KRASKOVO. Fresky zo 14. storočia či kamenná krstiteľnica z 13. storočia patria medzi najvýznamnejšie pozoruhodnosti ranogotického kostola v obci Kraskovo v okrese Rimavská Sobota. Podľa slov Pavla Ilčíka, sprievodcu a kostolníka Cirkevného zboru Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania Kraskovo, patril kostol pôvodne katolíckej cirkvi. Koncom 16. storočia v rámci reformácie však prešiel do správy evanjelikom.
"Nástenné maľby boli preto zatreté bielou farbou, čo bolo vlastne aj dobre, pretože sa vďaka tomu zachovali a neskôr mohli byť odkryté v takomto dobrom stave," uviedol Ilčík s tým, že okrem fresiek je ďalšou vzácnosťou kamenná krstiteľnica, pochádzajúca z 13. storočia a zaujímavé je i gotické okno za oltárom.
"Súčasný jednoloďový kostol pochádza zo 14. storočia, ale je postavený na mieste o niečo menšieho, staršieho kostolíka. Krstiteľnica pochádza práve z tejto stavby, ktorá bola postavená v 13. storočí," dodal sprievodca s tým, že jej základy sa našli pri archeologickom výskume, ktorý bol vykonaný v 80. rokoch 20. storočia.
"Súčasne s výskumom prebehla aj rekonštrukcia, pri ktorej sa vymenila strešná krytina a bol znovupostavený kruhový obvodový múr na mieste staršej ohrady," konkretizoval Ilčík a doplnil, že kostolík je postupne obnovovaný i v súčasnosti. "V roku 2014 musela byť opäť vymenená šindľová krytina na streche, potom sa zrekonštruovala zvonica a časť obvodového múru. Minulý rok sme dokončili jeho druhú časť," priblížil.
Počas leta sa v kraskovskom kostole stále konajú bohoslužby a v jeho blízkosti sa nachádza i niekoľko hrobov. "Je tu pochovaný i August Horislav Škultéty, štúrovec a riaditeľ Prvého slovenského gymnázia v Revúcej, ktorý pôsobil na tunajšej fare," zakončil Ilčík.