LUČENEC/ RIMAVSKÁ SOBOTA/ VEĽKÝ KRTÍŠ. Správu, že projekt rómskych občianskych hliadok opäť oživia, prijala väčšina samospráv v regióne s nadšením. V minulosti s nimi mali dobré skúsenosti, preto sa do projektu opäť zapoja. Nové hliadky by sme v mestách mohli začať vídať už v najbližších mesiacoch. Výzva by mala vyjsť už v apríli.
V Lučenci budú v troch lokalitách
„Mesto Lučenec prijalo pozitívne správu o pokračovaní rómskych hliadok. Z predchádzajúcich období máme pozitívne skúsenosti s prácou štvorčlennej rómskej hliadky a na túto službu boli u občanov samé pozitívne ohlasy,“ potvrdila Michaela Hrnčiarová, hovorkyňa mesta.
Do novej výzvy sa chystajú zapojiť a vytvoriť trojčlennú hliadku. „Rovnako hliadky v lokalitách, ktoré sa javia v meste v rámci spolunažívania občanov ako problematické,“ povedala hovorkyňa s tým, že ide o Tkáčsku ulicu v Opatovej, Rapovskú križovatku a ubytovňu SPOOL na Rúbanisku II.
„Uvedený projekt nezaťaží rozpočet mesta, pretože všetky mzdové náklady boli v minulosti hradené z poskytnutej dotácie. Všetky podmienky závisia však od aktuálnej výzvy,“ doplnila.
Projekt spustili medzi prvými
Jedným z prvých miest, v ktorých fungovali občianske hliadky, bolo Fiľakovo. Začali pred približne dvanástimi rokmi a hliadky sa snažili udržať aj po skončení projektu. „Na Slovensku sme boli v tejto oblasti priekopníkmi. Fungovali sme na báze občianskeho združenia a snažili sme sa členov zamestnať na čiastočné úväzky aj v rámci mesta. Keď prišla možnosť v roku 2014 podať veľký projekt, boli sme radi,“ povedal primátor Fiľakova Attila Agócs.
V meste mali pozitívne ohlasy zo strany obyvateľov aj mestskej polície. „Pomáhali nám riadiť premávku či strážiť poriadok pri väčších podujatiach a hliadkovali v meste, najmä cez víkendy. Kontrolovali aj bary, či mladiství nekonzumujú alkohol,“ povedal primátor. Pozitívne ich vnímali aj ľudia z minorít. „Poznajú sa, sú z jednej komunity, preto aj ich zásahy či napomenutia brali lepšie ako od členov polície.“ Po skončení projektu niekoľko členov ponechali na čiastkové úväzky a financovali ich cez menšie granty a projekty úradu práce. „Vítame nový projekt a určite sa zapojíme. Ľudia budú mať opäť aspoň na čas prácu a mestu to pomôže,“ dodal s tým, že noví členovia prejdú výberovým konaním.
Na starosti budú mať Dúžavskú cestu
Novému projektu sa potešili aj v Rimavskej Sobote. „Ak budeme spĺňať podmienky, prihlásime sa. Zatiaľ však nepoznáme podmienky výzvy,“ potvrdil Štefan Szántó, prednosta mestského úradu. V minulosti mali s hliadkami rovnako pozitívne skúsenosti, ako v iných mestách. „Ľudí sme vyberali dôkladne, dali sme šancu tým schopným, ktorí si to zaslúžili. Ich činnosť si pochvaľovala aj mestská polícia,“ povedal prednosta. Hliadky v meste fungovali len počas celoslovenského projektu. Na starosti mali stráženie poriadku na problematickej Dúžavskej ceste. „Dokonca hliadkovali aj v autobusoch mestskej hromadnej dopravy, ktoré odtiaľ premávali do mesta a späť.“
Jedinou samosprávou z oslovených, ktoré sa do projektu nechystajú zapojiť, je Veľký Krtíš. Ako povedal Jozef Gallo, prednosta mestského úradu, v minulosti u nich rómske hliadky fungovali. „Zatiaľ však o ich opätovnom zriadení neuvažujeme.“
Projekt rómskych občianskych hliadok bol stopnutý koncom roka 2015. Ľudia, ktorí mali dovtedy možnosť pracovať, ostali bez roboty. Samosprávam hliadky chýbali. „Projekt bol úspešný až do takej miery, že isté lokality sa ho rozhodli zafinancovať z vlastných zdrojov. Aj to nám ukazuje, že ide o niečo, po čom je dopyt,“ vyjadril sa v januári Ábel Ravasz, splnomocnenec vlády pre rómske komunity. Po pol roku našli na projekt peniaze a spustia ho pod názvom Miestne občianske poriadkové služby (MOPS). Schválilo ho ministerstvo vnútra a vyčlenilo naň desať miliónov eur.