakom verejnosti. Bolo skutočne v zlom technickom stave,“ informovala Helena Ferencová, riaditeľka SNM – Múzea bábkarských kultúr a hračiek, ktoré sídli na hrade Modrý Kameň, a podotkla, že v tomto nehostinnom priestore boli kedysi väzenské cely, pred aj po druhej svetovej vojne dočasné byty či sklady. Aktuálne je tu veľkolepá klenbová sieň s piatimi renesančno–barokovými piliermi.
„Práve tie sú najväčšou ozdobou historickej siene.“ Tiež pripomenula, že počas archeologického výskumu, ktorý prebiehal súčasne s rekonštrukčnými prácami, boli objavené neklamné stopy pôvodného využitia tejto časti kaštieľa. „Bola to grófska koniareň s jedinečným systémom tehlových kanálov. Okrem odpadu pravdepodobne odvádzala z koniarne aj vodu z nádvoria von na východnú stranu budov,“ ozrejmila Ferencová a spomenula zaujímavé nálezy z keramiky, skla, kovové predmety, drevené rošty. „Na nádvorí sa dokonca v pozostatkoch drevo-hlinitej stavby zachovali spálené obilné zrná. Tieto nálezy si návštevníci môžu pozrieť v obnovených priestoroch historickej expozície.“

Rekonštrukciu pribrzdilo počasie
Obnova východného krídla sa začala v októbri 2015 a ukončiť ju plánujú tento rok v apríli. „Počas rekonštrukcie sme získali financie z Odboru grantov Európskeho hospodárskeho priestoru, Nórska a Úradu vlády SR vo výške 600-tisíc eur. Spoluúčasť rozpočtu SR bola 15-percentná. Z rezortu kultúry sme dostali ďalších 209-tisíc eur na opravu strechy a montáž aktívneho bleskozvodu,“ spresnila riaditeľka.
Rekonštrukčné práce prebiehali v interiéri aj exteriéri. Vlani na jeseň ich brzdilo nepriaznivé počasie. „Počasie stavebným prácam neprialo. Projekt sme mali v pláne ukončiť do konca roka. Posunulo sa to na koniec apríla, dokedy je v platnosti nórsky grant.“

Priestor pre mladé talenty
Výsledky prvej etapy projektu, ktorá je už ukončená, boli prezentované na januárovej konferencii. Zúčastnili sa jej zástupcovia poskytovateľa grantu – Odboru grantov EHP a Nórska, ÚV SR, MK SR, veľvyslanectva Nórskeho kráľovstva v SR, Slovenského národného múzea, primátor a poslanci Modrého Kameňa, zástupcovia KPÚ v Banskej Bystrici, riaditelia a pracovníci múzeí, spoločenských inštitúcií, podporovatelia a priaznivci múzea na hrade Modrý Kameň.
„Vďaka financiám z Bilaterálneho fondu grantov EHP a Nórska sme pozvali aj našich projektových partnerov z Oslo. Tí k nám priviedli aj študentov z tamojšej Akershus Univerzity. V týždennom workshope so slovenskými študentmi Divadelnej fakulty VŠMÚ, budúcimi bábkohercami, pripravili prezentácie moderného výrazu bábkového divadla. Tie predstavili na záverečnej konferencii aj v rámci seminára s deťmi a mládežou regionálnych umeleckých škôl,“ priblížila Ferencová.
Vynovené priestory na hrade Modrý Kameň sú určené práve na vstúpenia mladých talentov a prezentácie práce pedagógov. Tiež sa tu budú konať zaujímavé výstavy umenia, interaktívne výstavy pre deti, výstavy zo zbierok múzea, koncerty a spoločenské podujatia.