RIMAVSKÁ SOBOTA. Je to vzácnosť, akú na Slovensku nájdete len na jednom mieste. Jej hodnota sa pohybuje v desiatkach tisícoch eur, veď jeden z unikátov tohto druhu vydražili pred štyrmi rokmi v Anglicku za 78-tisíc eur. Ak by ste chceli vidieť rovnaké predmety, staré niekoľko tisícročí, museli by ste vycestovať do Londýna, Paríža, Washingtonu či maďarskej metropoly. Reč je vajci slonieho vtáka, ktoré kedysi na Gemeri slúžilo ako školská pomôcka. Mysleli si totiž, že je to glóbus. Dnes má svoje čestné miesto v stálej expozícii Gemersko – malohontského múzea v Rimavskej Sobote a je lákadlom pre návštevníkov.
„Múzeum získalo vajce Vurona obrieho, nazývaného aj sloní vták, v lete 1990 od miestnej základnej školy. Zatiaľ netušíme, ako sa tam dostalo,“ povedala Oľga Bodorová, riaditeľka múzea a podotkla, že v minulosti slúžilo ako glóbus v Zjednotenom protestantskom gymnáziu. Dokonca ani v múzeu spočiatku netušili, či je to školská pomôcka alebo vzácne vajce. Záhadu napokon rozlúskol Vladimír Bahýľ zo zvolenskej Technickej univerzity. Predmet tvaru gigantického vajca, na ktorom sa črtali nákresy kontintentov, skúmal pomocou špeciálneho tomografu. „Naše dohady sa potvrdili. V múzeu máme skutočne vajce slonieho vtáka. Z vnútornej strany je škrupina spevnená drevenou konštrukciou. Jej povrch je obalený tkaninou, na ktorej je nanesená papierová hmota s mapou sveta,“ ozrejmila Bodorová.

Aepyornisa, alias slonieho vtáka, by ste dnes hľadali márne. Vyhynul pred stovkami rokov. Jeho domovom bol Madagaskar. Bol vysoký takmer tri a pol metra a vážil štyristo kilogramov. Nikdy nelietal. Jeho vajcia boli väčšie ako dinosaurie. Dosahovali dĺžku 34 centimetrov a ich obvod meral až 100 centimetrov. V porovnaní so slepačím vajcom je jeho objem 160-krát väčší.
